V Orlové se konala výstava morčat

Příjemné nedělní ráno,

včera proběhla v Domě dětí Orlová výstava šlechtěných morčat. Přesněji řečeno 1. Moravskoslezská DUO výstava . K vidění bylo celkem 87 morčat, které se dělily do 12 plemen a bylo opravdu na co koukat. Kromě českých vystavovatelů přijeli také dva chovatelé ze sousedního Slovenska.

posuzování morčat

Nešlo však jen o výstavu. Součástí výstavy bylo také odborné posuzování a hodnocení jednotlivých morčat. „U morčat se posuzuje více věcí, jednak stavba těla – ať už to jsou uši, oči, hlava, celková kompaktnost těla, tak každé plemeno má pak své specifika. U bezsrstých je to například stav kůže, u dlouhosrstých srst, délka a hustota, u kudrnatých plemen elasticita srsti a počet loken. Každé plemeno má tedy svůj specifický posuzovací lístek.“ vysvětluje organizátorka výstavy, Eva Ebert Drozdíková.

Ocenění pak získávají 3 morčata z každého plemene.

 

A kdo že se stal vítězem této výstavy? Ocenění získali 3 nejlepší morčata v každém plemeni , tzv. BOB (Best Of Bread). Poté 3 nejlepší z každé skupiny dle třídy – BOG (baby, junior, adult) (Best Of Group).  Z každé skupiny pak vzešel jeden vítěz, tzv. BIS (Best In Show). Z dlouhosrstých morčat získal ocenění BIS  samec plemene Sheltie v barvě aguti černá/červená/bílá – William Caramel Liwelo Star.

vítěz plemene SKINNY – BIS bezsrstý Zafira Bugatti

Z krátkosrstých morčat získal ocenění BIS (Best In Show) samec plemene US Teddy v barvě oranžová-bílá – Vítek Rezekvítek.  Z poslední kategorie bezsrstých získala ocenění BIS (Best In Show) samice plemene Skinny v barvě černé – Zafira Bugatti.

Jak nám dále organizátorka výstavy prozradila,  zkratka DUO znamená, že každé morče získává na této výstavě celkem dva posudky (od dvou posuzovatelek). „Je to výhodné v tom, že aby morče získalo titul Český šampion, tak musí nasbírat pět CAC kartiček a to získává tím, že je ohodnoceno od 96 bodů výše. Na DUO výstavách může pak morče získat třeba rovnou dvě CAC karty.

Výstava byla v příjemné atmosféře a těšila se hodně návštěvníkům, kteří se mohli nejen kochat pohledem na šlechtěná zvířata, ale mohli si také některé z nich odnést domů. V rámci výstavy byly totiž uvolněny některá morčátka k prodeji.

 

Závěrem

Organizátorka by ráda závěrem poděkovala všem účastníkům letošního prvního ročníku DUO výstavy morčat. Děkuje také za pomoc při organizaci výstavy celé své rodině (manželovi, tchánovi, tchýni, dceři a jejímu příteli a synovi. „Příprava a organizace byla velmi náročná a bez nich bych to sama nezvládla.“

Velké díky patří také posuzovatelům Evě Bednárové a Mgr.Anně Prikrtové, za jejich posouzení.

Dík patří také sponzorům. Za hodnotné příspěvky pro ceny firmě UNIVIT a DAJANA COUNTRY MIX. V poslední řadě za reklamní propagaci portálu eOrlová a Domu dětí za poskytnutí prostor pro výstavu.

A vzhledem k tomu že se výstava líbila, její organizátorka už má zálusk na její pokračování. Jak sama uvádí „rádi bychom z výstavy udělali tradici, takže určitě se za rok zase uvidíme„. Pokud Vás výstava zaujala či jste ji nestihli a chtěli byste se na něco konkrétního zeptat, neváhejte a navštivte stránku organizátorky – chovatelské stanice CHS by Annie.

 

DROZDÍK Petr

 

FOTOGALERIE

 

 

Napsat komentář

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.