85. leté výročí orlovské ZUŠ zakončil obrovský aplaus.

Pohodový večer milí čtenáři,

ten dnešní patřil zaslouženě orlovské základní umělecké škole J. R. Míši v Orlové – Porubě, která oslavovala své 85. leté výročí založení školy v Domě kultury města Orlové.

Pracovní povinnosti mi nedovolily být na slavnostním koncertě již od samého začátku, v každém případě bych se s vámi rád podělil o několik okamžiků z dnešního příjemného večera, který – doufám, že nejen mne – přesvědčil, že v Orlové má umění své pevné kořeny a že je potřeba jej nadále rozvíjet.

Žáci orlovské lidušky opět předvedli, že mají talent a že pedagogové i prostředí ve kterém se učí orlovské děti hrát na nejrůznější hudební nástroje mají své správné místo.

Na oslavy výročí školy do Orlové zavítali i žáci Szkoly Muzyczne Stopnia im, Pawla Swientego ze sousedního Polska – konkrétně z obce Rydultowy, kteří představili Orlové nejen své umění, ale zapojili se také do společného vystoupení. Program byl nádherný, nedá se popsat slovy, člověk opravdu musí chtít a zažít tu nádhernou atmosféru, kterou naše děti v sále tvoří.

V průběhu programu probíhala v sále Domu kultury videoprojekce, na které byly k vidění dobové fotografie školy až po její současnost. Tady bych rád touto cestou zprostředkoval pozvánku na výstavu, která je věnovaná právě historii orlovské umělecké školy. Pokud tedy máte chuť, udělejte si pár minut čas a zastavte se do budovy ZUŠ J. R. Míši v Orlové – Porubě, kde výstava právě probíhá.

Závěr celého programu završilo společné vystoupení orlovského školního orchestru M.BAND s žáky polské hudební školy. Lidé v sále, který byl téměř zaplněn tleskali, tleskali dlouho a jeden vedle druhého vstávali z křesel, aby vyjádřili poděkování i dojetí, které patřilo všem zúčastněným.

img_20161025_185013_panorama

Jediné, co mi na celém programu chybělo, bylo poděkování směrem k Městu Orlová potažmo i členům Petičního výboru, kteří společně poslední rok tvrdě bojovali za to, aby zůstala zachována výuka uměleckých oborů v současné budově ZUŠ J. R. Míši v Orlové – Porubě. Myslím si, že by toto poděkování bylo na místě.

Nechci zde v takto slavnostní hodinu do článku zatahovat znovu „kauzu“ orlovské ZUŠ, které ještě donedávna hrozil její zánik. Chci jen poukázat na to, že naše děti mají obrovský talent a že pevně věřím, že právě proto, zůstane orlovská liduška i nadále na svém místě a minimálně dalších 85 let bude kvalitně vzdělávat další a další nadané umělce.

 

DROZDÍK Petr

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..