
PoHodový den Orlová oživí hornickou historii – návštěvníky čeká pestrý program pro celou rodinu
10.6.2025Orlová je městem těžby, která začala už na přelomu 18. a 19. století, kdy se zde uhlí dobývalo z mělkých šachtic – nejprve ručně, později s pomocí rumpálů a žentourů . Už kolem roku 1850 fungovalo v Orlové a Lazech více než 16 uhelných jam, a připojení ke Košicko‑bohumínské dráze v roce 1869 přineslo rozvoj a obytné havířské kolonie. Do konce roku 2019 těžil Důl Lazy necelých 130 let a vyvezl 145 milionů tun uhlí. Naposledy si Orlované připomněli staré hornické časy při oslavách 800. výročí města. Nyní se dobrovolnický spolek Orlová na furt, z. s., pouští do vůbec první venkovní akce, která má navázat na hornickou tradici a zároveň posílit dobré jméno Orlové.
O slavnostní atmosférou s připomínkou hornické tradice se dobrovolnický spolek Orlová na furt, z. s. pouští ve spolupráci se Studentským parlamentem Orlová, rodinným a coworkingovým centrem Naše Hnízdo a Sborem dobrovolných hasičů Orlová-Město. A rozhodně bude na co koukat!
Orlová byla po desetiletí městem uhlí, práce a hrdosti. Hornické helmy, symboly lamp, štoly a silné ruce havířů tu zanechaly hlubokou stopu – a nejen na zdejší krajině, ale především v srdcích lidí. Mnozí z nás mají doma v rodině někoho, kdo sfáral na šachtu.
„Víme, že Orlová byla a stále je silně spojená s těžbou uhlí. Přesto tady chyběla tradiční oslava hornického odkazu v širším komunitním formátu. Rozhodli jsme se to změnit a spojili jsme síly s místními spolky, studenty i dalšími partnery, abychom připravili vůbec první PoHodový den,“ říkají organizátoři ze spolku Orlová na furt.
Program nabídne ukázky hornických disciplín, tematické soutěže i kulturní vystoupení. Návštěvníci si budou moci například vyzkoušet hod hajcmanem, tahání důlního vozíku nebo se zapojit do „Hornického trojboje“. Součástí dne bude i Běh Eduarda Hořovského, který připomene významnou osobnost regionu. Tomu již spolek věnoval informační ceduli, která vznikla v rámci projektu Zapomenutá Orlová. Obě soutěžní aktivity jsou zpoplatněny symbolickým startovným 100 Kč, jehož část poputuje na dobročinné účely – konkrétně pro Spolek svatá Barbora a Spolek Duha Zámeček.


Pro děti bude připraven speciální doprovodný program v režii Studentského parlamentu Orlová. Otevřeno bude také rodinné centrum Naše hnízdo, kde si rodiče i nejmenší účastníci mohou vyzkoušet např. smyslohrátky a další aktivity. Hudební a taneční část programu obohatí vystoupení pěveckého sboru Sluníčko, orlovské Šansoniky a mažoretek z Domu dětí a mládeže Orlová. Organizátoři slibují také několik stánků, které obohatí svou účastí celý PoHodový den. Účastníci se mohou těšit např. na lego koutek pro děti, info stánek spolku Stará Karviná a spolku Zachovejme Poolší. K dispozici bude také talentovaná orlovská fotografka „Kachna“, která nabídne tematické focení pro děti.


Na své si přijdou i zájemci o historii. „Na akci navážeme na naši dlouhodobou práci s veřejností – komentované prohlídky, které v Orlové pořádáme s Mgr. Miroslavem Chlubnou, přeneseme tentokrát do prostoru plného zážitků. Lidé si na vlastní kůži vyzkouší, jak náročná byla práce v dole,“ doplňují organizátoři.
Součástí programu bude také přednáška Martina Jirouška, který se v místním kostele zaměří na téma návratů a odchodů z Orlové – symbolicky nazvané Z Lazů do světa a zase zpátky.
Bohatý doprovodný program:
- mažoretky z DDM Orlová
- pěvecký soubor Sluníčko
- v kostele Narození Panny Marie vystoupí Šansonika
- tematická přednáška Martina Jirouska „Z Lazů do světa a zase zpátky“
- dětská zóna plná her a tvoření pod taktovkou Studentského parlamentu a rodinného centra Naše hnízdo. Mini lego hernička od Lego eShop Orlová




