I přes stížnosti obyvatel hodnotí pořadatelé festival OrlektX 2015 kladně.

dj01_small_200pxMinulý víkend proběhl v areálu opuštěného fotbalového hřiště TJ Slovan Orlová první ročník festivalu
multi-žánrové elektronické hudby – OrlektX 2015.

Ojedinělá akce, na kterou podle pořadatelů přišlo na 300 návštěvníků si ale vysloužila mimo chvály ze strany příznivců tohoto hudebního žánru, také řadu stížností z řad obyvatel, které hlasitá hudba v době nočního klidu obtěžovala.

Na facebook i email nám přišlo několik dotazů od rozčilených občanů a všichni se dotazovali na jediné – kdo tuhle akci schválil? Na základě těchto dotazů jsem následně požádal jednoho z pořadatelů a starostu města o stanovisko.

Jak akci hodnotí starosta Orlové ?

„Potvrzuji, že Město obdrželo žádost od pořadatelů, abychom akci OrlektX 2015,  která se konala na soukromém pozemku soukromým subjektem povolili od 22 hodin do 6 hodin do rána – takže nonstop.
V tomto případě se jednalo o akci, která porušuje vyhlášku o nočním klidu a proto musela být žádost podstoupena schválení Radě města. Rada města Orlová však tuto akci povolila pouze do půlnoci.
V průběhu dne jsem se tam byl společně se třemi radními podívat, abych viděl jak to tam vypadá. Opravdu tam byl kravál, měli tam směrové reproduktory, takže některé části města to zasáhlo, některé ani nevěděly, že se něco děje. Vzhledem k tomu, že jsem obdržel několik stížností, dokonce i z Petřvaldu, ze Zimného Dolu, tak byla informována Městská policie i Policie ČR, pořadatelé byli upozorněni, aby reprodukovanou hudbu ztlumili na přijatelnou mez, ale jelikož došlo k porušení této dohody tak byla akce nakonec ze strany Policie ukončena.“ 
sdělil na dotaz portálu starosta Orlové, Ing. Tomáš Kuča.

 

A co pořadatelé ?

Akce byla dle mého názoru v pořádku a dopadla výborně. Přišlo na 300 lidí a dokonce přijeli i hosté z Rakouska. K dispozici jsme měli pro návštěvníky dva velkokapacitní stany a za lidové ceny si mohli všichni pochutnat na výborném gulášku či jiné masu, kebabu či polévce.“ 

„Co se stížností týče, myslím, že se nemám komu omlouvat, nikoho jsme neobtěžovali a ani jsme to neměli v úmyslu.“ uvádí Pavel Wilczek, který vidí zásadní chybu v domluvě mezi pořadatelskou službou a Policií ČR.

Další z organizátorů pak následně na Facebooku v diskusi uvedl, že od ledna příštího roku se bude připravovat již druhý ročník, který má vyladit nedostatky a chyby. Jednou z novinek, které na sociální síti pořadatelé uvedli je např. to, že se bude festival konat v letních měsících (zřejmě červenec)  a to jen jednu noc. Pořadatelé také slibují, že stage bude vybudována z lešení, které bude lépe natočené, aby neobtěžovalo lidi v okolí. Z hudebních žánrů by se mělo vypustit TEKNO, kvůli kterému právě chodily stížnosti.

 

A co občané ? 

Napište nám do komentářů zda jste na akci byli či ne, jak ji hodnotíte a za jakých podmínek byste další ročník tohoto multi-žánrového festivalu v Orlové uvítali.

Těšíme se na vaše komentáře.

 

DROZDÍK Petr

15 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • Klára Ďulíková on 13.10.2015 at 20:52
  • Reakce

  Dobrý večer, to nemyslíte vážně, že to budete povolovat každý rok? Nad takovou akcí selský rozum stojí,fakt neskutečné…..nemám slov na ty, kdo tuhle akci povolil…..prostě hnus. Jde vidět,že v Orlové mě už nic nepřekvapí. Tohle je opravdu moc. Chce se z vás zvracet.

  1. Vážená paní Ďulíková,
   v článku není uvedeno, že bude Město tuto akci povolovat, ale že pořadatelé plánují druhý ročník. Podle vyjádření pana starosty Rada města tyto akce nepovoluje.

  • Andrea Plačková on 14.10.2015 at 07:30
  • Reakce

  Určitě ne !at si to vymívání mozku dělaji někde jinde!samý feták!

