„K prevenci lidem obecně radíme držet se zásad bezpečného chování. Za tmy nechodit temnými, neosvětlenými uličkami a pokud je to jen trochu možné doporučujeme (zejména ženám) chodit ve skupinkách (např. v noci při návratu domů) nebo využívat taxislužby.
U mladistvých či dětí, rodičům doporučujeme děti doprovázet. Lidé by neměli u sebe nosit větší obnos peněz, rozhodně nemít u platební karty PIN kód. Zlaté šperky doporučujeme nosit skrytě, netelefonovat či SMSkovat během chůze, mobilní telefon nenosit na krku.“ uvedla policejní komisařka Viačková pro portál eOrlová.
Jak se zachovat před přepadením či během něj?
„V případě, že jdu po ulici sama a před sebou vidím skupinku mladíků, kterých se bojím a mám pocit, že mi mohou ublížit….co nejrychleji změním směr (např. přejdu na druhý chodník, odbočím na frekventovanější místo apod.) nebo oslovím kolemjdoucí. Nejmenším dětem říkáme, aby utekli nebo požádali o pomoc dospěláka.“
„V případě, že už dojde k přepadení, by měli lidé myslet především na své zdraví. Doporučujeme, aby se s pachatelem nepřetahovali o kabelku apod. Násilníkovy reakce nemůžeme odhadnout. Může být pod vlivem návykových látek nebo alkoholu a může být tedy bez zábran a agresivní. U sebe může mít například nůž. Žádná kabelka či mobilní telefon není důležitější než život a zdraví.“ zakončila Viačková.
Kurzy sebeobrany v Orlové
Jedním z dalších preventivních programů jsou např. kurzy sebeobrany. Před dvěma lety jej pořádala v prostorách Domu kultury města Orlová i Městská policie Orlová. Bohužel, jak nám sdělil Mgr. Milan Páleník z MP Orlová, letošní rok takový kurz není a ani není v plánu.
Nabídku kurzu sebeobrany v současné době nemá ani DDM Orlová. Poslední nabídka kurzu sebeobrany pro ženy byla před třemi lety, který vedl pan Jan Šulej. V současné době vede jen zájmové kroužky karate pro děti.
Měly by být v Orlové kurzy sebeobrany? Využili by jste takového kurzu? Nebo si spíše koupíte nějaký paralizér či využijete doprovodu partnera. Napište nám svůj názor.
DROZDÍK Petr