Akce je vhodná pro všechny generace a vstup na hlavní program je zdarma. Přijďte si užít příjemné odpoledne, podpořit dobrou věc a připomenout si, že hornická tradice k Orlové neodmyslitelně patří.
Rozhovor s Miroslavem Chlubnou
Pane Chlubno, co vás osobně – a celý váš spolek – vedlo k rozhodnutí uspořádat v Orlové PoHodový den? Vnímáte to jako inspiraci tradičním PoHo dnem z Karviné a dalších měst pohornické krajiny?
Není to jen má myšlenka, ale i dalších členů spolku Orlová na furt. Vlastně nás k tomu vedlo to, že když se dnes řekne PoHo 2030, tak je to hlavně o Karviné. Což je skvělá práce karvinského vedení a špatná vizitka všech ostatních. Chtěli jsme ať se to změní a je zpátky PoHo den i v Orlové. Protože se toho neměl a nebo nechtěl nikdo ujmout, tak ho děláme sami a svůj, v možnostech, které máme a mají i spolky, které jej s námi spolupořádají.
PoHodový den začíná už dopoledne během Eduarda Hořovského. Proč jste se rozhodli pojmenovat úvodní běh právě po této osobnosti?
Když se podíváte do mapy Orlové Města, tak tam uvidíte jednu z nejdelších ulic, která se jmenuje po panu Eduardu Hořovském… Je to kilometr dlouhá ulice, kdysi významná, stejně jako pan Hořovský pro rozvoj těžby uhlí. Dnes je opuštěná a zarostlá. Tak nás napadlo… mít i běh, kde není důležité, za kolik to uběhnete, ujdete, a ještě si odnesete malou drobnost a části svého příspěvku pomůžete dobré věci.
Stará Orlová díky podobným akcím postupně znovu ožívá. Jak náročné je dostat návštěvníky – nejen místní – právě sem, do původního jádra města? A jakou roli v tom hraje spolupráce s dalšími spolky?
Ano, je svým způsobem těžké dostat lidi na akci vzdálenější od jejich domovů. Přesto volba pro místo byla jednoznačná. Tato lokalita patří do pohornické krajiny… a díky mnohým podobně nalazeným lidem z různých spolků (třeba Naše hnízdo) se to i daří. Když lidé mohou jezdit na akce do Ostravy a jinde tak, proč ne sem. Do staré Orlové je to kousek a možná ji někteří z nich navštíví poprvé v životě.
V programu nechybí netradiční disciplíny jako hod hajcmanem nebo tahání důlního vozíku. To se na podobných akcích s hornickou tematikou příliš často nevidí. Jak tenhle nápad vznikl?
Chtěli jsme být v něčem originální… při osmystém výročí města Orlové se uvažovalo nad silovým turnajem… Druhý důvod je, že chceme lidem ukázat, že být horníkem bylo náročné a to, s čím oni budou soutěžit, ten havíř dělal běžně ve své práci… A nechceme, aby se to s koncem těžby v regionu vytratilo. Vše se z našich životů vytrácí a mizí, tak bude jen dobře, že si něco z té historie lidé budou moci vyzkoušet a tím si to i připomínat. Část startovného půjde na dobrou věc.
Spolek Orlová na furt funguje už druhým rokem a za tu dobu se vám povedlo řadu zajímavých projektů. Kam směřují vaše další plány a vize do budoucna?
No to je náročná otázka. Takovým největším snem… je využít skipovou věž dolu Žofie jako rozhledny a edukačně‑zábavní muzeum. Chceme vyznačit stezku pro pěší od Šikmého kostela v Karviné na Staré náměstí v Orlové. Vše máme připraveno, jen čekáme na povolení. Dále rozšíření stezky Zapomenutá Orlová, vydání nové mapy Staré Orlové… Orlovská šifrovačka, fotografická soutěž, Movember run a Strašidelná cesta. A kdyby… MSiD a kraj realizovali myšlenku fárání pro veřejnost na Dole Žofie – to by mohlo přitáhnout turisty z celé Česka.
Sledujte aktuality k programu
Podrobný program a aktuální informace organizátoři průběžně zveřejňují na svém webu www.orlovanafurt.cz a na Facebooku akce: https://fb.me/e/KczP3tvGB, kde organizátoři průběžně informují o doplňkovém programu a účasti jednotlivých stánků.
PoHodový den se koná za podpory: Města Orlová, Nadace OKD, DIAMO s.p., SMO Orlová, m.a.s., BT Computers Orlová, Kolago Orlová a Městského sportovního klubu Orlová. Mediálním partnerem je Zpravodajský portál eOrlová.cz.



Bc. Petr Drozdík
šéfredaktor zpravodajského portálu eOrlová.cz