  • Katka on 14.10.2015 at 10:43
  • Reakce

  Nás se tedy tahle akce přímo nedotkla, kdybychom nečetli protesty na internetu ani o ní nevíme (Orlová 4), ale rozhodně si myslí, že to muselo být dost nepříjemné pro lidi v blízkosti.
  Také nechápu, proč tato akce, když to byl první ročník, nebyla povolena jen na jeden den respektive noc, aby se vůbec vyzkoušelo, co a jak ….
  A taky si myslím, že akce podobného stylu se většinou organizují na co nejodlehlejších místech daleko od lidí, které by to mohlo obtěžovat celý víkend v kuse.
  Myslím, že by se někteří radní měli občas při svém rozhodování vžít do kůže lidí, co jsou konkrétní věcí přímo zasaženi … ještě v případě, že jde o „hudbu“ tohoto stylu, jak zde již bylo zmíněno vymívání mozku … to je pro normální lidi opravdu nesnesitelné poslouchat to nedobrovolně a tak dlouho …..

   • Petr Hrdina on 14.10.2015 at 11:46
   • Reakce

   Paní, nebo slečno Katko. Tato akce se konala na soukromém pozemku a město ji nijakým způsobem zakázat nemohlo, pouze mohlo, a to také udělalo, omezit produkci v době nočního klidu. Akce byla monitorována a bude vyhodnocena. Na její možné důsledky jsme upozorňovali v diskusi na stránkách ANO Orlová. Přečtěte si tuto anketu a následně hodnoťte, prosím.
   Hezký den.

  • Pavel Wilczek on 14.10.2015 at 10:53
  • Reakce

  To chcete rict, ze v Kavarne taky vymyvaji mozky.. ?

 1. Vše má své odpůrce. Když jdete nakupovat boty, vlezete do prvního obchodu, boty, které se Vám líbí, tak si koupíte. Po měsíci nošení už víte, že si Vámi zakoupenou značku nikdy nezakoupíte. Stejně je to všude, i na festivalech, potřebujete základ, na kterém lze stavět. Základ již máme a víme, s kým v příštím roku spolupracovat a s kým nikoliv. Mě osobně tekno moc neříká, ale zkusili jsme, tak někdo jiný jako ty boty. Příští rok bude tekno stage s nižším výkonem a bude otočená tak, aby nerušila obyvatele. A v čem byla chyba? Špatná domluva mezi námi (pořadately) a policií, kteří mi měli zavolat a dat příkaz hudbu vypnout, místo toho nevolali a udělali humbuk. Tato akce byla jen jedna z mnoho, které nás čekají, tím myslím to, že i Vy příjdete se podívát na dětské a sportovní dny do nově opraveného areálu v Orlové jedna, na fotbalové zápasy, pouťě, či si Vaše díte přijde pohopskat na trampolíně, nebo i pár zvědavců na veliké plazy. Kdyby jste četla celou diskuzi k tomuto tématu, možná by jste měla jiný přístup k věci. Vy neposloucháte tekno, já poslouchám všechno, ale přednost před teknem a dechovkami dám přednost EDM a nekritizuji ostatní styly, ani Vaše boty bych nekritizoval i kdyby jste v nich dle mého názoru mohla vypadat divně a vým vzhledem by mě krutě obtěžovaly. Jednou za rok tohle snad přežijete, myslím si, že tohle není problém. Kdyby jste se přišla podívat, změníte názor.

  • ADix on 15.10.2015 at 10:27
  • Reakce

  Lehké dunění reproduktorů jsem slyšel. Ale nic hrozného a to bydlím 500m vzdušnou čarou na ulici Ostravská. Stěžujou si jedni a ti samí co tady bydlí. Ať na akce pokud tady v okolí někdy jsou, tak i na motoristy, kteří v areálu bývalého autobusového stanoviště zkouší řídit auto nebo nacvičují krizové situace. Stěžujou si lidi, vyrůstající a žijící za komunismu, protože nic takového neznají a přes vlastní tupost nedokážou chápat, že každý se baví jinak a to že určtý důvod zábavy neznají neznamená že to je špatné. Takže těm lidem přeju aby ze svého smutného života šli již dál a pořadatelům, aby příští akce byla větší a to jak aparaturou, tak návštěvností.

  • Jiří on 15.10.2015 at 11:03
  • Reakce

  Byl to vpohode festival, jasne byly tam nějake problémy, ale myslím, že když se pořadatelé poučí tak příští ročník může proběhnout bez stížností okolního obyvatelstva. I když to tady místní hloupí diskutéři stejně nepochopí. Nejjednodušší je přece všechno hned odsoudit zakázat a nwm co 😀 😀 😀

  V Ostravě se dělají v létě akce každý víkend v dolních vítkovicích v centru města a funguje to…

