Úspěšný TK KMIT Orlová se přestěhoval do větších prostor.

Úspěšný TK KMIT Orlová se přestěhoval do větších prostor.

14.9.2015 0 Od DROZDÍK Petr

tk_kmit_orlova_logoAno, je to skutečně tak. Jeden z nejznámějších orlovských tanečních klubů TK KMIT Orlová má nové a větší prostory. Jak sama prozradila trenérka KMITu, Gabriela KRISTEN v našem pátečním rozhovoru, o stěhování do větších prostor už klub uvažoval 3 roky.

V současné době zahájil svou činnost nově jako samostatný spolek, který vznikl i díky rodičům dětí, které se pod vedením zkušené trenérky Gabriely učí nejrůznější taneční styly a léta již úspěšně reprezentují Orlovou na soutěžích i mistrovstvích. Jak se jim daří v nových prostorách a jaké má TK KMIT Orlová plány? Na to vše jsem se ptal minulý pátek a nyní se o to s vámi milí čtenáři podělím.

Udělat reportáž s Gabrielou KRISTEN o velmi úspěšném tanečním klubu KMIT, který tak dobře reprezentuje naše město mne napadlo ve chvíli, kdy jsem se na jednu stranu z úst paní ředitelky Domu dětí a mládeže Orlová v reportáži TV Polar doslechl, že TK KMIT končí a na stranu druhou stranu se dočetl, že se klub jen přestěhoval do jiných prostor.

 

TK KMIT existuje již od roku 1999 a za ta léta přinesl do Orlové spoustu ocenění. Od února letošního roku již funguje jako samostatné sdružení. Proč taková změna? Co vás vedlo k osamostatnění se?

„O přestěhování v podstatě uvažujeme už 3 roky. Těch důvodů, které nás k tomu vedly je samozřejmě několik, ale ten nejdůležitější byly nevyhovující prostory. V DDM jsme měli ten největší sál, a čím více členů klub měl, tím více jsme tam byli namačkaní na sebe a to nebylo moc dobré. V současné době je TK KMIT už spolkem, který jsme založili spolu s rodiči dětí, které trénuji.“  

IMG_20150906_133019_hdr

Taneční klub TK KMIT Orlová v nových prostorách bývalé Zvláštní školy v Orlové – Lutyni.

 

Kolik má s v současné době KMIT členů?

„V současné době máme 150 členů a aktuálně do konce října nabíráme nové tváře.“

 

Klub KMIT má několik ocenění – ze soutěží i z mistrovstvích. Jaké je pro vás jako trenérku to největší ocenění za celou dobu co KMIT vedete?

„To se snad ani říct nedá. Pro mne je největší ocenění každé ocenění ze soutěže, nemyslím tím konkrétní umístění, ale tu radost dětí, kterou mají když se umístí, když se smějí, pláčou radostí. Pro mne je tím pravým rájem to, když vidím, že ta celoroční práce stála opravdu za to a že ty děti jsou na konci roku šťastné, že měly úspěch a že ty jejich tréninky a dřina stály za to.“ 

 

Kolik ocenění už KMIT za své působení má?

„Nikdy jsem to nepočítala.“  (smích). „Je toho strašně moc, rok co rok přibývají další a další. Mám pocit, že když jsme tady v nových prostorách společně ta ocenění vystavovali, tak ten první pohár je z roku 2002 možná 2001 – teď si to přesně nevybavuji, ale vím, že to bylo za třetí místo v taneční soutěži v Bohumíně.“

 

 

Kde chodíte na inspiraci, která vás vede k úspěchu?  

„Pokud děláme nějakou show, tak se musím držet předepsaného námětu a ta inspirace pak i díky hudbě příjde sama. Co se týká stylu Disco, tak beru inspirací z aktuálního dění tanečního života. Jezdím samozřejmě i na workshopy, jezdím se učit apod. Ale tu hlavní inspiraci samozřejmě vidím v hudbě.“

 

Možná zbytečný dotaz, ale co vás vedlo k tomu začít učit tancovat? Jste profesionální tanečnice?

