Falešní klempíři

Falešní klempíři

14.12.2016 0 Od DROZDÍK Petr

Hezké odpoledne,

aktuálně přinášíme jedno varování před neseriózním jednáním, o kterém informovala portál eOrlová Policie ČR.

jedná se o případ staršího muže z obce na Karvinsku, který oznámil, že se setkal s muži, kteří na jeho domě provedli kompletní výměnu okapového systému za vysokou cenu.

K domu 91letého muže přijeli neznámí muži a pána oslovili s tím, že si všimli jeho starých okapových svodů. Nabídli mu jejich výměnu.
Předem si také ústně dohodli výši odměny za práci. Poté co pán souhlasil s výměnou dvou svodů, neznámí muži vytáhli žebříky a hned začali s pracemi. Starý muž se vrátil do domu pro peníze.
Když opětovně vyšel před dům, zjistil, že neznámí muži už demontovali všechny okapové žlaby včetně svodů. Jakmile skončili, jeden z nich začal se starým pánem účtovat. Řekl si o 96 000 Kč, nabídl slevu, takže konečná částka byla 85 000 Kč.
Starý pán měl velké problémy s platbou, nakonec vše uhradil. Podle jeho slov z mužů měl strach, i když mu nijak nevyhrožovali. Nicméně je to 91letý pán, který stál proti čtyřem mužů v produktivním věku.
Jejich jednání bylo neseriózní a podezřelé, proto se rozhodl, že vše oznámí.

Účtovaná cena za výměnu okapového systému byla nepoměrně vyšší, než je obvyklá.

Popis mužů:
muži byli čtyři. Ten, který oslovil pána, byl starší, mohl mít 40-50 let, jeho čeština byla velmi špatná, připomínající slovenský nebo maďarský jazyk, ale to mohlo být i záměrné. Vysoký byl asi 170 cm, tmavé vlasy, neoholen. Oblečen byl do tmavých kalhot a kabátu. Další tři muži byli o něco mladší, kolem 30 let. Na sobě měli pracovní oblečení. Přijeli dodávkou, bílé barvy.

 

Upozornění

Lidé by měli být obezřetní. Tento typ neznámých osob má velmi dobré přesvědčovací schopnosti. Dělají to s vědomím, že u starších budou mít úspěch. A předpokládají, že starší lidé peníze mají doma.
Zaměří se na starší osoby, které většinou nedokáží dlouho odmítat. Doporučujeme: vůbec na takové podobné nabídky nereagovat, nekompromisně odmítnout. Optimální je, cizím lidem neotvírat. V případě, že se cítí být starší člověk ohrožen, bojí se, měl by okamžitě zavolat na tísňovou linku.
Také doporučujeme upozornit na pohyb podezřelých osob a vozidel. Domkaři znají své sousedy a okolí. Většinou ví, kdo se v jejich ulici pohybuje. Jestliže se tam objeví někdo zcela cizí, měli by nás nebo obecní policii informovat.

por. Mgr. Bc. Zlatuše Viačková