 2. Vždy se najdou lidi, kteří budou proti. Jak už jsem psal já i vy, já nemíním sedět na prdeli u televize, nebo chlastat v zahuleném pajzlu. Tam se učí mladí fetovat, chlastat a kouřit a z toho má stát největší peníze! Já jsem těžce proti tomu, festival příští rok bude i kdyby nám to nějaký politik měl zakázat. Jednou za rok to přežijí všichni, i důchodci, kteří jsou proti nám, já taky musím v autobuse vydržet stát a když jdu do obchodu, tak dávat pozor na lidi, aby mě neušlapali, protože je rohlíková akce. JEDNOU ZA ROK TOHLE ORLOVÁ VYDRŽÍ! I mladí lidé se chtěji bavit jinde, než v zahulené diskotéce. Orlekt byl pro lidi a protože my jsme měli sílu, která se některým lidem nelíbila, tak nám začli dělat problémy! Policie nedodržela domluvu, měli mi zavolat, my bychom vše vypli, mlě přijít jeden člověk, kdyby se nešlo tel. spojit, přišlo jich 20. Začali zabavovat prodlužovačky, ačkoli na to neměli právo. Neměli příkaz na papíře zarazit akci, neměli změřené decibely hygienou.. Všichni lidé (obyvatelé okolí), kteří se přišli podívat, tak si to fotili, povídali, že v životě nic takového neviděli, hluk jim nevadil, říkali, že se tady v Orlové konečně děje něco jiného. Pak že jsme v demokracii :-D…. dál to komentovat nebudu

  • Roman on 18.10.2015 at 20:41
  • Reakce

  Taky bych chtěl něčím přispět do článku jelikož sem se staral o ozvučení menší stage, pravda je taková že se to ztlumilo a celkem o dost aspoň na mé stage po půl noci, druhou stage sem nějak nesledoval, mimochodem jsem dělal zvuk i na Rocktherapy Orlová (Na Pomoc Handicapovaným), vykonu tam bylo tak 5X násobně víc, nic se nestišovalo, hrálo se do 2:30 na plné kule, řešil někdo něco, ještě k tomu to bylo o hodně víc v centru jak tady tahle akce. Víte si přectavit reakci hlavní hvězdy kdyby tam přijeli měští strážníci a zabavili tam prodlužovačky přimo na akci….?? jak bysme asi ve světě vypadali….Chápu že to může obtěžovat, ale zas na druhou stranu není to každy víkend a myslím že trocha solidárnosti by byla na místě. Pořádatele se tady snaží něco udělat a vždy se najde nejaký, který jim to chce pokazit.

  • Jakub on 19.10.2015 at 20:51
  • Reakce

  Dobrá párty

  • Iv on 19.10.2015 at 22:38
  • Reakce

  Blo to psycho holka se mi budila a to je zvyklá na kravál z hospy co máme u baráku jako každý ať si poslouchá co che na to má nárok a právo,ale toto byl mazec!

  • utteknatekk zmettek zdenek on 22.10.2015 at 18:03
  • Reakce

  Vsem co nadavaji….byla to skvela akce a nadavate na fetaky?? ? tech mate ve meste dost i bez akci tohoto typu…jde o to ze nemuzete prekousnout medialni masaze tv noha bo to vidite jako czech tek i kdyz je tam spousta jine muziky na kterou kalite kdyz doma pijete s prately…ale hold nekdo ma radeji hlasitejsi hudbu nez doma z bednicek a i v tom je rozdil….kdyz vam hudba rozvibruje telo….je to jinej zazitek ale tim ze vy slysite (jen kraval) a nevite tak mate moznost si vybrecet zakaz tim ze napisete jak vas to obtezuje…pral bych vam poznat nepoznane a i s lidma kteri by nikomu neublizily….jako muj nazor (mam radeji pohodove lidi co poslouchaji tekno nez ty diskofily a rockery co po akci ukazuji svou silu na zastavkach a kosich v okolnich ulicich) a je to i o tom ze jak rikate ti fetaci nikdy neudelaly nakej velkej pruser spis uz o nich slysite ze ridily auto pod vlivem nake drogy nez ze na akci nekomu ublížily kdezto na akcich disko a rock je to na dennim poradku….ptejte se okoli a uvidite ze pisu jak to je…zazil jsem akce typu disko masters of rock a vsude nasili…na teknu a takovych akcich je vidět upe jina alternativa…tam vas nase komunita i pozve na pivo…jen kazdy je jiny a hold i tam se sem tam neco stane jen se to hned uklidni okolim a nikdo nekouka jak nekdo nekoho kope kdyz je na zemi…snad jsem to napsal dost vystizne…jsem upsany a uz nebudu rozvadet neco na co vam stejne nazor nezmenim ale skuste se nad tim zamyslet a vydrzet naky ten den toho jak vy rikate randalu…;) hezkej večer a krasny zbytek zivota 🙂

  • Anna-Tereza on 25.10.2015 at 17:08
  • Reakce

  akce byla uplně super a už se těším na příští rok a nejsem zastánce toho že jsou na teknech jenom fetáci jsou tam i takový co ani cigara nekouří 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..