Zajímají mne názory lidí na to co píšu. Říká Jaroslav Kmenta

Zajímají mne názory lidí na to co píšu. Říká Jaroslav Kmenta

28.2.2020 0 Od DROZDÍK Petr


Ve čtvrtek 27. února se v orlovském kulturním domě uskutečnila beseda s investigativním novinářem a spisovatelem Jaroslavem Kmentou. Doprovod mu dělal jeho kolega, rovněž novinář a také hlasatel Českého rozhlasu, Martin Groman, který celou besedu moderoval.

Abych pravdu řekl, nevěřil jsem, že se podaří Jaroslava Kmentu do Orlové vůbec dostat, jeho besedy jsou totiž poslední dobou velmi žádané a když jsem si uvědomil, že v Orlové volilo Miloše Zemana jako prezidenta víc jak 70% voličů, a kde zvítězilo hnutí ANO, říkal jsem si, že zvát člověka, který stojí za knihou Rudý Zeman nebo BOSS Babiš, je hodně velké sousto. Když mi pak kolegyně napsala, že pan Kmenta naše pozvání přijal, nemohl jsem tomu uvěřit.

I přes rozporuplné reakce na Facbooku nakonec na besedu přišlo víc lidí, než jsme očekávali, proto se museli účastníci ještě před začátkem besedy přesunout z malého sálu pro 50 lidí přesunout do výstavní síně, kterou zcela zaplnili. V průběhu besedy pak přicházeli do výstavní síně ještě další lidé.

Beseda byla ve velmi pozitivní náladě a mohu s klidem říci, že její obsah splnil jak očekávání mé tak i samotných účastníků, kteří i přes komplikaci se stěhováním vyjádřili svou spokojenost.

Závěr besedy patřil autogramiádě knih BOSS Babiš a Rudý Zeman, které pan Kmenta účastníkům besedy rozdal. „Je to určitý projev úcty, ti lidé si tu knížku zaslouží …“ poznamenal novinář Kmenta. Pro ty z Vás, kteří besedu nestihli jsem připravil malý rozhovor, který si můžete přečíst níže. Připravujeme i záznam z besedy a to ve spolupráci s naší orlovskou ITVO.

Rozhovor s Jaroslavem Kmentou

Jste poprvé v Orlové?
já jsem tady vzpomínal, že jsem tady zastavil v rámci reportáží okolo ekologických škod v 90 letech, tak možná jsem tady podruhé. Ale už si to vlastně moc nepamatuji.

Co Vás poprvé napadlo, když jste dostal pozvánku k nám do Orlové?
No já jsem prvně nebyl v obraze, jsem si prvně nevzpomněl, že Orlová je vlastně bašta Miloše Zemana, až pak jsem se koukl na internet a zjistil jsem, že tady měl Miloš Zeman téměř 70% voličů .. jsem si říkal, ty jo, to je Zemanova lhota. Pak jsem koukal na ty komentáře na tom Facebooku, jak tam někteří psali, „jo, tak to tam bude hustý apod„. Ale ono to tak nakonec nedopadlo … za prvé přišlo víc lidí, než se očekávalo a dokonce tady zaznělo, že někteří volili Miloše Zemana, ale už ho nechtějí volit

Já jsem také sledoval ty rozporuplné reakce, a upřímně, sám jsem nevěřil, že se mi Vás podaří do Orlové dostat, protože vím, že Vaše besedy jsou velmi žádané. A vzhledem k preferencím hnutí ANO a Miloše Zemana jsem si říkal, že si sám odpovíte, že je to zbytečné sem jezdit.
Že se budu bát jo? (smích) No, já to považuji právě za opak.Mě jde o to, aby ti lidi hlavně pochopili proč píšu ty věci. Já píšu fakta a je pro mne skvělé, když si ty lidi, kteří mají jiné politické názory, jiné smýšlení, tak že si to přečtou tu knížku. Zajímá mne, jaké emoce to v nich vyvolá, jestli si z toho něco vezmou a uvažují, nebo to všechno hodí za hlavu, a řeknou ne, to není pravda, to mne nezlomí. Všechno je pro mne užitečné v tom, že ti lidi se o to zajímají, o to dění, protože kdyby se nezajímali tak je to pro mne to nejhorší co se může stát. Když se zajímají, čtou, tak je to skvělé a pak jestli se rozhodnou volit Babiše nebo Zemana, to už je jejich rozhodnutí. Já si jako novinář mohu říct, že jsem pro to udělal všechno, co jsem mohl ve svých silách udělat, a teď už je to prostě na všech ostatních.

Takže ta návštěva Orlové pro Vás byla svým způsobem takovou motivací, přijet do města kde je jak říkáte Zemanova bašta …
Je to pro mne takové zpětné zrcátko, pro tu moji práci. Jak na to lidi reagují.
A musím říct, že mne to tady velmi mile překvapilo, já jsem se tady vlastně ani nesetkal s žádnou averzí. A tedy úplně upřímně, mne překvapilo, že ty lidi jsou poslední dobou laděni k politice. Je prostě vůbec nezajímá třeba novinářská práce, oni se zajímají hodně o politiku, protože ta politika je hodně štve.

