I přes stížnosti obyvatel hodnotí pořadatelé festival OrlektX 2015 kladně.

I přes stížnosti obyvatel hodnotí pořadatelé festival OrlektX 2015 kladně.

13.10.2015 15 Od DROZDÍK Petr

dj01_small_200pxMinulý víkend proběhl v areálu opuštěného fotbalového hřiště TJ Slovan Orlová první ročník festivalu
multi-žánrové elektronické hudby – OrlektX 2015.

Ojedinělá akce, na kterou podle pořadatelů přišlo na 300 návštěvníků si ale vysloužila mimo chvály ze strany příznivců tohoto hudebního žánru, také řadu stížností z řad obyvatel, které hlasitá hudba v době nočního klidu obtěžovala.

Na facebook i email nám přišlo několik dotazů od rozčilených občanů a všichni se dotazovali na jediné – kdo tuhle akci schválil? Na základě těchto dotazů jsem následně požádal jednoho z pořadatelů a starostu města o stanovisko.

Jak akci hodnotí starosta Orlové ?

„Potvrzuji, že Město obdrželo žádost od pořadatelů, abychom akci OrlektX 2015,  která se konala na soukromém pozemku soukromým subjektem povolili od 22 hodin do 6 hodin do rána – takže nonstop.
V tomto případě se jednalo o akci, která porušuje vyhlášku o nočním klidu a proto musela být žádost podstoupena schválení Radě města. Rada města Orlová však tuto akci povolila pouze do půlnoci.
V průběhu dne jsem se tam byl společně se třemi radními podívat, abych viděl jak to tam vypadá. Opravdu tam byl kravál, měli tam směrové reproduktory, takže některé části města to zasáhlo, některé ani nevěděly, že se něco děje. Vzhledem k tomu, že jsem obdržel několik stížností, dokonce i z Petřvaldu, ze Zimného Dolu, tak byla informována Městská policie i Policie ČR, pořadatelé byli upozorněni, aby reprodukovanou hudbu ztlumili na přijatelnou mez, ale jelikož došlo k porušení této dohody tak byla akce nakonec ze strany Policie ukončena.“ 
sdělil na dotaz portálu starosta Orlové, Ing. Tomáš Kuča.

 

A co pořadatelé ?

Akce byla dle mého názoru v pořádku a dopadla výborně. Přišlo na 300 lidí a dokonce přijeli i hosté z Rakouska. K dispozici jsme měli pro návštěvníky dva velkokapacitní stany a za lidové ceny si mohli všichni pochutnat na výborném gulášku či jiné masu, kebabu či polévce.“ 

„Co se stížností týče, myslím, že se nemám komu omlouvat, nikoho jsme neobtěžovali a ani jsme to neměli v úmyslu.“ uvádí Pavel Wilczek, který vidí zásadní chybu v domluvě mezi pořadatelskou službou a Policií ČR.

Další z organizátorů pak následně na Facebooku v diskusi uvedl, že od ledna příštího roku se bude připravovat již druhý ročník, který má vyladit nedostatky a chyby. Jednou z novinek, které na sociální síti pořadatelé uvedli je např. to, že se bude festival konat v letních měsících (zřejmě červenec)  a to jen jednu noc. Pořadatelé také slibují, že stage bude vybudována z lešení, které bude lépe natočené, aby neobtěžovalo lidi v okolí. Z hudebních žánrů by se mělo vypustit TEKNO, kvůli kterému právě chodily stížnosti.

 

A co občané ? 

Napište nám do komentářů zda jste na akci byli či ne, jak ji hodnotíte a za jakých podmínek byste další ročník tohoto multi-žánrového festivalu v Orlové uvítali.

Těšíme se na vaše komentáře.

 

DROZDÍK Petr