Bezpečnost dětí na začátku školního roku.

dite_skolaVážení čtenáři,

ve spolupráci s Policií ČR vám přinášíme článek týkající se prevence a bezpečnosti dětí před začátkem nového školního roku.

Prázdniny končí a pro naše školáky začíná další školní rok, který s sebou přináší snůšku povinností a opětovné usednutí do školních lavic. Tak jako každý rok, třídy základních škol navštíví i noví žáci “prvňáčci“ a právě pro ty, je toto období velmi významné. Už končí čas neustálých her, zábavy a bezstarostného trávení dne v mateřských školách a nastává jim období, které nastolí určitý řád a povinnosti.

Jelikož pro každého „prvňáčka“ je to období jedinečné, nepoznané a plné nových informací se kterými se bude muset vyrovnat, musíme se i my “rodiče“ obrnit spoustou trpělivosti a hlavně pozornosti. Našim dětem být oporou a partnerem v nadcházejících dnech, zachovat klidnou hlavu a nastolit v kruhu rodinném přátelskou atmosféru bez hádek a stresů. To platí pro všechny rodiče či příbuzné školáků, protože jak víme, dětí jsou stále duchem v letních radovánkách a nedochází jim možná rizika jejich nepozornosti. Buďme tedy obezřetní a řiďme se drobnými radami, které nám nadcházející školní čas pomůžou v klidu zvládnout a mohou předejít nepříjemným situacím.

 • Doprovázejte děti před budovu školy, pokud děti doprovázet nemůžete, poproste o pomoc jejich starší sourozence, či prarodiče.
 • Poučte děti o bezpečném chování při cestě do školy i ze školy. Ukažte dětem nejkratší a nejbezpečnější cestu do školy a školní družiny.
 • Oblečení dětí opatřete ochrannými reflexními prvky, jejich viditelnost se při nepřízni počasí a za snížené viditelnosti zvýší až 200 krát.

 

Prvky vyrobené z reflexního materiálu:         

prvek01prvek02prvek03    

 

 

Jelikož ani Policii České republiky není bezpečí a zdraví vašich dětí lhostejné, pořádáme každoročně v rámci našich preventivních aktivit, a to nejen na začátku školního roku, dopravně preventivní akci „Zebra se za tebe nerozhlédne!“. Projekt je realizován Policejním prezidiem České republiky od roku 2007 po celém území České republiky. Cílem tohoto projektu je zvyšovat povědomí správného chování chodců v silničním provozu. V rámci tohoto projektu bude na začátku školního roku zvýšený počet policistů na přechodech pro chodce v blízkosti školních zařízení, kdy policisté budou nejen dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu, ale hlavně na přechodech pro chodce působit preventivně.

                                                                                                                      

Jelikož i chodec je účastník silničního provozu, zopakujte dětem základní pravidla, kterými by se měly vždy řídit.

 • Po chodníku se chodí vpravo.
 • Pokud musíte jít po cestě, kde se nenachází chodník, jděte vždy po levé straně pozemní komunikace, co nejblíže ke krajnici.
 • Než přejdete ulici, nejdříve se řádně rozhlédněte vlevo, vpravo a opět vlevo, poté co nejrychleji přejděte.
 • Pokud je to možné, přecházejte silnici po přechodu pro chodce, nikdy nepřecházejte silnici na zastávce před stojícím autobusem. Vyčkejte, až autobus opustí zastávku, a až poté s náležitým rozhledem můžete přejít komunikaci.
 • Jestliže je přechod pro chodce vybaven semaforem, respektujte jeho světelné signály. Tak jako po chodníku se po přechodu pro chodce chodí vpravo.
 • Do vozovky vstupujte, až když vozidla bezpečně zastaví a s řidiči před vkročením do vozovky navážete oční kontakt. Nemůžete si být nikdy jisti tím, že řidič právě neladí rádio, či se nevěnuje svému mobilnímu telefonu. Musíte chránit hlavně sami sebe.
 • Vždy si počínejte tak, aby řidič měl šanci zastavit vozidlo před přechodem pro chodce.
 • Silnice a její blízké okolí není místo na hraní her.

 

Od začátku letošního roku do poloviny prázdnin došlo dle statistických údajů v Moravskoslezském kraji k padesáti pěti případům sražení dítěte do patnácti let motorovým vozidlem. Dítě svou nepozorností nehodu způsobilo ve dvaceti třech případech.  Za stejné období v loňském roce bylo způsobeno čtyřicet osm dopravních nehod, z toho ve dvaceti dvou případech srážku s motorovým vozidlem zavinilo opět dítě.

Do poloviny prázdnin letošního roku přišly na silnicích v Moravskoslezském kraji o život dvě děti, v roce 2015 bylo o jedno smrtelné zranění méně.

V Ostravě došlo v období prázdnin ke střetu dítěte s osobním motorovým vozidlem, kdy dívenka se vysmekla z držení své starší sestře a vběhla do vozovky, kde narazila do levého boku projíždějícího motorového vozidla, dívenka na místě utrpěla lehká zranění.

Především řidiči motorových vozidel  by v tomto měsíci měli dbát zvýšené opatrnosti, obezřetnosti a trpělivosti na místech, kde se nacházejí školní zařízení.

Chovejme se jako účastník  silničního provozu vždy zodpovědně, nezapomínejme na to, že děti naše jednání a zvyky často kopírují, proto pro ně buďme dobrým vzorem.  

 

 nprap. Karolína Bělunková
vrchní inspektor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..