Volby do Krajského zastupitelstva Moravskoslezského kraje vyhrálo hnutí ANO 2011

Volby do Krajského zastupitelstva Moravskoslezského kraje vyhrálo hnutí ANO 2011

9.10.2016 0 Od DROZDÍK Petr

Vážení čtenáři,

víkendové volby nových zástupců pro Moravskoslezský kraj na volební období 2016 – 2020 je za námi. I když volební výsledky jsou již dávno na světě, zde se pokusíme udělat porovnání s tím, jak jsme volili my, Orlované s občany okolních měst a jak se naše názory na politickou situaci v Kraji liší.

Volební účast byla jako již tradičně velmi nízká a to musím podotknout je to velká škoda. Je totiž srovnatelná s volební účastí říjnových voleb před dvěma lety, kdy si Orlované volili své zástupce do zastupitelstva městského (22,83%). Své nové krajské zástupce resp. svůj názor na práci těch současných přišlo ohodnotit pouhých 22,88% Orlovanů. Otázkou stále zůstává proč?  Proč převládá nezájem ovlivňovat situaci v našich městech a našich krajích.

Pojďme se tedy podívat, jak se hlasovalo napříč Moravskoslezským krajem – v Orlové a okolních městech.

Orlová  

V našem městě zcela jasně vyhrálo hnutí ANO 2011, které získalo 27,55% hlasů, hned za ním se umístila ČSSD s 18,69% a Komunisté s 14%73% hlasů. S dobrým výsledkem také skončila koalice SPD a SPO, která od orlovských voličů získala celkem 11,94% hlasů. Změna pro lidi, která má i v Orlové své zastoupení však získal pouhých 1,14% hlasů.

Co je důvodem tohoto výsledku? Odráží se vítězství ANO 2011 na práci našich místních politiků nebo je to kvalitou jednotlivých kandidátů na post zastupitele Moravskoslezského kraje?

volby_kraje_2016_msk_orlovaZdroj.: Český statistický úřad

Karviná

Ani v sousední Karviné nebyla volební účast na potlesk. K volebním urnám se dostavilo pouze 24,47% voličů. I zde vyhrálo hnutí ANO 2011. Oproti ČSSD získalo od obyvatel Karviné náskok o 7,01%. Třetí příčku obsadili s 17,11% opět Komunisté.

volby_kraje_2016_msk_karvina

Zdroj.: Český statistický úřad.

Dolní Lutyně

Sousední Dolní Lutyně, která se může pyšnit zatím největší volební účastí (32,18%) má ale malou změnu. Třetí místo zde neobsadili Komunisté, jak tomu je v naší Orlové a sousední Karviné, nýbrž STAROSTOVÉ a Nezávislí, kteří porazili Komunisty o 1,82% hlasů.

volby_kraje_2016_msk_dolni_lutyne

Zdroj: Český statistický úřad

Bohumín

Posledním městem, které bude odprezentováno je sousední Bohumín. Zde naopak vyhrála ČSSD, který se svými 33,92% porazila hnutí ANO 2011. Místo třetí – ale s pouhými 9,16% obsadili Komunisté, hned za nimi s 6,03% ODS. I zde byla celková účast mizivá. K volbám se dostavilo pouze 26,96% voličů.

volby_kraje_2016_msk_bohumin

Zdroj: Český statistický úřad

Závěrem

Závěr si může každý občan našeho města udělat sám. Sdělili jsme svůj vlastní názor na to, jak jsme spokojeni s tím, co se děje a neděje v Moravskoslezském kraji. Jak jsme spokojeni s přísunem dotací do našeho města a jak budou vypadat vyhlídky nejen Orlové, ale celého Moravskoslezského kraje na následující 4 roky.

Je potřeba si uvědomit, že 22,88% voličů rozhodlo o tom, zda se máme dobře či nikoliv. Uvidíme.

 

DROZDÍK Petr