Od boxu k MMA

Příjemné odpoledne,

když se řekne „MMA“ tak si asi každý z nás představí pořádnou řežbu svalnatých a potetovaných mužů v kleci. Tento sport poslední dobou zažívá historický boom a na rozdíl od dávných let, je dnes již trochu jinde. Nejen o tomto sportu se dnes dočtete, ale představíme vám milí čtenáři i jednoho z borců této moderní plnokontaktní sportovní disciplíny, který úspěšně reprezentuje město Orlová pod přísnou taktovkou fitcentra Morava Gym Orlová.

Václav Mikulášek s trenérem Jirkou Poláškem a Tomášem Podhorným

Když jsem šel dělat rozhovor na tento článek, měl jsem trochu obavy, že otázky, které jsem si připravil nebudou dost zajímavé či tématické – nejsem přece žádný sportovní komentátor, ale zvědavost nahlédnout pod pokličku tohoto druhu sportu byla větší.

Vaškovi Mikuláškovi je 30 let a MMA se věnuje už šestým rokem. Je původem z Bohumína, ale své tréninky a reprezentativního ducha zasvětil Orlové. „Našel jsem tady skvělé zázemí, dobrého trenéra a motivaci. Zkoušel jsem trénovat i v Ostravě, ale nebylo to ono. To pravé ořechové jsem našel až tady, v Morava Gymu Orlová. Cítím se i klidnější, vyrovnanější.“ vysvětluje Vašek hned z úvodu, proč reprezentuje zrovna Orlovou.

MMA znamená Mixed Martial Art, a mne rozhodně zajímalo, co všechno za mix bojových umění tato disciplína obsahuje. Vašek se mi svěřil, že začínal s boxem, ale ten jej tolik nenaplňoval. „V MMA máte v podstatě cokoliv, od boxu, kickboxu, juda, karate, řecko-římské zápasy přes wrestling … v podstatě čím více toho zápasník umí, tím lépe.“ vysvětluje Jiří Polášek, který Vaška trénuje.

Zápas má samozřejmě svá pravidla. Dnes už to není co bývalo, že se muži mlátili v kleci i 40 minut bez přestávky. Dnes jsou zápasy 3×5 minut a zápasníci používají nejrůznější chrániče – dovídám se dále od Vaška Mikuláška. Ty profesionální, titulové zápasy mají pak o dva kola víc. Lidé mají o MMA různé informace, ale je určitě dobré dát na zřetel, že MMA je také sport, který má svá pravidla a nebezpečně jen opravdu vypadá.

Má vůbec tato disciplína nějaké hranice? Do kdy je to ještě možno považovat za sport a kdy už za rvačku? Ptám se ze zvědavosti, jestli zápasník pozná, že má soupeř dost, vzdá se, nebo do jaké míry musí zápas dojít, než ho zastaví rozhodčí. „Ono je to na každém zápasníkovi bych řekl, ten instinkt, ale vždy tu máte rozhodčího, který je tady od toho, aby zápas zastavil.“ říká Vašek

A co zranění? Jaké nejvážnější zranění jste za zápasy měl? Vašek se usměje s tím, že asi nejvážnější zranění co kdy měl nebylo při zápase, ale na tréninku, kdy si natrhl achilovku. Jinak jsou to pak drobná poranění, se kterými musí člověk při takovémto sportu počítat. Doba rekonvalescence zápasníka je pak ca 3 týdny, „záleží na nastupujících zápasech“ – doplňuje trenér Jirka.

A co rodina? Partnerka? Nebojí se o Vás, když se věnujete takovému sportu? Kluci se začnou smát … „Venca žádnou nemá, ale můžou mu dávat lajky na instagramu“ zpestřuje náš rozhovor Tomáš Podhorný, který společně s Jirkou Poláškem Morava GYM vytvořili a vlastní.

Maminka o mne samozřejmě strach má, o tom žádná. Mimochodem ta vždy tvrdí, že bít mne může jen ona. Ten strach mívám ale i já, ale když si to přeberete, stát se vám může kdykoliv, cokoliv, ať už je to v jakémkoliv jiném sportu nebo na ulici mne třeba něco přejede. Nic není bez rizika – i ve fotbale si můžete zlomit nohu.“ vysvětluje s nadhledem Vašek.

