Nejen kurz sebeobrany pro ženy chystá v Orlové známý instruktor bojových umění Andrej Karafa

Nejen kurz sebeobrany pro ženy chystá v Orlové známý instruktor bojových umění Andrej Karafa

1.5.2015 2 Od DROZDÍK Petr
Instruktor Andrej Karafa při rozhovoru pro portál eOrlová

Instruktor Andrej Karafa při rozhovoru pro portál eOrlová

Andrej Karafa (38 let) je původem z Havířova, kde bydlel s rodiči. Postupem času se ale přestěhoval se do Orlové, kde teď žije se svou rodinou a věnuje se profesionálně bojovým uměním.

Jelikož mne zaujal na Facebooku jeho reklamní plakátek na kurz sebeobrany žen, požádal jsem jej o krátký rozhovor. Nabídku přijal a tak jsme se domluvili na sobotu dopoledne, že prohodíme pár slov u kávy na nějaké zahrádce a počasí vyšlo, bylo nádherné slunné počasí a já tak mohl něco málo přes hodinu poslouchat nejen historii ale také jeho osobní plány do budoucna.

Bojová umění trénuje již od svých 10 let a nyní předává prostřednictvím svého vlastního klubu Systema Gym Orlová své zkušenosti dál. Za sebou má několik bojových umění, začínal jako malý s karate a jak šel čas, přicházel na chuť i dalším bojovým uměním.

V současné době ovládá i Ju-Jitsu, Kung-Fu a posledních deset let se věnuje i ruskému bojovému umění Systema.

Čtyři roky zpátky působil jako instruktor v DDM Orlová, kde vedl své tréninky. „Bohužel, prostory, ve kterých jsme trénovali nenaplňovaly myšlenku dalšího rozvoje našeho klubu a tak jsem se rozhodl osamostatnit a hledat prostory nové.“  vysvětluje Karafa, jehož klub Systema Gym Orlová má od ledna tohoto roku nové prostory v areálu krytého bazénu. „Prostory teď mají 90 m2 a to už je o něčem jiném. nově máme teď pronajatou ještě jednu místnost, kde je menší posilovna. Není to nic pro bouchače železa, ale stačí to na kondičku a odreagování se. Další výhodou je i to, že v prostorách je i bazén a sauna, takže si po cvičení můžete v klidu zajít i zarelaxovat a nemáte to daleko.“ 

V našem společném rozhovoru mi na sebe Andrej prozradil jednu zvláštnost. Neuznává bojové umění jako sport.  Podle něj by má bojové umění sloužit důležitým věcem jako je vlastní ochrana, ochrana svého svého zdraví, rodiny. Pro něj osobně nemá medaile či pohár z bojového turnaje žádnou hodnotu. A jak to argumentuje?  „Někteří kluci se do bojových umění ženou proto, že chtějí zápasit, prát se v ringu a jezdit po různých soutěžích. Jenže já mám na to jiný pohled. Bojové umění by se mělo používat opravdu ve výjimečném případě a to v případě nouze, kdy se potřebujete ubránit při přepadení na ulici a pod. Když takhle zápasíte závodně, je zde větší riziko, že vás někdo nešikovně kopne, poraní páteř, a jste vyřízení. Za to by mě osobně pohár nebo medaile nestála. Když by se mi něco takového stalo při sebeobraně nebo bránění někoho z mých blízkých, tak si aspoň mohu říci, že to mělo smysl.“

Systema Gym Orlová není jen tak obyčejný klub, jak se může někomu na první pohled zdát. Andrej Karafa je také známý i v ostatních zemích jako je např. Polsko, Maďarsko a Slovensko. Jezdí školit, dělá mezinárodní semináře, spolupracuje s obrannými složkami,  bezpečnostními firmami apod.  15 let patřil např. i pod polskou federaci bojových umění. V současné době je zakladatelem vlastní mezinárodní asociace
IAMAI, z. s. (vznik 21. 8. 2014), která seskupuje již 7 zemí a vede skupinku cca 50ti členů.

Klub má široký záběr, věnuje se i střelbě, ovládání některých donucovacích prostředků, řešení krizových situací apod.  „Chodí k nám lidé z ozbrojených složek, vězeňské služby, městské policie či vojáci, takže nevěnujeme se jen jedné věci.“ ukončuje Karafa.

Co jej vedlo zavést kurs sebeobrany žen?

