Nemocnici v Orlové čeká propouštění

Nemocnici v Orlové, čeká velké propouštění.

Již dříve jsme Vás informovali o situaci, která je pro místní nemocnici kritická. Úsporná opatření, která se týkají omezení lůžek či zavírání jednotlivých oddělení jako orlovská ortopedie, či chirurgie.

Podle našich zdrojů měla orlovská nemocnice problém nasmlouvat lékařskou péči s VZP. Vypadalo to na totální fiasko, které došlo až tak daleko, že převozové sanitní vozy měly vysloveně zakázáno převážet pacienty VZP. Mezi místními se hovoří i o nálepkách na některých sanitních vozech „Nepřevážíme pacienty VZP“.

Na poslední chvíli se však podařilo vyjednat s VZP smlouvu na proplácení lékařské péče do konce roku 2012. Což sice neznamená žádnou výhru, ale alespoň to na nějaký čas uklidní místní pojištěnce VZP.

Napadá nás jediná otázka: Je tento krok ze strany VZP dalším dílkem do puzzle na rozpad místní orlovské nemocnice? Jaké konkrétní kroky podniká vedení města? Na tuto otázku se budeme ptát místostarosty města Orlová, PaedDr. Radislava Mojžíška.

DIP, DIOP Orlová

Nemocnice Orlová

S rušením oddělení v orlovské nemocnici souvisí i chystané propouštění personálu nemocnice a zrušení veškerých operativ, která nemocnice Orlová provádí. O své místo se především bojí kvalifikované zdravotní sestry z nedávno vybudovaného oddělení DIP/DIOP do kterého Moravskoslezský kraj za podpory EU investoval nemalé finanční prostředky.

A proč by se měl propouštět kvalifikovaný personál, který zachraňuje lidské životy?

Má to logiku, personál tohoto ale i jiných oddělení má pracovní smlouvu na dobu určitou, v některých případech se prodlužovala smlouva jen na 3měsíce. A proč? Protože z důvodu ručení výše uvedených oddělení si nemocnice nemůže dovolit propustit zaměstnance se smlouvou na dobu neurčitou a musela by tím pádem platit nemalé odstupné. Proto raději propustí personál, kterému končí smlouva do konce roku a nahradí jej právě zmiňovanými zaměstnanci ze zrušených oddělení.

Zůstane však kvalita poskytované zdravotní péče na stejné úrovni? O tom panují velké pochybnosti. Zda se dokáže např. zdravotní sestra z ortopedie za krátkou dobu naučit tak náročnou a zodpovědnou práci, která je na oddělení DIP/DIOP důležitá.

Uvidíme co nám odpoví vedení města Orlová. Osobně se domníváme, že tady nejde jen o personální změny, ale i o hazard s lidským zdravím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..