Dobrovolníci ADRY pomáhají osamoceným lidem i v Orlové

Vážení čtenáři,

v úterý 26. dubna 2016 proběhlo školení nových dobrovolníků Dobrovolnického centra ADRA – Havířov. Školení bylo za přítomnosti koordinátorky orlovského domova pro seniory VESNA, Jany MAŠLONKOVÉ, DiS) a terapeutky orlovského domova pro seniory POHODA, paní Hany TŘASKOVÉ, které se těšily na nové posily pro své klienty.

Dobrovolnictví může být chápáno různými způsoby a může budit obavy ze strany občanů, kteří by se např. za jiných okolností dobrovolníky ADRY rádi staly. Článek bude tedy pojednávat o tom, co je to dobrovolnictví, jak funguje a co se od takového dobrovolníka očekává, aby pomohl překonat případný strach z této aktivity a pomohl tak zapojit do dobrovolnictví více lidí a to nejen v Orlové.

IMG_20160426_165904_small

školení dobrovolníků v Domově pro seniory VESNA Orlová

Co je to dobrovolnictví

dobrovolnictví je poskytování vlastního volného času např. seniorům, kteří jsou ubytování v Domovech seniory, v nemocnicích nebo denních stacionářích. Cílem jejich mise je pomoci překonat těmto lidem samotu a vyplnit jejich volný čas nejrůznějšími aktivitami. Nejedná se tedy o péči v podobě nakupování, úklidu apod.

Dobrovolníci si chodí s klienty výše uvedených domovů povídat, hrát karty či jiné společenské hry nebo jim jen předčítat jejich oblíbenou literaturu a časopis. Mohou také s těmito lidmi vyjít na procházku.

 

Kde všude mohu jako dobrovolník pomáhat ?

V Moravskoslezském kraji funguje dobrovolnictví např. v Karviné, Havířově, Českém Těšíně a v Orlové.
Je vždy lepší, když je dobrovolník z daného města, jednak z důvodu dojíždění a také proto, že klienti, za kterými budete docházet ve vámi stanoveném termínu a čase vás budou brát tak trochu jakou svého blízkého souseda.

V Orlové je možno se zapojit do následujících zařízení:

Domov VESNA, Orlová – Lutyně
Domov POHODA, Orlová – Lutyně
Domov pro seniory Slezské humanity, Orlová – Lazy
Nemocnice s poliklinikou Karviná – Ráj, pracoviště Orlová – Lutyně

V Orlové v tuto chvíli působí jen 12 dobrovolníků, jde o studentky Střední zdravotnické školy v Karviné, které se zapojily do projektu „SETKAVÁRNA“ v orlovské nemocnici. Navštěvují tak klienty, kteří jsou v nemocnici dlouhodobě hospitalizování a rovněž jim pomáhají vyplnit jejich volný čas a překonat samotu.

Za rok 2015 tyto dobrovolnice věnovaly klientům orlovské nemocnice úctyhodných 822,50 hodin svého volného času a to během 409 návštěv.

 

Jak se mohu stát dobrovolníkem ?

dobrovolníkem se může stát jakýkoliv občan, který dosáhl věku 15 let.  U některých dobrovolnických programů však musí dobrovolník být již plnoletý. Nejsou zde důležité vaše odborné znalosti či zkušenosti, podstatná je ochota, zájem pomáhat druhým, kladný vztah k lidem.

Je dobré si uvědomit, že dobrovolnictvím v žádném případě nenahrazujete personál daného zařízení, ale dáváte jejich klientům něco víc, dáváte jim příjemný pocit, že tady nejsou sami, pomáháte jim nalézt ztracený úsměv, radost ze života.

 

Co od toho mohu očekávat ?

Dobrovolnictví je bezplatná činnost, nadace ADRA se pochopitelně stará o vaše pojištění po celou dobu smluvního vztahu, proplácí povinnou lékařskou prohlídku, která je potvrzením, že činnost dobrovolníka můžete vykonávat a v případě dojíždění vám proplatí i cestovné.

Během volného času, který strávíte s klienty se Váš život může také hodně obohatit. Nejen co se týče Vaší osobnosti či vztahu k lidem, dozvědět se můžete také pořádný kus historie, staří rádi vzpomínají a předávají své zkušenosti ze života dál.

Vy sám si určujete s klientem čas a dobu, kterou s ním strávíte, většinou se z počátku doporučuje si zvolit  dobu strávenou s klientem např. jednou za 14 dní nebo jednou za týden po hodince času, je to tak lepší, odhadnete tak své možnosti, které můžete kdykoliv upravit.

 

Co když si nebudu vědět rady ?

Dobrovolnictví je stejné jako každá jiná věc, kterou děláte poprvé, ať už se budeme bavit o novém zaměstnání, škole, třídě, o nových přátelích v kroužku. Podstatné je, že víte, že na to nejste sami. V dobrovolnickém centru ADRA jsou připraveni vám kdykoliv pomoci. Dobrovolníci mají i svá pravidelná setkání, tzv. Supervize, kde se společně setkávají a předávají si své dosavadní zkušenosti.

V poslední řadě, každý jsme něčím výjimečný, každý jsme jiný, každý předáváme své dobro, své vlídné slovo jinak. Nikde nenaleznete návod na to, jak byt milý k druhému, je to o vás, především o vás a vašem vnitřním já.  Pokud stále přemýšlíte, zkuste si třeba pustit následující video o dobrovolnictví s ADROU.

Uvažuji o tom, že to zkusím

pokud uvažujete o tom, že dobrovolnictví zkusíte, tak vám z celého srdce blahopřeji. Jistě máte ještě nějaké otázky, na které byste chtěli znát odpovědi. Neváhejte a napište vedoucí dobrovolnického centra, paní magistře Janě Čadové (hana.cadova@adra.cz).

Pokud jste nedospěli k závěru, že tato aktivita bude pro vás to pravé ořechové, nevadí. Pomoci můžete i pouhým sdílením článku mezi vaše přátele na Facebooku nebo když jej pošlete někomu, o kom se domníváte, že by tato aktivita byla pro něj zajímavá.

Do příštího článku připravujeme rozhovor s jednotlivými dobrovolníky, pokud tedy máte dotazy, týkající se dobrovolnictví, neváhejte a napište nám je na adresu: redakce@eorlova,cz, do předmětu zprávy prosím vepište heslo: DOBROVOLNICTVÍ.

 

DROZDÍK Petr

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..