Tančila jsem od svých 8 let. tehdy ještě pod Domem dětí v taneční skupině ANAJ. Pak jsem přešla do Havířova do takového zvláštního klubu, který nevystupoval, nesoutěžil, prostě tancovalo se tam pro radost. Bohužel, zdravotní důvody mne pak donutily udělat si rok od tancování pauzu po které jsem od tehdejší zástupkyně ředitele Domu dětí, paní Tomíčkové dostala nabídku, abych externě jednou týdně vedla svůj taneční kroužek. No a z toho jednou týdně pak vznikl TK KMIT Orlová.“ 

 

Kolik času trvá, než vytvoříte takovou choreografii se kterou jedete třeba na takové Mistrovství?

„To Vám nedokáži řici, je to nespočet hodin. Jen u skládán a mixování hudby strávím 50 i 60 hodin svého času, protože ji neustále upravuji, hraji si s ní … a kde máte výběr té správné hudby, potom vytváření samostatné choreografie, postavení tanečníků. Této práci se plně věnuji od ledna do března 12 hodin denně.“

 

Aby holky mohly na nějaké to mistrovství či soutěž, kolik musí mít natrénovaných hodin, abyste mohla s klidem říci: „Jsme připraveni, jdeme do toho!“

„Ono to nikdy nebude úplně přesné, abych si mohla řici, jsme připraveni na 100% můžeme jít. Děti jsou velmi snaživé, strašně na sobě makají a když vědí, že už jde do tuhého, že se to blíží, nepřestávají. Nedá se přesně říci, kolik musí mít ten a ten natrénováno hodin. My trénujeme do poslední minuty, dokonce trénujeme a opakujeme si i před samotným vystoupením, Je za tím opravdu hodně dřiny.“ 

 

IMG_20150911_100308

Gabriela KRISTEN se svým manželem Tadeuszem před „zdí slávy“.

Já vím, že KMITem nežijí jen děti a vy jako trenér, ale také rodiče dětí, které s nimi jezdí na jednotlivé soutěže. Berete to jako plus, že tam ti rodiče jsou? Nerozptylují třeba děti?“

Nerozptylují, a určitě je to obrovské plus a to převážně pro děti, protože pro ně je nejdůležitější, když se mohou předvést před maminkou, tatínkem babičkou apod. Rodiče na soutěžích tvoří za prvé báječnou atmosféru,  a díky tomu se dětem i lépe tančí, a za další to berou jako skvělý výlet, kde se mohou podívat na své děti a podpořit je. 

 

Kolik má TK KMIT Orlová trenérů?

„Jsem jediná trenérka. Samozřejmě mi pomáhají i slečny z hlavní kategorie, které např. chtějí do budoucna také trénovat, takže já je tím i dá se říci učím. Učím je jak pracovat s dětmi, jak vysvětlovat choreografii, dávám jim takovou tu základní trenérskou průpravu.“

 

Musí mít trenér nějaké zkoušky, nějakou licenci?

Nemusí. Tuším, že v Domě dětí je povinnost mít pedagogické minimum, která vychází z nového zákona. Obecně řečeno, tancování v České republice, ale i jinde ve světě ještě není na takové úrovni, aby se řadilo přímo do kategorie Sport. Je to stále někde mezi kulturou a sportem a to i přes to, že se pořádají z tancování různá mistrovství. Já samozřejmě pedagogické vzdělání i dlouholetou zkušenost z tancování mám.“ 

 

Tanečních klubů je celá řada. Má třeba KMIT nějakou svou konkurenci?

Já si myslím, že každá taneční skupina je víceméně naše konkurence, každá, která dělá stejný taneční styl jako my. Ale za tu dobu co tancovat učím mohu říci, že u toho tancování není až taková rivalita. My všichni jsme přátelští, vzájemně si pomáháme. Všude je nějaká ta konkurence, ale u nás je to taková ta zdravá konkurence, nezávidíme si, my trenéři to děláme pro radost dětí.“ 

 

kmit_orlova_naborTeď pořádáte nábor nových dětí. Kolik máte v plánu dětí přijmout pro letošní rok?

