Orlované u voleb zamíchali kartama

Příjemný nedělní podvečer,

pátek a sobota byly velmi napínavé dny. Snad každý byl zvědavý, jak proběhnou letošní volby do orlovského zastupitelstva. Mnozí lidé nevěřili ve velkou účast, ale s ohledem na to, že v sázce byl osud orlovské nemocnice, orlovské lidušky i plány kolem plynových kotelen, svítala naděje, že orlované přece jen otevřou oči a nenechají si tentokrát všechno líbit.

I přesto, že byla účast vyšší než předchozí volby jen nepatrně (30,47%), dokázali orlované zamíchat kartami napříč politickým spektrem docela pořádně. Dle výsledků je zřejmé, že se většinou volilo podle osobností, což pomohlo např. současnému starostovi Tomáši Kučovi (ČSSD), který se z osmého místa na kandidátce vyšplhal až na první místo s 970 hlasy.

Velkým překvapením byla koalice NEZávislých – Orlová a ZMĚNY pro lidi – Orlová, která se chvílemi předháněla s KSČM. Nakonec obsadila druhou příčku s  16,96% hlasů a tím i šesti mandáty. Orlovští komunisté skončili hned za nimi s 13,58% hlasů a čtyřmi mandáty.  Vítězem těchto voleb se stalo hnutí ANO 2011, které si získalo přízeň 24,09% voličů a náleží mu celkem 8 mandátů.

Kompletní přehled výsledků přikládáme níže. Zdrojem je Český statistický úřad.
Kliknutím přejdete na zdroj dat.

Závěrem

I když je viditelné zlepšení – co se zájmu o komunální politiku týče. Stále je 70% voličů situace v našem městě lhostejná. A to je škoda. Myslím si, že hlavním úkolem nového vedení města bude nejen plnit priority, které si nastavili ve volebních programech, ale především přesvědčit občany o tom, že zajímat se o politiku je důležité.

Komunikace směrem k občanům, diskuse, názory, žádná cenzura. To jsou nejzákladnější body férového a čestného jednání. Pokud se tohle podaří, můžeme pak očekávat, že účast u voleb a celkový zájem o politiku bude vyšší.

Nové zastupitele teď čeká hromada práce a jednání. Doufejme, že se co nejdříve podaří sestavit pevnou a silnou koalici, která bude moci plnit cíle, které si nastavili.

DROZDÍK Petr

Napsat komentář

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.