Volby do Krajského zastupitelstva Moravskoslezského kraje vyhrálo hnutí ANO 2011

Vážení čtenáři,

víkendové volby nových zástupců pro Moravskoslezský kraj na volební období 2016 – 2020 je za námi. I když volební výsledky jsou již dávno na světě, zde se pokusíme udělat porovnání s tím, jak jsme volili my, Orlované s občany okolních měst a jak se naše názory na politickou situaci v Kraji liší.

Volební účast byla jako již tradičně velmi nízká a to musím podotknout je to velká škoda. Je totiž srovnatelná s volební účastí říjnových voleb před dvěma lety, kdy si Orlované volili své zástupce do zastupitelstva městského (22,83%). Své nové krajské zástupce resp. svůj názor na práci těch současných přišlo ohodnotit pouhých 22,88% Orlovanů. Otázkou stále zůstává proč?  Proč převládá nezájem ovlivňovat situaci v našich městech a našich krajích.

Pojďme se tedy podívat, jak se hlasovalo napříč Moravskoslezským krajem – v Orlové a okolních městech.

Orlová  

V našem městě zcela jasně vyhrálo hnutí ANO 2011, které získalo 27,55% hlasů, hned za ním se umístila ČSSD s 18,69% a Komunisté s 14%73% hlasů. S dobrým výsledkem také skončila koalice SPD a SPO, která od orlovských voličů získala celkem 11,94% hlasů. Změna pro lidi, která má i v Orlové své zastoupení však získal pouhých 1,14% hlasů.

Co je důvodem tohoto výsledku? Odráží se vítězství ANO 2011 na práci našich místních politiků nebo je to kvalitou jednotlivých kandidátů na post zastupitele Moravskoslezského kraje?

volby_kraje_2016_msk_orlovaZdroj.: Český statistický úřad

Karviná

Ani v sousední Karviné nebyla volební účast na potlesk. K volebním urnám se dostavilo pouze 24,47% voličů. I zde vyhrálo hnutí ANO 2011. Oproti ČSSD získalo od obyvatel Karviné náskok o 7,01%. Třetí příčku obsadili s 17,11% opět Komunisté.

volby_kraje_2016_msk_karvina

Zdroj.: Český statistický úřad.

Dolní Lutyně

Sousední Dolní Lutyně, která se může pyšnit zatím největší volební účastí (32,18%) má ale malou změnu. Třetí místo zde neobsadili Komunisté, jak tomu je v naší Orlové a sousední Karviné, nýbrž STAROSTOVÉ a Nezávislí, kteří porazili Komunisty o 1,82% hlasů.

volby_kraje_2016_msk_dolni_lutyne

Zdroj: Český statistický úřad

Bohumín

Posledním městem, které bude odprezentováno je sousední Bohumín. Zde naopak vyhrála ČSSD, který se svými 33,92% porazila hnutí ANO 2011. Místo třetí – ale s pouhými 9,16% obsadili Komunisté, hned za nimi s 6,03% ODS. I zde byla celková účast mizivá. K volbám se dostavilo pouze 26,96% voličů.

volby_kraje_2016_msk_bohumin

Zdroj: Český statistický úřad

Závěrem

Závěr si může každý občan našeho města udělat sám. Sdělili jsme svůj vlastní názor na to, jak jsme spokojeni s tím, co se děje a neděje v Moravskoslezském kraji. Jak jsme spokojeni s přísunem dotací do našeho města a jak budou vypadat vyhlídky nejen Orlové, ale celého Moravskoslezského kraje na následující 4 roky.

Je potřeba si uvědomit, že 22,88% voličů rozhodlo o tom, zda se máme dobře či nikoliv. Uvidíme.

 

DROZDÍK Petr

Napsat komentář

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.