Moravskoslezským krajem proběhly akce zaměřené na dodržování rychlosti a alkohol za volantem

Příjemné odpoledne,

v průběhu uplynulých týdnů se mohli řidiči na cestách Moravskoslezského kraje setkat s policisty, kteří v rámci celoevropské akce s preventivním charakterem SPEED MARATHON, dohlíželi na dodržování zákonem stanovené rychlosti. Jedinečnost akce spočívala v zapojení veřejnosti, která měla možnost Policii České republiky navrhovat místa, která považuje za riziková. Naši policisté poté na základě určitých kritérií (zvážení rizikovosti, dopravní nehodovosti, zatížení komunikace) vyhodnotili a vybrali celkem 112 míst, kde mělo měření rychlosti probíhat.

ilustrační foto

Této dopravně bezpečností akce se zúčastnili jak dopravní, tak pořádkoví policisté, disponující měřicí technikou. Snahou bylo nasadit maximální počet měřící a dokumentační techniky, včetně motocyklů a ručních měřičů rychlosti, přibráni byli také studenti policejní školy v Holešově.

Díky náhle změně počasí, která ve vší síle zasáhla také Moravskoslezský kraj, došlo k omezení měření rychlosti, a to hned na několika místech našeho kraje. Policisté územního odboru Opava a Bruntál, se během včerejšího dne věnovali dopravním nehodám, sjízdnosti a uzavírkám některých silnic. Prioritou tedy bylo dohlédnout na bezpečnost a plynulost silničního provozu.

Stejně tomu tak bylo i u kolegů z Frýdku-Místku a Nového Jičína, kteří se na řadě míst rovněž museli přizpůsobit klimatickým podmínkám a věnovat se především bezpečí na silnicích.

Během čtyřiadvaceti hodin, kdy dopravně bezpečností akce probíhala, bylo zjištěno 122 přestupků, z toho v osmadevadesáti případech řidiči překročili maximální povolenou rychlost. Největší rychlost byla zaznamenána u řidiče v Ostravě na ulici Dr. Martínka, který v maximální povolené rychlosti 50 Km/hod překročil rychlost o dvaatřicet kilometrů za hodinu. Na ulici Místecká v Ostravě bylo pak v úseku s povolenou maximální rychlostí 80 Km/hod řidiči naměřeno 107 Km/hod.

 

V Orlové jezdili řidiči ukázněně

v rámci dopravně bezpečnostní akce Speed Marathon ve městě Orlová bylo stanoviště na ulici Lazecká. Během měření řidiči byli ukázněni a dodržovali předepsanou rychlost.

Cílem této akce však bylo především preventivně působit na řidiče motorových vozidel a tím předcházet rizikovým situacím, které vedou k dopravním nehodám mnohdy s fatálními následky. Důkazem je tomu to, že Policie České republiky na svých stránkách www.policie.cz předem zveřejnila místa, kde měření rychlosti probíhalo.

Na závěr můžeme zmínit „nejkurióznější“ místa, která veřejnost Policii České republiky navrhovala. Za Moravskoslezský kraj to například byla Lysá hora, letištní plocha mezinárodního letiště Mošnov či sjezdovka v obci Bílá. Celkem za náš kraj hlasovalo více jak tisíc osob, nejčastěji se v seznamu objevila ulice Místecká v Ostravě.

Lokality o kterých hlasovali sami občané můžete vidět v následujícím odkazu: (pozn. redakce)

 

Rušno bylo také o Velikonočních svátcích …

Zvýšené kontroly na našich silnicích byly naplánovány také na Velikonoční svátky. Tradiční kontroly však neodradilo čtyřiadvacet řidičů, kteří zasedli za volant pod vlivem alkoholu, tři z nich řídili s hodnotou přesahující jedno promile alkoholu v dechu. Oproti předchozím létům však vzrostl počet řidičů, kteří řídili pod vlivem návykových látek. Těchto naši policisté odhalili třináct, zatímco v roce 2016 „pouze“ tři.

Nejčastěji páchaným přestupkem bylo již tradičně nedodržení zákonem stanovené rychlosti (279 řidičů), nevyhovující technický stav vozidla (126) a nepoužití bezpečnostních pásů či zádržného systému (51). Celkově policisté dopravní, pořádkové, cizinecké a pohraniční policie, včetně celních úřadů, odhalili během dopravně bezpečnostní akce 785 přestupků, za které byly uloženy blokové pokuty v celkové výši 379 400 korun.

V průběhu velikonočních svátků došlo v našem kraji ke 157 dopravním nehodám, při kterých přišla o život jedna osoba, tři byly při nehodách zraněny těžce a dvaatřicet lehce, hmotná škoda se vyšplhala k sedmi milionům korun. Při šetření dopravních nehod bylo u osmi řidičů zjištěno požití alkoholu, který má pravděpodobně na svědomí i vážnou dopravní nehodu, ke které došlo v pátek 14. dubna po osmé hodině večerní v katastrálním území obce Staříč. Jednadvacetiletý řidič osobního motorového vozidla zde sjel do silničního příkopu, kde narazil do betonové propustě. Ve vozidle s mužem, kterému byla naměřena hodnota 2,48 promile alkoholu v dechu, cestovala také stejně stará a o pět let starší dívka. Způsobená zranění si vyžádala transport všech tří osob do nemocnice.

Vyhlášení dopravně bezpečností akce včetně výsledků let minulých naleznete zde.

Informace portálu eOrlová poskytla komisařka por. Mgr. Lenka Sikorová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..