Sportem se boří mýty betonového města

Hezké víkendové odpoledne,

dnes budeme pokračovat v sérii rozhovorů se zajímavými spoluobčany našeho města. Již jsme tady měli kurzy sebeobrany pro ženy i muže, koloběžkaře, Český červený kříž, místní uměleckou fotografku či pana starostu.

Dnes se vrátíme ke sportu a hovořit a to konkrétně k extrémním běhům, kterými se zabývá X-TRAIL ORLOVÁ, o. s., Dozvěděl jsem se o nich docela náhodně a to rodinným výšlapem na Lysou horu. Členové uvedeného sdružení se totiž podíleli v roce 2012 na obnově vyhořelé Bezručovy chaty.

Zaujalo mne to a řekl jsem si, že by to nemělo zůstat jen viset jen někde na nástěnce, ale že by o tom měli vědět i občané našeho města.  Takže se pohodlně usaďte, začínáme ….

Spolek vznikl v roce 2011 mladými lidmi, kteří se jednoho dne rozhodli, že zkusí absolvovat Lysacup, který představuje zimní etapový pohár v běhu na Lysou horu v Beskydech. Po úspěšném absolvování se pak začal spolek rozrůstat a nyní se krom extrémních běžeckých závodů zabývá také cyklistickými a triatlonovými závody. Mezi své úspěchy patří hned několik medailí a pódiových umístění a také účasti na Mistrovství ČR, Mistrovství světa a na náročných závodech v alpských zemích.

A hlavní myšlenka založení spolku? Tkví v jejich krásném mottu:

Boříme mýty betonového města.

„Budete se možná divit, ale když pominu fotbal a hokej, tak sportovců má Orlová hodně. Například, vidím pořád někoho běhat po ulicích. běh je poměrně nenáročný sport, jde jen o to, se pořádně hecnout a mimo ulic si troufnout třeba na Lysacup, Beskydskou sedmičku apod.“ vysvětluje člen X-Trailu, Luděk SEDLÁČEK

Orlová je zkrátka město, kde je samý panelák, tak co tady, řekli jsme si, že je potřeba to tady trochu rozhýbat a proto vznikl i ten náš slogan „Boříme mýty betonového města„. Orlová je mezi obyvateli podhorských oblastí v Beskydech docela známá a to účastí na závodech a také dobrými výsledky.“ říká SEDLÁČEK

 

Jak takový závod vypadá a z čeho jej financujete?
Například taková Beskydská sedmička trvá cca 20,5 hodiny, ti nejlepší to dokáží uběhnout i za 12 hodin. Co se financí týče tak například startovné pro jednoho činí 800 Kč. V zahraničí se startovné pohybuje kolem 120 – 130 euro + musí závodník počítat dopravu, ubytování apod. Finanční prostředky na provoz čerpáme ze svého – máme své členské příspěvky + sponzorské dary. Není jich zrovna mnoho a proto je pro jsme za každý dar velmi rádi. V poslední řadě musím zmínit i Město Orlová, které nám na činnost také přispívá.

„Ty s nejlepšími výsledky pak v průběhu závodů osloví např. jiní sponzoři nebo soutěžní týmy, které mají lepší možnosti. Taková nabídka se pak neodmítá a proto máme i členy, kteří nyní běhají např. pro Salomon nebo Bike Life. Tam už je to o jiných finančních možnostech, výbavě apod.

 

 

Jak je to aktuálně s členy? Kolik vás je a nabíráte nové příznivce tohoto sportu?
Aktuálně máme 18 aktivních členů. Z našeho týmu mohu jmenovat např.  Lukáše Podoláka. který s námi nejen běhá, ale je také vynikajícím fotografem. Jeho fotky jsou tak dobré, že si jej zvou i organizátoři závodů jako oficiálního fotografa. fotí např. i pro známé periodikum magazín RUN

Další osobností našeho týmu je např. Jarda LÝSEK, kterému přezdívají všichni Beskydský dědek. Na své roky podává velmi kvalitní výkony. A mohl bych jmenovat další.“ Co se přijímání členů týče, většinou je to po známostech, kdo se přidá. Ale jak jsem již řekl, když tady běhám po Orlové nebo do Dětmarovic, vidím spousty „běžců“, takže chce to jen odhodlání a třeba si najde někdo cestu i k nám.“

 

Jak jste se dostali k pomoci Bezručově chatě na Lysé hoře? Visí vám tam poděkování na nástěnce, jak jsem si toto léto všiml.
„K pomoci Bezručově chatě jsme se dostali díky závodům. Z naší strany se ale nejednalo o finanční pomoc, pomáhalo se v rámci brigád např. s úklidem, s nošením materiálu apod. Pokud si dobře pamatuji, tak na rekonstrukci vyhořelé chaty se dávaly i nějaké finance ze závodů, které se na tento projekt pořádaly.“ 

 

Dovolte mi ještě poslední otázečku, jaké máte plány do budoucna?
Rádi bychom např. zrealizovali i závodní běh naším městem, např. uličkami, nebo v lesoparku – ať neblokujeme nějakou část města – , kde by ten terén mohl být zajímavější. Takovou Orlovskou „pětku“ nebo tak něco. Vše je to ale zatím vize. musí se to dobře zorganizovat a třeba se nám to povede.

 

DROZDÍK Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..