V Orlové se konala výstava morčat

Příjemné nedělní ráno,

včera proběhla v Domě dětí Orlová výstava šlechtěných morčat. Přesněji řečeno 1. Moravskoslezská DUO výstava . K vidění bylo celkem 87 morčat, které se dělily do 12 plemen a bylo opravdu na co koukat. Kromě českých vystavovatelů přijeli také dva chovatelé ze sousedního Slovenska.

posuzování morčat

Nešlo však jen o výstavu. Součástí výstavy bylo také odborné posuzování a hodnocení jednotlivých morčat. „U morčat se posuzuje více věcí, jednak stavba těla – ať už to jsou uši, oči, hlava, celková kompaktnost těla, tak každé plemeno má pak své specifika. U bezsrstých je to například stav kůže, u dlouhosrstých srst, délka a hustota, u kudrnatých plemen elasticita srsti a počet loken. Každé plemeno má tedy svůj specifický posuzovací lístek.“ vysvětluje organizátorka výstavy, Eva Ebert Drozdíková.

Ocenění pak získávají 3 morčata z každého plemene.

 

A kdo že se stal vítězem této výstavy? Ocenění získali 3 nejlepší morčata v každém plemeni , tzv. BOB (Best Of Bread). Poté 3 nejlepší z každé skupiny dle třídy – BOG (baby, junior, adult) (Best Of Group).  Z každé skupiny pak vzešel jeden vítěz, tzv. BIS (Best In Show). Z dlouhosrstých morčat získal ocenění BIS  samec plemene Sheltie v barvě aguti černá/červená/bílá – William Caramel Liwelo Star.

vítěz plemene SKINNY – BIS bezsrstý Zafira Bugatti

Z krátkosrstých morčat získal ocenění BIS (Best In Show) samec plemene US Teddy v barvě oranžová-bílá – Vítek Rezekvítek.  Z poslední kategorie bezsrstých získala ocenění BIS (Best In Show) samice plemene Skinny v barvě černé – Zafira Bugatti.

Jak nám dále organizátorka výstavy prozradila,  zkratka DUO znamená, že každé morče získává na této výstavě celkem dva posudky (od dvou posuzovatelek). „Je to výhodné v tom, že aby morče získalo titul Český šampion, tak musí nasbírat pět CAC kartiček a to získává tím, že je ohodnoceno od 96 bodů výše. Na DUO výstavách může pak morče získat třeba rovnou dvě CAC karty.

Výstava byla v příjemné atmosféře a těšila se hodně návštěvníkům, kteří se mohli nejen kochat pohledem na šlechtěná zvířata, ale mohli si také některé z nich odnést domů. V rámci výstavy byly totiž uvolněny některá morčátka k prodeji.

 

Závěrem

Organizátorka by ráda závěrem poděkovala všem účastníkům letošního prvního ročníku DUO výstavy morčat. Děkuje také za pomoc při organizaci výstavy celé své rodině (manželovi, tchánovi, tchýni, dceři a jejímu příteli a synovi. „Příprava a organizace byla velmi náročná a bez nich bych to sama nezvládla.“

Velké díky patří také posuzovatelům Evě Bednárové a Mgr.Anně Prikrtové, za jejich posouzení.

Dík patří také sponzorům. Za hodnotné příspěvky pro ceny firmě UNIVIT a DAJANA COUNTRY MIX. V poslední řadě za reklamní propagaci portálu eOrlová a Domu dětí za poskytnutí prostor pro výstavu.

A vzhledem k tomu že se výstava líbila, její organizátorka už má zálusk na její pokračování. Jak sama uvádí „rádi bychom z výstavy udělali tradici, takže určitě se za rok zase uvidíme„. Pokud Vás výstava zaujala či jste ji nestihli a chtěli byste se na něco konkrétního zeptat, neváhejte a navštivte stránku organizátorky – chovatelské stanice CHS by Annie.

 

DROZDÍK Petr

 

FOTOGALERIE

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..