Ukliďme Orlovou !

ORLOVÁ ! Ukliďme Česko!

Vážení přátelé!

Orlová! Ukliďme Česko!

Akce Ukliďme Česko vychází z iniciativy Let’s Do It! které je jednoho z nejrychleji se rozšiřujících občanských hnutí v dějinách. Hnutí vzniklo v roce 2008 v Estonsku, kde se 50.000 lidí zapojilo a společně odstranili 10 000 tun nelegálního odpadu z lesů, silnic a měst. Úklid celé země trval pouhých 5 hodin.

Tento typ úklidových akcí již proběhl úspěšně ve více jak 100 zemích za účasti 8,5 milionů dobrovolníků.

Je mi velkou ctí, že myšlenka zapojit se do této aktivity oslovila i občany našeho města,  a že se tato akce pomalu ale jistě stává tradicí. Akce není jen o úklidu odpadků ale má také pozitivní dopad na výchovu naší mládeže a dětí, kteří mají jedinečnou možnost pochopit dopady toho, jakou zátěž na naše životní prostředí může mít to, že každý z nás odhodí do přírody byť jednu lahev či obal od jídla.

Zároveň tato akce i spojuje občany města, pomáhá navazovat nová přátelství, a je důkazem toho, že zde žijí stále občané, kterým na našem města opravdu záleží a jsou svým způsobem patrioty tohoto města. Já vždy tvrdím, že město je obrazem lidí, kteří v něm žijí.

Letos to bude již pátý ročník celkem se na akci Ukliďme ČeskoUkliďme Orlovou vystřídalo na 160 dobrovolníků! Někteří chodí pravidelně, např. orlovský starosta Ing. KUČA. Do akce se zapojují také místní kluby a spolky a to zejména Český červený kříž Orlová, Český rybářský svaz Orlová, HC Orlová, Dětský parlament Orlová, Klub českých turistů Orlová, Zdravé město Orlová či 1. FBK Eagles Orlová. Je to paráda! Děti si mezi sebou mohou vyměnit zkušenosti ze svých činností a místní kroužky nalákat nové členy. Svým způsobem je to taková prezentace orlovské činnosti.

Budeme-li hovořit o výsledcích, tak že uplynulé ročníky se podařilo uklidit přes 33 tun odpadu. Poděkování také patří městské společnosti SMO Orlová, která zastřešuje jak pracovní pomůcky, tak i svoz a odbornou likvidaci odpadu. Na výběru lokalit se pravidelně podílíme ve spolupráci s místním odborem odpadového hospodářství a paní Nitschovou, které patří také velký dík.

Pevně věřím, že se vydaří i následující ročník a že se do něj zapojí opět spousta dobrovolníků.

Těším se na Vás !

DROZDÍK Petr
šéfredaktor portálu eOrlová a organizátor akce Ukliďme Orlovou!

6. ročník (2022)

Příjemný den všem, Často se o Orlové píše, že je nejhorší město v Česku. Není tomu tak! Protože tady máme spoustu dobrých občanů, kteří se podílí na tom, aby se nám tady lépe žilo. Po dvouleté odmlce se opět vracíme s oblíbenou akcí Ukliďme Orlovou, která pomáhá nejen s nepořádkem v našem městě, ale také …

1. ročník (2014)

! POZOR ! AKCE Z DŮVODU ŠPATNÉHO POČASÍ ODLOŽENA!  NÁHRADNÍ TERMÍN CCA 31.5.2014 Projekt „Ukliďme Česko“ navazuje na mezinárodní projekt „Let´s do It“ , který vznikl  v roce 2008 v Estonsku. Tam spojilo své síly 50.000 lidí společnými silami odstranili 10 000 tun nelegálního odpadu z lesů, silnic a měst. Úklid celé země jim trval pouhých 5 …

2. ročník (2015)

„UKLIĎME ČESKO!“ ročník 2015 ! Vážení přátelé! je mi velkou ctí vám všem oznámit, že portál eOrlová bude opět organizovat projekt „Ukliďme Česko!“ v našem městě. Minulý rok se projekt konal poprvé v historii České republiky a za Orlovou i přes prvotní komplikace s počasím nakonec uklízelo 31 dobrovolníků, kteří odlehčili město o 5,12 tun odpadu! Pro velký …

3. ročník (2016)

Orlová! Ukliďme Česko! Vážení čtenáři, občané, nacházíte se na stránce, která je věnovaná ekologické akci „Ukliďme Česko!„, které se Orlová již pravidelně účastní. Za uplynulé dva ročníky se víc jak 70 dobrovolníkům našeho města, které v druhém ročníku přišli podpořit i jeho zástupci, vč. pana starosty s manželkou, zbavit Orlovou o víc jak 15 tun odpadu.  Výsledky jsou znát, …

4. ročník (2017)

Ukliďme Česko – Ukliďme Orlovou ! Vážení čtenáři, občané, nacházíte se na stránce, která je věnovaná ekologické akci „Ukliďme Česko!„, které se Orlová již pravidelně účastní. Letos nás čeká již 4. ročník a musím konstatovat, ten loňský se opravdu ale opravdu vydařil. Za uplynulé ročníky nás bylo dohromady 150 dobrovolníků a už jsme uklidili víc jak 26 …

5. ročník (2018)

2 komentáře

  • Alena on 13.4.2016 at 10:45
  • Reakce

  Dobry den . Uklidme Orlovou je moc pekna akce, dcera se do toho zapojuje kazdym rokem,taky letos ale ja bohuzel ze zdravotnich duvodu bohuzel nemuzu.
  Ale ja mam jiny problem. Jiz loni jsem poukazova na neporadek na nasi ulici, jak na podzim, tak samosebou letos na jare – ukli po zime. Na parkovisti a kolem cesty je vrstva listi smichane z dalsim odpadem , neni to hezke jak po vizualni strance tak po strance dezpecne. Jsem invalidni duchodce, chodim o francouzkych holich a ne jenom ja i dalsi lide z nasi ulice. Neni to bezpecne jelikoz se na tom uklouznout bud kdyz se vyhybate autum nebo kdyz vystupujete z auta. Vypada to tak ze ulice “ Vnitrni “ asi nepatri do uklidoveho planu Orlove. Jo ruzny pohozeny odpad od nasich „vychovanych“ spoluobcanu, to jeste ty tzv pochuzkari obas chodi zbirat, ale to je bohuzel vsechno. Dekjji a preji vsem hezky den s uklizenou Orlovou.

  1. Vážená paní Aleno,
   děkujeme za Váš vzkaz. Velmi nás těší, že se tak aktivně účastníte. Co se Vámi popisovaného problému týče na ulici Vnitřní, zkusím se na to zaměřit a probrat to s Městem. Přeji Vám pevné zdraví a budu se zase těšit někdy na viděnou.
   Drozdík Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..