Takže to jak jste napsal na Facebook, že dostane knížku ten, kdo se přizná, že volil Babiše nebo Zemana … tím jste chtěl jakoby přilákat ty lidi.
Jo, tak trochu vyprovokovat lidi (smích) k nějakému zájmu o tu besedu, aby přišli, což se tedy podařilo, protože přišlo nakonec víc lidí, než jsme sami očekávali. Ale já jsem to pak v tom dalším postu stejně zmínil, že v tomto případě ty knížky úplně výjimečně dám prostě všem, protože si to zaslouží, když jsem přijdou zrovna v této atmosféře rozdělené společnosti a ve městě, které je evidentně nakloněné k negativním osobnostem o kterých vlastně píši. Takže si myslím, že to je takové vyjádření úcty k tomu, že tady jsou i lidé, kteří mají odlišný názor.

Co si myslíte, že stojí za setrvávající podporou Babiše a jeho hnutí? Proč i přes to, že je víc a víc kauz kolem něj a jeho lidí, jejich preference pořád drží?
Víte, on ten Babiš má prostě hodně peněz a tím, že má hodně peněz tak má i kvalitní marketing a umí se prostě prodat. Má na to tým lidí, kteří mu defacto radí, jak má co říct. Na druhou stranu, když se podíváte třeba na jiné politiky, tak v momentě, kdy se objeví nějaká ta kauza, tak oni už tápou, už neví jak z toho ven, jak vybruslit a to je ten rozdíl.

Na besedě se lidé zmínili o kauze orlovské nemocnice, popravdě v Orlové to není jen o zrušené nemocnici, ale i o bourání budovy ZUŠ či zrušení muzea. A přesto tady má hnutí ANO stále své příznivce.
Já si myslím, že takhle jak to říkáte, tak je to vlastně o tom, že u mnoha lidí je to vlastně o neochotě, přiznat si chybu. Protože, když jednou nalítnou politikovi kterého zvolili, a přesto, jak jste jmenoval tady tyhle problémy, které tady jsou, mu ta důvěra neklesá, tak to je znak toho, že ty lidi se bojí přiznat svoji chybu, že si třeba říkají, ale tak já mu dám ještě jednu šanci. Možná to je nějaký faktor nějakého času, že třeba ještě jedno volební období a konec. Já si myslím, že v podstatě Babiše může porazit jedině Babiš, tím právě co bude dělat. Protože já si myslím, že ač to tak nevypadá, že jeho marketing je silný, a umí prodat svoje věci, i ty problémové negativní záležitosti, tak ve skutečnosti dělá bude dělat jednu chybu za druhou a ono se to pak projeví v nějakém delším časovém úseku.

Nejen ve svých knihách zmiňujete, že Babiš a Zeman tvoří tzv. mocenský pakt. Jak dlouho si myslíte, že ten pakt bude fungovat?
No, celé volební období Miloše Zemana. Pokud to tedy ustojí a bude prezidentem do konce svého mandátu, tak to bude do té doby.

Myslíte si, že nakonec Babiš bude usilovat o prezidentské křeslo?
Tak on sám jako říká, že o něj neusiluje, že příští volby chce být zase premiérem, protože on chce sklidit tzv. tu slávu, kterou si zasel. A pokud bych tomu měl věřit, tak pokud by se to mělo stát, tak tady máme Babiše další 4 roky jako premiéra a potom možná dokonce i jako prezidenta. Takže buď nás čeká neuvěřitelná budoucnost nebo překvapení nebo scénář, který my si nechceme ani připustit.

Dovedete si představit, že tak jak popisujete ve své knize Rudý Zeman, jak se rodil plán návratu Miloše Zemana do politiky – konkrétně na Hrad, tak že existuje i nějaký takový plán Miloše Zemana, který by si vychovával nějakého nástupce? Tak, aby mohl dále pokračovat onen mocenský pakt s Babišem?
Já si myslím, že Miloš Zeman řeší otázku kdo bude příští prezidentem, a já bych si vsadil na to, že ať tady lítají různá jména, které on dokonce sám zmiňuje, (Středula, Dlouhý) tak já si myslím, že má jako tajné eso v rukávu schované jméno Jiří Rusnok, Ten prošel několika vládami, byl premiérem, byl ministrem … a dneska je vlastně guvernérem ČNB, takže on má velké zkušenosti. Je to vážený člověk, který nefiguruje v žádné kauze. Myslím si, že on bude pro Zemana – pokud jde o pokračování v nějaké stejné linii – o jeho srdeční záležitost. A proti tomu budou samozřejmě hnutí ANO s Babišem a Babiš by se nejraději rozpůlil a byl jak prezidentem tak premiérem.

Poslední otázka pane Kmento, jaké máte plány do budoucna, o čem píšete nyní? Postřehl jsem správně v průběhu besedy postřehl, že píšete o Václavu Klausovi?
No, já mám upřímně rozpracováno asi celkem 5 projektů, které píšu. Úplně na plno bych to neříkal, že mám rozepsanou knihu o Václavu Klausovi, ale že pracuji, nebo spíše analyzuji jeho sérii vládnutí a prezidentování, to je pravda, to jsem třeba dělal i u mapování prezidentování Miloše Zemana. Ale nevím zda se mi podaří nashromáždit všechny potřebné materiály, důkazy apod. Takže možná, opravdu možná to nakonec dopadne, možná ne.

Děkuji moc za rozhovor a za besedu, bylo mi ctí a těším se zase někdy příště u nás v Orlové.

DROZDÍK Petr