Ani déšť neodradil orlovany – přišli bojovat za nemocnici

Příjemný čtvrteční podvečer,

včera proběhla plánovaná demonstrace na protest proti nové koncepci zdravotnictví, která je pro orlovskou nemocnici likvidační. Nejen tedy interní oddělení, jak bylo původně avizováno, ale postupně všechna fungující oddělení orlovské nemocnice by se měla dle této koncepce zrušit a přestěhovat. S tím ale nesouhlasí nejen obyvatelé města Orlová a vedení města, ale také sousední obce, které vyjádřili svou podporu i na svých webových stránkách.

I přes nepříznivé počasí se na malé náměstí „u Moravy“ sešlo přes 500 občanů, kteří velmi emotivně skandovali za doprovodu transparentů odsuzujících kroky krajského zdravotního rady, Martina Gebauera.

Ten svým projevem ale nenaplnil očekávání občanů. „Čekali jsme, že nám pan Gebauer odpoví na naše otázky, ne že bude omílat naučenou větu, kterou řekl v televizi.“ rozčiluje se jedna z účastnic včerejší demonstrace. Jeho vysvětlení nepřineslo žádné nové informace a dle hlasitého projevu negace demonstrujících vyplynulo, že se občané nenechají jen tak opít rohlíkem. Perličkou bylo, když orlovskou nemocnici přirovnával k mladíkovi, který si opakovaně půjčuje od rodičů peníze až nakonec peníze dojdou a přijde exekutor.

Ředitel nemocnice Jiří Matěj sice byl přítomen, ale vystoupit před občany odmítl. celou dobu postával vedle náměstka a koukal do země. Posléze však  České televizi v telefonickém rozhovoru řekl, že každá taková akce (demonstrace) může něco změnit, „je to jednání mezi politiky, takže uvidíme, co ta jednání, pokud nějaká budou přinesou.“ uvedl.  Co tohle gesto znamená, však můžeme jen hádat.

Určitě to míří ke snížení komfortu pro občany. Je i v našem zájmu, aby v Orlové ta nemocnice byla!“ řekl v telefonickém rozhovoru starosta Rychvaldu, Ing. Ladislav Rosman. „Máme na tom zájem, my jako město máme pro občany senior taxi a tím nám jezdí občané jak do Bohumína i do orlovské nemocnice.“ doplnila Mgr. Šárka Kapková, starostka sousedního Rychvaldu.

Jak je vidět, v tomto boji nejsou orlováci sami a proti likvidačnímu plánu stojí téměř 60 tisíc obyvatel! Jak již bylo na demonstraci řečeno. Nesmíme polevit, demonstrace nebude poslední snahou zvrátit likvidaci orlovské nemocnice, 16. července proběhne od 15:30 hod. mimořádné zastupitelstvo a to v Domě kultury a následně pak  13. září proběhne Krajské zastupitelstvo v Ostravě. I tam by měli občané přijít a dát hlasitě najevo zastupitelům, že takhle s Orlovou NE!

Lžou nám!“ ostrá slova zazněla i od zastupitele Koláčka (KSČM), který na demonstraci uvedl, že do dubna byla vyčíslena ztráta havířovské nemocnice na 10 milionů korun, karvinské – do které spadá i Orlová pak 11 milionů korun. Nechápe tedy, odkud Kraj vzal ztrátu orlovské nemocnice 30 milionů korun.

Z médií, které jsme oslovili dorazil štáb České televize a Polaru a místní televize ITVO. Pro Primu či Novu nebyla zřejmě tato akce zajímavá. Z novinářů, kteří projevili zájem to pak byla ČTK,  Český rozhlas a Deník.  Jejich příspěvky si můžete zobrazit kliknutím na název média.

Některé petiční archy byly již odevzdány, ty zbývající se posbírají koncem tohoto měsíce. Pak bude následovat jejich předání hejtmanovi Kraje ve snaze vyvinout další jednání o kterých budeme jistě informovat.

 

FOTOGALERIE

autorem fotogalerie je David Dudzik. Všechny fotografie můžete zhlédnout zde.

 

DROZDÍK Petr

2 komentáře

  • Peter on 29.6.2018 at 05:57
  • Reakce

  Co jste si, Orlovaci, zvolili, to vam ted vladne. “Ridime stat jako firmu”.

  1. To máte pravdu pane Tluchoř,
   pokud se orlované nevzpamatují a budou pořád volit jedny a ty samé, budou pořád volit strany, které jsou pod příkazy vyšších mocností na Kraji a na ministertvech … nikdy nemůžeme očekávat zlepšení situace. Pro mne, tito lidé totiž nemají motivaci, tito lidé mají z většiny jen kariérní plány.

   DROZDÍK Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..