Říj 24 2017

Před Vánoci se na internetu opět množí podvodníci

Příjemné úterní dopoledne,

už se nám to pomalu blíží, ode dneška za dva měsíce bude Štědrý den.  A s ním i někteří pomalu začínají shánět vánoční dárky pro své nejbližší. V poslední letech se velké oblíbenosti těší nákup přes internet, ale bohužel ne všichni prodejci ve virtuálním prostoru jsou poctiví. Může se stát, že v euforii výhodného nákupu, přestaneme být obezřetní.

Hned dva takové případy šetří policisté v Havířově a Orlové. Jak prozradila portálu eOrlová komisařka, Zlatuše Viačková.

V prvním případě toužil jeden náctiletý chlapec po kvalitním telefonu. Na veřejném portále našel výhodnou nabídku na iPhone 7. S prodávajícím se prostřednictvím elektronické pošty dohodli na podmínkách prodeje. Bohužel nakupující přistoupil na dohodu zaslání peněz dopředu na účet.

Peníze zaslal a prodejce od té doby přestal komunikovat. Poškozenému vznikla škoda ve výši 10 500,- Kč.

Ve druhém případu byl scénář velmi podobný, rozdílný byl jen sortiment. Tentokrát poškozeného zaujala nabídka prodeje Play Station 4. Znovu kupující podlehl podmínkám inzerenta a peníze poslal na bankovní účet dopředu. Teď nemá ani zboží, ani peníze. Poškozený vyčíslil škodu ve výši 7500,- Kč.

V obou případech policisté zahájili úkony trestního řízení přečinu podvod.

Redakci se názvy portálů zjistit nepodařilo, v každém případě lze v obecné rovině říci, že se jedná o ty nejběžněji používané inzertní portály. Před nákupem je tedy vhodné si prodejce nejdříve ověřit, zkuste hledat recenze na daného prodejce než zboží zakoupíte a pošlete finanční prostředky. Další osvědčenou metodu dobrého nákupu pak používat ověřené weby, kde je identita prodávajícího hlídána i ze strany provozovatele webu. Příkladem může být např. Aukro.

Mějte tedy na paměti – ne vždy je levné zboží zárukou spokojenosti.

 

DROZDÍK Petr

1 comment

    • Peter on 24.10.2017 at 11:13
    • Reply

    Takze se jednalo o nakup prez inzerat. Tak to je asi celkem bezny fail. Ja jen ze ze dvou tretin ten clanek vypada jako info o podvodu eshopu.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflakeWordpress snowstorm powered by nksnow