Evangelický kostel letos slaví 150let

„Kostel Slezské církve evangelické augsburského vyznání v Orlové představuje zajímavý příklad sakrální architektury období po polovině 19. století, výrazně se uplatňující v urbanismu města Orlové a také v památkovém fondu severomoravského regionu.“ (citováno z prohlášení za kulturní památku)

Evangelický kostel v Orlové je jednolodní stavbou z roku 1862, postavenouve stylu doznívajícího romantického klasicismu. Kostel je dokladem evangelické tradice v regionu.

Evangelický kostel letos slaví 150let

Evangelický kostel Orlová

V polygonálně uzavřeném presbyteriu je situován oltář, vybudovaný v pozdním novorenesančním slohu, řezbářem Nitrou z Horních Bludovic. V centru oltáře je obraz Vítězného Krista. Po stranách oltáře jsou instalovány dvě dřevěné sochy. Nalevo apoštol Petr a napravo apoštol Pavel. Oltář je zdoben několika figurálními reliéfy andílků. Pod vrcholovým křížem je zasazena kruhová barevná vitráž se symbolickým motivem holubice.

V prostoru před oltářem stojí křtitelnice ciboriového typu z konce 19.století. Do levé stěny presbytáře je zasazena kazatelna s baldachýnem.

Na kůru jsou umístěny varhany zn. Rieger s jedním manuálem. Ve věži kostela jsou zavěšeny tři kostelní zvony z roku 1918 vyrobené firmou Weule z Bockenem u Lipska.

Evangelický kostel je charakteristický tím, že se nachází na poddolovaném území a od počátku 20.stol. se na stavbě projevují důlní vlivy. Kostel byl několikrát opravován a poslední generální oprava proběhla v roce 2005, kdy kostel byl zpevněn novým systémem zajišťující statiku kostela a také byla nově provedena fasáda celého kostela.

zdroj: Internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..