Přes 11 tun odpadu uklidilo v Orlové téměř 80 dobrovolníků !

Vážení čtenáři,

letos se napříč Českou republikou konal již třetí ročník úklidové akce „Ukliďme Česko – Ukliďme Svět!“, který v Orlové nese název „Ukliďme Orlovou“

Letošní ročník byl opravdu významný, a to nejen z toho důvodu, že nad ním držel záštitu starosta města,
Ing. Tomáš Kuča, ale také pro jeho letošní bohatou účast, která překonala předchozí dva ročníky dohromady. Letos se totiž do úklidové akce města zaregistrovalo na 80 dobrovolníků mezi které mimo jiné patřila Ing. Petra JENČMIONKOVÁ (2. místostarostka Orlové), zástupci Dětského parlamentu Orlová, Českého červeného kříže Orlová, Místní organizace Českého rybářského svazu Orlová, členové Zdravého města Orlová a v poslední řadě spoluobčané bez přístřeší, kteří byli pozvání ve spolupráci se sociálním odborem města Orlová.

Velkým překvapením byla také účast orlovských hokejistů HC Orlová, kteří přišli s nejmladším účastníkem letošní akce – Danielem Maroszem, kterému jsou teprve 2 roky. Někteří z účastníků si dokonce přivedli i svůj psí doprovod, který určitě zpestřil celou akci.

Jak letošní akce dopadla ?

Z vytipovaných 16 lokalit se nestihly uklidit pouze 3 a sice lokalita č.: 4 na ulici F. S. Tůmy v Orlové – Lutyni, lokalita č.: 10 na ulici Lazecká a lokalita č.: 9, ul. Závodní a Žofínská. Tyto lokality jsou ale i nadále v řešení a budou uklizeny v nejbližším možném termínu. Ostatní lokality budou projednávány s majiteli pozemku.

Během letošního úklidu jsme opět narazili na lokality, které si žádají větší pozornost a pravděpodobně budou zahrnuty do 4. ročníku. Jedná se o lokalitu na ul. Doktora Miroslava Tyrše v Orlové – Lutyni a dále lokalitu na ul. Kpt. Jaroše tzv. Psí loučka.

 

Kolik odpadu se letos uklidilo ?

Letošní rok se v nových lokalitách nasbíralo celkem 11,28 tun odpadu, z toho 35 kusů pneumatik (cca 250 kg) a jeden kus neúplného elektra (lednice). Z celkového množství je 1,15 t objemného odpadu a 27 pneumatik z úklidu rybářů u Kozího Becírku. Mezi výše uvedeným odpadem se našla jedna i jedna pneumatika od traktoru, sekačka na trávu, kancelářská židle, rozbité – přesněji řečeno rozdrcené monitory, jeden akumulátor, a – bohužel – i šest injekčních stříkaček, které byly předány Městské policii Orlová.

Podle Petra KOHUTA, z MO Ochránců přírody, který patří v Orlové mezi pravidelné „čističe“ odpadu ve městě, má tato akce rozhodně smysl. Dle jeho vyjádření je odpadu v již uklízených lokalitách z minulých ročníků opravdu méně. A to je opravdu důvod k radosti.

 

Orlová v médiích

O letošní ročník akce Ukliďme Orlovou projevilo zájem hned několik médií. Kromě reportáže Televize Polar se o naší akci mohli dozvědět čtenáři Karvinského a Havířovského Deníku a deníku METRO (Prha)..

Letos poprvé do Orlové zavítala i Česká televize, která průběh celé akce monitorovala. Jednotlivé vstupy byly v průběhu celého dne, níže uvádíme jejich seznam vč. případné časové stopáže.