„Já si nikdy neříkám strop, číslo kolik dětí chci maximálně přijmout. Jsem ráda za každé dítě, které se přihlásí, chce tancovat a hlavně u toho tancování vydrží. Pro mne je nejdůležitější, aby to dítě tancovat chtělo, aby chtělo zapadnout do toho života tance, aby z tancování mělo koníček, kterému se bude s láskou věnovat.“ 

 

Takže nemáte žádné talentové zkoušky tak jak tomu je například v Základní umělecké škole?

Vím, že tam se talentovky dělají, ale my je neděláme. My přijímáme každé dítě, bez ohledu na to, zda má nebo nemá talent, zda je více či méně šikovné. My si pak sami děti dělíme do různých kategorií podle věku a výkonnosti, aby byly skupiny vyrovnané. Někoho naučím víc, někoho méně, ale v každém případě mohu s klidem říci, že pokud od nás nějaké to dítě odejde, tak odejde s tím, že se opravdu něco naučilo a na tréninky nechodilo zbytečně.“ 

 

„My ale hovoříme jen o dětech – usmívá se Gabriela – pojďme si také něco říci o dospělých, kterým se nově TK KMIT věnuje …“

„V tuto chvíli má TK KMIT otevřenou novou skupinku seniorů nad 30 let. Ještě loňský rok to byla novinka, ale jelikož sklidila úspěch, tak se této skupině tanečníku budeme věnovat i nadále. Skupinku tvoří nejen ti, které už s tancováním nějakou tu zkušenost nebo průpravu mají, ale  i ti, kteří nikdy v životě netančili. 

 

Jakým stylům se tato skupinka věnuje?

„Starší kategorie se věnuje všem tanečním stylům, je důležité, aby to bylo pro ně jednoduché a zábavné – prostě na odreagování.“ 

 

I společenským tancům se věnujete?

„Společenským tancům ne.“  “ Skupina vlastně vznikla na popud rodičů, kteří jezdili svým dětem fandit na soutěže. Řekli si, že by něco takového mohly také zkusit a tak se taky stalo. Dva roky mne holky přemlouvaly (smích), abych skupinu otevřela, bránila jsem se, ale nakonec mne přesvědčily.  Mělo to být takovou formou že se jednou týdně slezem, zacvičíme si, protáhneme si těla, něco málo se naučí, aby pochopili, jak je to těžké se něco naučit a že to skutečně není tak jednoduché jak se snaží svým dětem říkat, ale holky přišly po půlroce trénování s nápadem, že bych pro ně mohla vytvořit choreografii, namixovat nějakou tu hudbu a že by rády vyzkoušely i nějakou tu soutěž. „

 

Jak ta soutěž dopadla?

Soutěž se konala v březnu v Zábřehu na Moravě a zúčastnilo se jí tuším 14 choreografií. Musím prozradit, že holky byly tehdy víc vystresované než jejich děti. Skoro jako by skládali maturitu. Ale když viděli, jak jim všichni kolem fandí, jak jim tleskají, tak to po chvíli opadlo no a tím se i holky shodly, že jim nestačí jen jedna soutěž, ale že budou chtít jet na další a další. Nakonec s námi naši senioři protančili celou jarní sezónu.“

„Jinak na soutěži holky skončily na krásném čtvrtém místě. Opravdu velmi nečekaně! Bylo krásné čtvrté místo, které jsme asi ze všech nejvíc oslavili. „

kmit_seniori

Fotografie z vystoupení seniorů.

 

Takže nábor se netýká jen dětí, ale i zájemců nad 30 let, je to tak? 

