Nedbalost či úmysl tvoří 12% všech výjezdů hasičů k požárům.

Nedbalost či úmysl tvoří 12% všech výjezdů hasičů k požárům.

9.7.2015 0 Od DROZDÍK Petr
Orlovští hasiči

Orlovští hasiči

Vážení čtenáři, občané,

horké letní dny, kdy rtuť teploměru šplhá i přes 30 °C nejsou jen chvílemi radostnými, kdy si můžeme užívat sluníčka a pohody u bazénu. Jsou to také dny, které zaměstnávají i naše orlovské hasiče. Orlovská jednotka hasičů, která spolupracuje i s místními dobrovolnými hasiči má 25 příslušníků, a ti jsou rozděleni do 3 směn.

Redakce portálu eOrlová položila orlovským hasičům pár otázek, při kterých hasiči občanům Orlové poskytli i pár cenných rad, jak předejít vzniku požáru ať už doma, na chatě či v osobním automobilu.

K požárům orlovští hasiči vyjíždějí častěji

V loňském roce o letních prázdninách vyjížděla celkem ke 63 událostem, z toho 12 požárů, 7 dopravních nehod a ostatní byly zásahy technického charakteru či plané poplachy. Z celkového počtu výjezdů k požárům tvoří nedbalostní případy, případy zanedbání bezpečnostních předpisů či úmyslné založení požáru 12%, což není zrovna málo.

Od začátku letošního roku již vyjížděli orlovští hasiči celkem ke 183 případům! Z toho požárů bylo 43.
Dále orlovský hasičský sbor vyjížděl k 31 dopravním nehodám a ostatním zásahům, ke kterým patří i plané poplachy, které mají i tak povinnost prověřit.

Jak předejít vzniku požáru ?

Požár, a to obzvláště v těchto teplých měsících může vzniknout hodně rychle, stačí k tomu chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Orlovští hasiči proto občanům radí, aby byli velmi obezřetní a měli pod kontrolou především otevřený oheň ať už na sporáku, či z cigaret. Požár může způsobit také svíčka v průvanu či postavená u některých hořlavých látek. Dost často se stává, že lidé vaří oběd, odběhnou si do obýváku, kde začne hrát poutavý seriál a úplně zapomenou kontrolovat průběh vaření. Velmi snadno se pak může vznítit pánev, ve které došel olej apod.

Rovněž v garážích, by měly být uloženy hořlaviny, na bezpečném místě, uzavřené a nejlépe uschované v temné místnosti, kde nemůže proniknout – např. přes okno – žár slunce.

Pokud např. odjíždíte pryč, na dovolenou, nebo na prodloužený víkend, hasiči doporučují vytáhnout z elektrické zásuvky všechny spotřebiče – tedy krom chladničky.

K prevenci také patří i doporučení ke koupi autonomního hlásiče požárů, které lze zakoupit již od 324 Kč. Pokud v domácnosti používáme plynové spotřebiče, karmu  či kotel, vhodná je také koupě hlásiče nebezpečných plynů (cenová relace se pohybuje od 530 Kč). Posledním doporučením je také mít doma po ruce malý hasící přístroj. Univerzální hasící přístroj, který je vhodný do domácnosti i pro osobní automobily, a zvládne třídy A, B i C pořídíte už od 299 Kč.

Pokud vás zajímá více informací k prevenci, můžete zhlédnout také reportáž TV Polar, která se speciálně zabývá prevencí vzniku požárů.

 

DROZDÍK Petr
šéfredaktor