Za Orlovou v Krajských volbách uspěl pouze podnikatel Tomáš MICZKA, starostovi zastupitelské křeslo uteklo jen o vlásek.

Hezký den všem,

je nějakou dobu po volbách a máme tady první Ustavující zasedání Zastupitelstva Moravskoslezského kraje, které se původně mělo konat již 1. listopadu, ale vzhledem ke dvěma vzneseným námitkám, které dorazily ke Krajskému soudu v Ostravě téměř za 5 minut 12, bylo Ustavující zastupitelstvo odloženo na 10. listopadu.

Za Orlovou – jak jsme vás již informovali v předchozím článku – kandidovalo celkem 32 občanů, kteří reprezentovali 15 politických subjektů. Účast občanů, kteří si mohli zvolit nové zástupce v Moravskoslezském kraji bylo tradičně málo (22,88% voličů). A tato skutečnost se podepsala také na výsledku těchto voleb.

vondrak_msk

zdroj: MSK

Hejtmanem Moravskoslezského kraje se stal Prof. Ing. Ivo VONDRÁK, CSc. (ANO 2011), který doposud zastával funkci rektora Vysoké školy Báňské v Ostravě.

Z předvolební diskuse i s dalšího jednání, kterého jsme se s Petičním výborem za záchranu orlovské ZUŠ,  zůčastnili můžeme říci, že nový hejtman bude komunikativnější než jeho předchůdce Novák. Jak to bude v reálu dál, ukáže jen čas.

 

 

Kraj spolu s ním povede osm nových náměstků, na zastupitelstvu byli zvoleni také další členové krajské rady. Prvním náměstkem hejtmana s odpovědností za kulturu a památkovou péči se stal Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Jakub Unucka (ODS) se stal náměstkem pro chytrý region a dopravu a Jaroslav Kania (ANO) pro finance, majetek a investice. Martin Gebauer (ANO) bude spravovat zdravotnictví, Jarmila Uvírová (ANO) je náměstkyní pro životní prostředí a zemědělství, Jan Krkoška (ANO) bude dohlížet na regionální rozvoj, turistický ruch, evropské fondy a operační programy, Jiří Navrátil (KDU-ČSL) povede resort sociálních věcí a Stanislav Folwarczny (ODS) školství a sport. Neuvolněnými radními se stali Radomíra Vlčková (ANO) a Vít Slováček (KDU-ČSL). zdroj: MSK

 

 

Kdo se za Orlovou do zastupitelstva MSK dostal ?

Do zastupitelského křesla zasedne pouze jeden orlovák a to podnikatel Tomáš MICZKA. který reprezentoval koalici Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů. 

 

Jak dopadli ostatní ?

Orlovskému starostovi, Ing. Tomáši KUČOVI uteklo zastupitelské křeslo pouze o vlásek. ČSSD totiž ve volbách získala pouze 14 mandátů a orlovský starosta s 594 hlasy na 15. místě kandidátky jako první náhradník. Což je opravdu škoda.

Dalšími neúspěšnými kandidáty, kteří skončili jako náhradníci jsou: Bc. Martin SLIWKA (ODS) – 179 hlasů, Mgr. Vladislav SZKANDERA (KDU-ČSL) – 827 hlasů, Lenka BRZYSKOWSKÁ (ANO 2011) – 213 hlasů, Petr KOLÁČEK (KSČM) – 378 hlasů, a z koalice Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů jsou náhradníky Zdeněk PROKEŠ a Ladislav NEUVIRT, kteří mají po 75 hlasech.

Kompletní výsledkovou listinu voleb do Moravskoslezského kraje naleznete také kliknutím na tento odkaz.

 

Co můžeme očekávat ?

Určitě všichni víme, že jeden jediný člověk toho za Orlovou moc nezmůže. Budeme tedy držet panu Miczkovi palce a budeme také doufat, že se podaří pro Orlovou získat více financí, díky kterým můžeme opravovat komunikace, stavět parkoviště apod.

Zkusme se na závěr zamyslet vážení čtenáři a napište nám do komentářů zde či na facebook, jak jste s výsledkem voleb spokojeni, proč si myslíte, že k volbám chodí tak málo lidí a co by pomohlo volební účast podle vás zvednout? Pokud chcete do diskuse napsat anonymně, napište svůj příspěvek na email: redakce@eorlova.cz, Vaše jméno tím pádem nebude zveřejněno.

 

DROZDÍK Petr

Napsat komentář

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.