Tento projekt nedělá poprvé. již dříve s kolegou, který působil u Policie ČR působil na orlovské Obchodní akademii, kde učil ženy sebeobraně. A jak sám uvádí, některé ženy z tohoto kurzu cvičí pod jeho vedením i dodnes.

„Ženy mají mít také svůj prostor pro cvičení a trénink, ony ale potřebují specifický program, protože je obecně známo, že ženy mají jak nějaké přednosti tak i nějaké ty slabiny. Prostě, každý člověk je nějak jinak konstruován. A i když je žena vždy slabší než muž, neznamená to, že by se nemohla naučit sebeobrany, Jen potřebuje jiný přístup, jinou výcvikovou metodiku. Musí se naučit základní věci, od pádů, různých návyků, jak může a nemůže reagovat při přepadení apod.“ vysvětluje Karafa v našem rozhovoru.

Co si od kurzu sebeobrany žen slibuje ?

„Čekal jsem na vhodné prostory, kde by bylo možné provozovat tréninky a ty jsem již našel. Jak jsem se již zmínil, máme tam i menší posilovnu teďkom, nahoře je sauna, bazén, takže si myslím, že je to ideální kombinace.  Chci nyní přes léto zjistit, jaký bude zájem ze strany žen, naučit se sebeobrany. Rozhodně nechci, aby se mi přihlásilo 30 žen, které přijdou na pár lekcí a skončí, protože to nemá efekt a holkám to nic nepřinese – krom nějakého toho zážitku. Ale dovednost si neodnesou. Musí to dělat soustaveně a vytrvale, aby to mělo nějaký efekt.  V srpnu bych pomaličku začal dělat nějaký ten trénink a oficiálně bych chtěl kurz spustit od září. Má představa je tak cca 20 dívek či žen maximálně. Víc určitě ne, protože to bych se pak nemohl všem věnovat a já nerad dělám věci z půlky.“

Cena kurzu sebeobrany žen bude stát 300 Kč / měsíc a bude počítat s jedním tréninkem týdně.

 

Jaké bych měl mít předpoklady, když se budu chtít přihlásit ?

„V podstatě řádné, jen chuť cvičit a být vytrvalý. Nepouštím se do výcviku dětí, tady zastávám názor, že pokud dotyčný nemá ještě občanský průkaz, má si ještě hrát a ne se učit mlátit. Jinak, k těm předpokladům, každý člověk by měl vědět sám za sebe, co si může a nemůže dovolit, zda má nějaké těžké poúrazové stavy, zda netrpí silnou epilepsií či nemá slabé srdce. Tím samozřejmě nechci říct, že je to překážkou. Máme ve skupině i mladíka, který trpí epilepsií, ale víme o tom, a podle toho dokážeme náročnost tréninku přizpůsobit. Důležitá je disciplína a vytrvalost, není to o tom, že se za víkend něco naučíte a už to budete ovládat napořád. „

„Nepotrpím si na nějaké obyčejné přednášky, ale je důležité mít i právní podvědomí, co si mohou a nemohou lidé v sebeobraně dovolit, ženy by měli mít po tréninku větší sebevědomí, měly by si uvědomit, že nejsou obětí. Samozřejmostí je i jejich kondiční růst a zvládání krizových situací – umět lépe a efektivně myslet a vyhodnocovat situaci. Všimněte si toho také, jdete po ulici a ty holky prostě mrknou na semafor a hned zpátky do mobilu a už tam datlují, vůbec si neuvědomují, že tím dávají potencionálnímu pachateli podnět k tomu, aby je přepadl, když vidí mladou holčinu, která drží v ruce nový telefon za 15 tisíc a nevnímá co se kolem ní děje. Najednou ji praští a okrade. Měly by vědět, kudma chodit po ulici a jakým lokalitám se raději vyhnout apod.“

 

Co se chystá ?

V červnu (12-13) se v Orlové uskuteční (neveřejné) první oficiální mezinárodní setkání asociace IAMAI, z. s., kdy se sejdou instruktoři bojových umění z celkem 7 zemí.

V průběhu léta pak přijede na stáž do Orlové 5 kluků. Jedná se o majitele velkých MMA klubů, portál eOrlová je pozván a určitě uděláme z tohoto setkání nějakou reportáž.

 

Co závěrem ?

Na závěr jsme si pro vás pro inspiraci připravili malou fotoreportáž z čtvrtečního tréninku sebeobrany žen. Níže pak můžete nahlédnout na krátký sestříhaný videozáznam.

FOTOREPORT

VIDEOZÁZNAM

 

 

 

DROZDÍK Petr
šéfredaktor