Policie Orlová radí v prevenci proti vloupání
8.1.2013Na základě Vašeho podnětu na sociální síti Facebook, na které mnozí uživatelé informovali o rozšíření trestné činnosti vykrádání bytů na území města Orlová, jsme podali dotaz na služební obvod Policie ČR Orlová.
Kromě Vašeho podnětu jsme se také zajímali o poslední dobou hodně diskutované téma – Amnestie a s ní související obavy z šíření trestné činnosti propuštěných na území města Orlová. Ptali jsme se, zda se policie obává nárůstu kriminality ve svém obvodu a zda podniká nějaká preventivní opatření, aby k těmto deliktům nedocházelo nebo byly alespoň minimalizovány.
Jelikož je ale starost o náš majetek především naší vlastní starostí, požádali jsme o radu, jak se v takových situacích chovat a jak preventivně chránit svůj majetek.
Na naše dotazy odpovídala mluvčí Policie ČR, por. Mgr. Zlatuše Viačková.
Od začátku roku 2013 ve služebním obvodě Policie ČR Orlová nedošlo k žádnému vloupání do bytu. Evidujeme vloupání do různých objektů – prodejen, trafiky, výlohy a restaurace.
Prevence k vloupání:
– lidem doporučujeme mít na vstupních dveřích do bytů kvalitní bezpečnostní zámek
– mít panoramatické kukátko a vnitřní bezpečnostní řetízek
– zejména v přízemních bytech, v době nepřítomnosti, nenechávat otevřená okna (ani na ventilaci)
– majitelům nemovitostí doporučujeme pořídit si alarm nebo jakékoli elektonické zabezpečení podle finančních možností
– doporučujeme cenné věci mít nafoceny a výrobní čísla elektroniky si opsat z přístrojů
– nenechávat doma větší finanční obnos – využívat služeb bank
V současnosti je převážná část bytových domů ve vlastnictví společenství či bytových družstev. Sami lidé žijící v domě mohou rozhodnout o lepším zabezpečení jednotlivých vstupních vchodů. Doporučujeme koupit bezpečnostní zámek s vyšším stupněm, instalovat průmyslovou kameru (dnes je široká nabídka, finanční investice se vyplatí) a dodržovat pravidla ( nedávat klíče či čipy cizím osobám, zamykat na noc, nevpouštět do domu cizí osoby).
NIKDY se nechlubit odjezdem z domova (dovolená na více dní). Klíče od bytu svěřit jen důvěryhodné osobě.
Nebýt lhostejný ke svému okolí – např. když vidím podezřelou osobu pohybující se v bezprostředním okolí domu mého souseda, volám tísňovou linku.
V případě, že lidé zjistí, že k vloupání došlo…doporučujeme nevstupovat do bytu, neuklízet, ale neprodleně volat Policii ČR.
Vývoj kriminality v následujících dnech a měsících je předčasné hodnotit, nelze ani toto předvídat. Policisté na nápad trestné činnosti ve městě reagují v čase. V případě, že zaznamenáme zvýšený nárůst trestné činnosti jsou ihned přijatá vnitřní opatření.
por. Mgr. Zlatuše Viačková