Cestování v česko-slovenském pohraničí bude na severovýchodě republiky od nadcházejícího víkendu ještě snazší. Turistické vlaky Gorol, které dosud vozily výletníky do Slezských Beskyd a končily v Mostech u Jablunkova zastávce, budou nově prodlouženy až na území Slovenské republiky. Od soboty 20. června zamíří linka R61 až do Čadce. Milovníci horské turistiky tak získají přímé a pohodlné spojení pro objevování tras na obou stranách společné hranice.
„Hlavním cílem tohoto kroku je výrazně podpořit turistický ruch v unikátní oblasti trojmezí a nabídnout cestujícím atraktivní alternativu k automobilové dopravě. Prodloužená trasa vlaku Gorol ideálně propojuje stávající síť turistických stezek a cyklotras, což ocení jak rodiny s dětmi, tak náročnější vyznavači pěší turistiky či cyklistiky,“ říká Petr Fridrišek, jednatel společnosti Koordinátor ODIS.
Prodloužené spoje linky R61 do slovenské Čadce vyjedou poprvé v sobotu 20. června a budou v provozu během všech víkendů a státních svátků. Pokryjí přitom trasu z Ostravy přes Havířov, Český Těšín, Třinec a Návsí, nově až do Svrčinovce zastávky a Čadce.
Na lince R61platí tarif ODIS, výhodnou variantou jsou zejména celosíťové 24hodinové jízdenky (pro jednotlivce či skupiny). V úseku z Návsí do Čadce mohou cestující v lince R61 využít též 24hodinové a 72hodinové jízdenky IDS PLUS, tj. integrovaného systému Žilinského a Trenčínského kraje.
Nové mezinárodní spojení otevírá zcela nové možnosti pro plánování celodenních výletů, kdy je možné začít trasu na české straně hor a bez problémů ji zakončit na Slovensku. Propojení české a slovenské strany Beskyd spěšnými vlaky Gorol přináší rozšíření nabídky přeshraničního spojení i výhodnější cestování díky tarifu ODIS. Novinku tak ocení každý, kdo chce prožít volné dny aktivně, bez starostí s parkováním, a navíc také šetrně ke své peněžence i životnímu prostředí. „Moravskoslezský kraj se dlouhodobě snaží veřejnou dopravu posouvat dál. Děláme ji pohodlnější, spolehlivější a zároveň rozšiřujeme nabídku služeb i spojení. Chceme, aby lidé měli důvod nechat auto doma a cestovali raději vlakem nebo autobusem. Věřím, že výletníci prodloužení do Čadce ocení, získají tak další možnosti procházek a treků za hranicemi Česka,“ uzavřel náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Radek Podstawka.
Zdroj tiskové zprávy: Bc. Lucie Drahošová, Koordinátor ODIS s.r.o.
