Orlované u voleb zamíchali kartama

Příjemný nedělní podvečer,

pátek a sobota byly velmi napínavé dny. Snad každý byl zvědavý, jak proběhnou letošní volby do orlovského zastupitelstva. Mnozí lidé nevěřili ve velkou účast, ale s ohledem na to, že v sázce byl osud orlovské nemocnice, orlovské lidušky i plány kolem plynových kotelen, svítala naděje, že orlované přece jen otevřou oči a nenechají si tentokrát všechno líbit.

I přesto, že byla účast vyšší než předchozí volby jen nepatrně (30,47%), dokázali orlované zamíchat kartami napříč politickým spektrem docela pořádně. Dle výsledků je zřejmé, že se většinou volilo podle osobností, což pomohlo např. současnému starostovi Tomáši Kučovi (ČSSD), který se z osmého místa na kandidátce vyšplhal až na první místo s 970 hlasy.

Velkým překvapením byla koalice NEZávislých – Orlová a ZMĚNY pro lidi – Orlová, která se chvílemi předháněla s KSČM. Nakonec obsadila druhou příčku s  16,96% hlasů a tím i šesti mandáty. Orlovští komunisté skončili hned za nimi s 13,58% hlasů a čtyřmi mandáty.  Vítězem těchto voleb se stalo hnutí ANO 2011, které si získalo přízeň 24,09% voličů a náleží mu celkem 8 mandátů.

Kompletní přehled výsledků přikládáme níže. Zdrojem je Český statistický úřad.
Kliknutím přejdete na zdroj dat.

Závěrem

I když je viditelné zlepšení – co se zájmu o komunální politiku týče. Stále je 70% voličů situace v našem městě lhostejná. A to je škoda. Myslím si, že hlavním úkolem nového vedení města bude nejen plnit priority, které si nastavili ve volebních programech, ale především přesvědčit občany o tom, že zajímat se o politiku je důležité.

Komunikace směrem k občanům, diskuse, názory, žádná cenzura. To jsou nejzákladnější body férového a čestného jednání. Pokud se tohle podaří, můžeme pak očekávat, že účast u voleb a celkový zájem o politiku bude vyšší.

Nové zastupitele teď čeká hromada práce a jednání. Doufejme, že se co nejdříve podaří sestavit pevnou a silnou koalici, která bude moci plnit cíle, které si nastavili.

DROZDÍK Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..