Ženu v Orlové srazil na přechodu osobní automobil

Ženu v Orlové srazil na přechodu osobní automobil

11.10.2021 0 Od DROZDÍK Petr

Týmy zdravotnické záchranné služby zasahovaly v sobotu 9. října odpoledne, u vážné dopravní nehody na Masarykově třídě v Orlové. Zranění ženy byla natolik vážná, že si vyžádala i nutnost záchranářského vrtulníku.

Podle mluvčího záchranářů Lukáše Humpla, zůstala šestašedesátiletá žena po střetu a pádu na obrubník v bezvědomí a nalézala se v přímém ohrožení života. Zasahující lékař zjistil poranění hlavy, horní a dolní končetiny, vyslovil podezření na poranění páteře a pánve. Posádky zajistily žilní vstup a zahájily podávání léků, lékař provedl intubaci dýchacích cest a převedení na přístrojem řízenou ventilaci. Po zafixování do vakuové matrace si letečtí záchranáři převzali pacientku na palubu vrtulníku a transportovali ji do ostravské Fakultní nemocnice, kde byla předána do péče týmu urgentního příjmu.

Policejní mluvčí doplnila, že u řidiče provedli policisté orientační testy na přítomnost návykových látek, které byly s negativním výsledkem. „Další okolnosti nehody prověřují orlovští kriminalisté,“ dodala.

Druhá nehoda ve stejném úseku

Je to již druhá nehoda mezi chodcem a osobním automobilem na stejném úseku během pár dní. Ta první se stala v úterý 5. října, rovněž kolem 16 hodiny odpoledne. Tehdy došlo ke zranění 19 leté ženy. Ta utrpěla poranění dolních končetin a hlavy a po ošetření byla transportována do Fakultní nemocnice v Ostravě. Dle posledních informací, které má redakce k dispozici, je i její stav vážný.

Na sociálních sítích se rozjela diskuse a s ní i dohady, zda vinu nese řidič či chodec. Obavy jsou jistě na místě, jelikož u zmíněného přechodu pro chodce se nachází základní škola a Dům dědí a mládeže.

Ačkoliv není zatím jasné, co bylo příčinou obou těchto dopravních nehod, je nutno vyzvat všechny účastníky silničního provozu, tedy jak řidiče, tak i cyklisty a chodce, ke zvýšené opatrnosti.

Jak vnímáte elektrokoloběžky na ulicích? Ohrožují Vás na chodnících? Jezdí bezpečně a ohleduplně? Prosíme o vyplnění krátké ankety.

Přecházení mimo přechod

Velmi často, a to nejen v Orlové, se setkáváme s chodci, kteří přecházejí cestu mimo vyznačený přechod pro chodce. Nejčastěji takové chodce vídáme třeba na ul. 17. listopadu, kdy lidé přecházejí rušnou vozovku přímo z autobusové zastávky Nákupní středisko, přičemž přechod pro chodce je jen pár metrů od zmíněné autobusové zastávky.

autobusová zastávka NNákupní středisko

Druhým nejčastějším místem je pak na Masarykově třídě, kdy chodci přecházejí od prodejny Euronics k ulici Školní. Patrně si tak zkracují cestu z nákupu v malém Albertu, který je kousek od zmíněné prodejny s elektrem. Kolikrát tam můžeme vidět takto riskantně přecházet i seniory o holích nebo rodiče s malými dětmi. V neposlední řadě se občas lidé pokoušeli i přecházet i přes přechod u velkého hypermarketu Albert a to i když je přechod zatarasen z důvodu stavby nového náměstí. Bezohlední nejsou ale jenom chodci. Někteří řidiči si občas pletou Masarykovu třídu se závodní dráhou a jindy třeba vidíme na sociálních sítích řidiče, který se během jízdy natáčí na telefon.

křížení ul. Masarykova třída a ul. Školní

V neposlední řadě si lidé zkracují cestu také na ul. Na Olmovci. Z nákupu v Bille nebo naopak. A nebo také přímo u světelné křižovatky. Přičemž přechod pro chodce je také hned vedle.

Někdy jsou opravdu nápady takových lidí k neuvěření. Nejen že ohrožují sami sebe, ale také své děti a další účastníky silničního provozu. Přitom stačí tak málo, místo těch pár ušetřených vteřin dojít na přechod pro chodce, zpomalit či zastavit na parkovišti a vyřídit si hovor či jinou záležitost v klidu.

Závěr

Závěrem bychom chtěli znovu apelovat na všechny, aby byli ohleduplní a věnovali se ať už řízení vozidla, kola či přecházení vozovky. Vždy je lepší přibrzdit, pokud nemáme dostatečný rozhled a několikrát se rozhlédnout než pak čelit následkům dopravní nehody.

DROZDÍK Petr