Co je na tomto sportu vůbec nejtěžší?
Tak v první řadě je to ta příprava, náročné tréninky, které při svém zaměstnání absolvuji 2x denně. Dodržovat musím i přísnou stravu, abych se vešel do své váhové kategorie, takže i dieta.“ vysvětluje Vašek.
Z té druhé stránky jsou to pak finance, kdy se snažíme sehnat jakéhokoliv sponzora.“ dodává Jirka Polášek
Vaška Mikuláška sponzorsky zastřešuje Moravy Gym, kdy většina sponzorských darů pochází od přátel či známých. „Samotná příprava Vaška na zápas vychází na cca 40 – 60 tis. a to není zrovna málo. Vašek jezdí také trénovat do Prahy, kde třeba spolupracuje s Davidem Vyvážilem. Není to vůbec jednoduché. Aktuálně se snažíme získat podporu pro Vaška i ze strany Města Orlová, jelikož se domníváme, že si to jeho úspěchy zaslouží – zatím se nám to ale nedaří.“ vysvětluje Jirka Polášek“.

Za sebou má Vašek Mikulášek 5 vítězství. A jeho kariéra strmě stoupá vzhůru. Jak si pamatuje na svůj první zápas?
Určitě si na něj pamatuji. ten zápas jsem vyhrál na K.O., sice tak tak, ale vyhrál jsem. Měl jsem strach, obavy, co od toho mohu očekávat. Teď už to beru zase trochu jinak, přemýšlím co na zápase použiji, co ne, když je prostor, tak se podívám na svého soupeře, projdu si jeho zápasy. Je to už jiné“ Na zápasy jezdí i do zahraničí a zúčastnil se i Mistrovství České republiky v MMA a tam skončil třetí.

Cílem Vaška je prosadit se v MMA federaci – IMMAF, kde podle slov Jirky Poláška není tak jednoduché se dostat. Václav Mikulášek a jeho zápasy jsou již poměrně známé a jsou vysílány i v televizi a jeho výkony jsou lepší a lepší. Pro ukázku se můžete podívat na jednotlivé zápasy např. zde a nebo zde. Kromě svých tréninků a zápasů se věnuje ale i orlovým dětem. Spolu s vedením Moravy Gymu vedou kroužek malých MMA zápasníků, který je určen pro děti od 15 let. „Snažíme se zaplnit volný čas dětem a mládeži, která by se jinak poflakovala po venku a tropila špatnosti a to my nechceme. A i když si ne každá rodina může takový kroužek z finančních důvodů dovolit, vždy se snažíme najít cestu, protože ne vždy je to o penězích a upřímně, radši tady necháme klučinu boxovat do pytle, než abychom jej viděli někde venku hulit trávu.“ vysvětluje Jirka Polášek

Vašek je momentálně v přípravě na zápas Octagon Fight Club 2, který se uskuteční ve Frýdku – Místku 2. června 2018. Půjde o opravdu velký turnaj MMA, na který se připravuje pod vedením Jirky Poláška a Davida Vyvážila z Renegrade Prague Gymu.

Co závěrem? „Chtěl bych určitě všem poděkovat, za podporu, ať už finanční tak i v podobě mého fan clubu. Jmenovitě pak sponzorům: Progressive sport Invest s.r.o,Carforall s.r.o.All Plast Group s.r.o. , milpe.cz,
K J K – stavební údržba s.r.o., TorStav s.r.o., BIDLI.CZRestart Energy, Bushido.cz, Octagon a  Michalu Koniecnemu.

 

DROZDÍK Petr

2 pingy

  1. […] více jak ročním tréninku a příprav, pod vedením Jirky Poláška, Tomáše Podhorného a Vaška Mikuláška se kvalifikoval na svůj první Galavečer SILESIAN WAR, který se uskutečnil včera ve Frýdku […]

  2. […] čtyřmi lety jsem poprvé dostal nabídku dělat rozhovor se zápasníkem, o kterém říkali, že je nadějný, a že má šanci to dotáhnout až do Oktagonu. Byl to […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..