„Přesně tak, nabíráme nejen dětí od 4 let, ale i starší ročníky – do neomezeně. KMIT se může pochlubit i členkami, kterým je i 50 let.“ 

 

Vyhlíželi jste v Orlové více prostor pro KMIT nebo jste měla prostory bývalé Zvláštní školy dopředu vyhlídnuté?

„Abych pravdu řekla, měli jsme 3 až 4 měsíční hledání a jednání po Orlové. Vždy když se nám nějaké prostory líbily tak to na něčem ztroskotalo. Prostory bývalé Zvláštní školy byly tuším třetí v pořadí, které jsme si šli prohlédnout. Bohužel se ale pak Rada města Orlové nečekaně rozhodla jinak a prostory nám do pronájmu odmítla poskytnout s tím, že mají s budovou jiné plány. Po dalším hledání jsme se ale nakonec přece jen domluvili a podepsali jsme zatím smlouvu na jeden rok.“ 

 

Vzhledem k vývoji situace, kolem místní ZUŠ J. R. Míši v Orlové – Porubě, která se měla stěhovat do volných prostor orlovského gymnázia mne napadá otázka, zda jste zkoušeli hledat prostory i tam? 

„Ano, nabídku prostor v orlovské ZUŠ jsme dostali přímo od pana starosty, ale jelikož nám chodí na tréninky převážná část dětí z páté etapy, museli jsme od této varianty upustit.“  „Co se týče prostor v GOA tak o tom slyším prvně, tahle varianta nám nabídnuta nebyla. Pokud by nám třeba nebyla prodloužena po roce smlouva zde v prostorách bývalé Zvláštní školy, a byla by možnost využít volných prostor v GOA, určitě bychom neváhali.“ 

 

Pojďme se teď pobavit o náplni člena TK KMIT. Jak vypadá takový běžný tréninkový den?

„Přijdeme, převlečeme se, uděláme docházku, řekneme si jaké jsou novinky a co nás čeká. Pak se zahřejeme, běháme, děláme různé pohybové hry, aby se nám to tělíčko trochu rozehřálo a rozpohybovalo. U nováčků se naučíme nějakou novou techniku, u těch starších pak opakujeme a vylepšujeme to, co jsme se již naučili minule.  Pak si dáme nějakou přestávku a po ní cvičíme choreografii. V závěru hodinového tréninku nás čeká ještě kondiční cvičení.  Všechny tyto aktivity děláme formou hry, aby to děti co nejvíce bavilo. 

 

Nějaké vaše plány do budoucna?

Chtěla bych v Orlové rozjet více tanečních stylů, věnovat se i starším lidem, zlepšovat se, motivovat lidi, protože tanec je hlavně pro zábavu a odreagování. Není to jen dřina a pot, je to především zábava a vznikají zde krásná přátelství,“ 

 

A malá otázka na závěr. Co by se stalo, kdybyste náhodou po tom roce nenašli prostory pro svou činnost? Fungoval by TK KMIT jinde než v Orlové? 

Určitě ne. KMIT do Orlové patří. Mám tady tanečnice, které pode mnou tancují i 12 – 13 let.  a já je beru jako takovou svoji rodinu. Nechci pomyslet na to, že bychom prostory prostě neměli. A když už jsme u toho, jedna maminka mi říkala: „Můžeme tancovat i na hřišti, hlavně když budeme tancovat a budeme všichni spolu.“ „

 

Gabko, co byste závěrem řekla našim čtenářům? 

„Chtěla bych je pozvat na nábor nových členů, který probíhá každý den od 15 – 18 hodin a to až do konce října. Děti se mohou přijít podívat jak tancujeme, vyzkoušet si první hodinu zdarma, aby se rozkoukaly. Nabíráme sice celoročně, ale já preferuji nástup maximálně do toho konce října, aby nováčci pochytili základy. Pak už se připravujeme na show a soutěže. Naše první show se uskuteční v lednu (27. – 28.) a bude v Domě kultury města Orlová.“ “ Více informací o nás mohou rodiče i děti shlédnout na našem webu: http://www.tkkmit.cz/ a nebo na naší facebook stránce. „