Policie Orlová radí v prevenci proti vloupání

8.1.2013 0 Od DROZDÍK Petr

Na základě Vašeho podnětu na sociální síti Facebook, na které mnozí uživatelé informovali o rozšíření trestné činnosti vykrádání bytů na území města Orlová, jsme podali dotaz na služební obvod Policie ČR Orlová.

Policie ČR Orlová

Policie ČR Orlová

Kromě Vašeho podnětu jsme se také zajímali o poslední dobou hodně diskutované téma – Amnestie a s ní související obavy z šíření trestné činnosti propuštěných na území města Orlová. Ptali jsme se, zda se policie obává nárůstu kriminality ve svém obvodu a zda podniká nějaká preventivní opatření, aby k těmto deliktům nedocházelo nebo byly alespoň minimalizovány.

Jelikož je ale starost o náš majetek především naší vlastní starostí, požádali jsme o radu, jak se v takových situacích chovat a jak preventivně chránit svůj majetek.

 

Na naše dotazy odpovídala mluvčí Policie ČR, por. Mgr.  Zlatuše Viačková.

 

Od začátku roku 2013 ve služebním obvodě Policie ČR Orlová nedošlo k žádnému vloupání do bytu. Evidujeme vloupání do různých objektů – prodejen, trafiky, výlohy a restaurace.

Prevence k vloupání: 

– lidem doporučujeme mít na vstupních dveřích do bytů kvalitní bezpečnostní zámek

– mít panoramatické kukátko a vnitřní bezpečnostní řetízek

– zejména v přízemních bytech, v době nepřítomnosti, nenechávat otevřená okna (ani na ventilaci)

– majitelům nemovitostí doporučujeme pořídit si alarm nebo jakékoli elektonické zabezpečení podle   finančních možností

– doporučujeme cenné věci mít nafoceny a výrobní čísla elektroniky si opsat z přístrojů

– nenechávat doma větší finanční obnos – využívat služeb bank

 

V současnosti je převážná část bytových domů ve vlastnictví společenství či bytových družstev. Sami lidé žijící v domě mohou rozhodnout o lepším zabezpečení jednotlivých vstupních vchodů. Doporučujeme koupit bezpečnostní zámek s vyšším stupněm, instalovat průmyslovou kameru (dnes je široká nabídka, finanční investice se vyplatí) a dodržovat pravidla ( nedávat klíče či čipy cizím osobám, zamykat na noc, nevpouštět do domu cizí osoby).

NIKDY se nechlubit odjezdem z domova (dovolená na více dní). Klíče od bytu svěřit jen důvěryhodné osobě.

Nebýt lhostejný ke svému okolí – např. když vidím podezřelou osobu pohybující se v bezprostředním okolí domu mého souseda, volám tísňovou linku. 

V případě, že lidé zjistí, že k vloupání došlo…doporučujeme nevstupovat do bytu, neuklízet, ale neprodleně volat Policii ČR.  

Vývoj kriminality v následujících dnech a měsících je předčasné hodnotit, nelze ani toto předvídat. Policisté na nápad trestné činnosti ve městě reagují v čase. V případě, že zaznamenáme zvýšený nárůst trestné činnosti jsou ihned přijatá vnitřní opatření.

 

por. Mgr. Zlatuše Viačková