Česká televize – Ukliďme Česko – Ukliďme Orlovou III. ročník (16.4.2016)
– 10:15 hodin Studio 6 víkend (informace o letošním ročníku, Drozdík Petr
14:15 hodin Zprávy (posunout stopáž na 13:23)
– 19:00 hodin Události (posunout stopáž na 28:10) Michal Tkáč z ČČK Orlová
20:00 hodin – Zprávy (Proč děláme Ukliďme Orlovou, Drozdík Petr)  posunout stopáž za 3min)
Článek „Uklidit Česko přišly desetitisíce dobrovolníků

Televize POLAR
V Orlové letos uklízelo více než 60 dobrovolníků (19.4.2016)

Orlovské noviny
Článek „Ohlédnutí za akcí „Ukliďme Orlovou!““

 

Poděkování 

Než přejdeme k fotogalerii z letošního uklízení Orlové, chtěl bych touto cestou poděkovat všem, kteří letošní ročník podpořili. Jmenovitě, starostovi města Orlová, panu Ing. Tomáši Kučovi za letošní záštitu i osobní účast, Městu Orlová – konkrétně komisi Zdravé město Orlová za účast i finanční podporu, díky které se mohl připravit guláš i pitný režim pro všechny účastníky. Orlovské Kolibě za vynikající guláš, který si všichni pochvalovali, Českému červenému kříži Orlová za účast i za zdravotnický dohled, Orlovským rybářům za letošní spolupráci i účast, Dětskému parlamentu Orlová za hojnou účast, a v poslední řadě paní Ing. Denise Nitschové za pomoc při výběru lokalit a společnosti SMO, m.s., konkrétně také paní Ing. Blance Piechaczkové, za pracovní pomůcky a organizaci týkající se nakládání s odpady.

 

Ohodnoťte letošní ročník akce „Ukliďme Orlovou“

zde bych chtěl nejen naše dobrovolníky, ale také čtenáře požádat o vyplnění krátké ankety, která nám pomůže vylepšit následující 4. ročník, který se uskuteční v příštím roce.  Dotazník naleznete v tomto odkazu.

 

FOTOGALERIE

fotogalerie budeme doplňovat postupně, jakmile nám přijdou od účastníků letošního ročníku. 

Lokalita č. 6  UL. SLEZSKÁ (u ZUŠ J. R. Míši Orlová – Poruba)

Uklízeli: Daniel MAROSZ, Nikol WNUKOVÁ, Daniel MAROSZ ml. 2 roky, Karla ŠLONCOVÁ, Petr TOMIS. + jeden občan města.
Podrobnosti.: 

Lokalita č. 7  RAJČULA

Uklízeli: Petr KOHUT, David KOZÍK
Podrobnosti.:
– nejprve jsme šli cca 500 metrů proti toku Zimovůdky a čistili břehy
– pak jsme šli k rybníku Rajčula (na kopci v lesíku), který jsme celý obešli, posbírali hromady pet lahví a skleněných lahví (hlavně asi od vodky/rumu), dost věcí jsme i vylovili z rybníku

Lokalita č. 15.  DR. M. TYRŠE (lesík ve směru k letišti)

Uklízeli: Ing. Denisa Nitschová s partnerem, pejskem a maminkou, paní Dvoroková s partnerem.
Podrobnosti.:

Lokalita č. 16.  PSÍ LOUČKA

Uklízeli: Petr DROZDÍK, Adéla BARTONÍKOVÁ, Michal TKÁČ,  Ester KUBALOVÁ, Melisa ZETOCHOVÁ, Rostislav PLINTA, Eva URBANĆÍKOVÁ, Jana LITVANOVÁ.
Podrobnosti.:
– uklízeli jsme přilehlý lesík, který se rozkládá od Koulovny až po parkoviště u Letního kina.
– lokalitu je potřeba uklidit ve větším poštu dobrovolníků. Bude zařazena v dalším ročníku.

Lokalita č. 12.  KOZÍ BECÍRK

Uklízeli: Jiří HOKYNÁŘ, Josef NULÍČEK, Petr STUCHLÍK, Ing. Petra JENČMIONKOVÁ,
Podrobnosti.:

 

Lokalita č. 17.  Areál nad letním kinem + ul. Mírová a K Venuši

Uklízeli: pan Jaroslav alias Dědek
Podrobnosti.: 
lokalita byla uklizena před oficiálním termínem. Jelikož se pan Jaroslav nemohl o víkendu zúčastnit. Nasbíraný odpad, celkem 15 pytlů následně sám odvezl do sběrného dvora společnosti SMO, m.s.

uklid_jaroslav

 

 

 

Lokalita č. 1.  LETNÍ KINO A LESOPARK

Uklízeli: Daniel VESELÝ, Lucie HRUŠKOVÁ a další.
Podrobnosti.:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..