Dobrovolnictví v Orlové a Petřvaldu raketově roste

Dobrovolnictví v Orlové a Petřvaldu je na vzestupu. V roce 2018 v orlovských programech ADRY přibylo celkově 23 nových dobrovolníků, kteří působí v domovech pro seniory, nemocnici nebo zařízení pro handicapované lidi. Celkově se tedy počet adráckých dobrovolníků zvýšil na 43. I v Petřvaldu se zapojilo více dobrovolníků. Počet se zvýšil na 13 tedy čtyři noví.  Za rok 2018 lidé strávili v zařízeních bezmála 1000 hodin.

Dobrovolníci Adry působí v domovech pro seniory, kde navštěvují babičky nebo dědečky, které už dlouho nikdo nenavštívil a i jedna hodina týdně může pro takového seniora znamenat opravdu hodně,“ vysvětluje koordinátor tamních programů Gracián Svačina. Zkušenosti dobrovolníků také ukazují, že právě návštěvy, povídání a procházky zvyšují kvalitu života klienta v zařízení, s tím se shodují i šéfové těchto organizací, kam dobrovolníci docházejí.

 „Začal jsem chodit do domova Lazy a chodím za 81letým Pepou. Hrajeme spolu Člověče nezlob se. Nedávno jsem tam vzal i svou osmiletou dceru a bylo to asi to nejlepší rozhodnutí, co jsem udělal. Moje dcera Karolína má nového dědu a Člověče nezlob se hraje už jen ona, já funguju jako dceřin řidič,“ říká orlovský dobrovolník Marek Dvořák.

Zařízení jako je Benjamín v Petřvaldu, který pečuje o fyzicky a mentálně handicapované klienty je veřejností často vnímáno jako místo, kam se nechodí. „Dobrovolníky tady přivítáme a budeme rádi za každého nového, stávající tři dobrovolnice mají s našimi klientkami naprosto super vztah, chodí s nimi na vycházky nebo si povídají,“ vyvrací stereotypy sociální pracovnice zařízení Monika Lacová.

Programy, ve kterých se veřejnost může zapojit, jsou v Orlové a Petřvaldu a zařízení stále hledají nové zájemce o dobrovolnictví, kteří by pro klienty orlovské nemocnice nebo domovů seniorů mohli pomoci rozbít samotu. „Naše klientka má v kalendáři každé úterý napsáno „Románek“, tak ona říká dobrovolníkovi, který za ní chodí hrát jolíka. Každé úterý se naparádí a na pana Romana čeká,“ vysvětluje svoji zkušenost ředitelka domova Vesna z Orlové. Právě ve Vesně po vánočních svátcích proběhne školení pro zájemce, kteří by se stali dobrovolníky jako třeba pan Roman.

Gracián Svačina,
koordinátor ADRY v Orlové a Petřvaldu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..