Zastupitelé města Orlová nemocnici zachránit nemohou

Nemocnice Orlová

Nemocnice Orlová

6. července jsme uvedli článek o chystaném propouštění v místní nemocnici v Orlové, které je dalším dílkem do skládačky v rámci jejího omezení provozu a rušení jednotlivých oddělení.

Zeptali jsme se místostarosty Radislava Mojžíška na aktuální vývoj situace a ptali jsme se také jak se město staví k plánovanému propouštění, které podle nás, nedokáže zajistit kvalitní zdravotnickou péči.

 

 

Dobrý den pane místostarosto,

obracím se na Vás opět s dotazem, týkající se našeho města, Orlová.

V několika článcích novin uvádíte, že zastupitelé města Orlová bojují proti radikálnímu omezení zdravotnické péče v naší místní nemocnici. Jistě chápeme, že zřizovatelem nemocnice je kraj, a proto tady nelze očekávat velký vlit zastupitelů orlové.  Občany však zajímá, jak probíhají jednání s krajem? S krajskými politiky. V novinách se poukazuje na „jakási“ jednání s panem Karlem Konečným, který je náměstkem hejtmana pro zdravotnictví, dále pak panem Palasem a ředitelem nemocnice Petrem Kovaříkem., která ovšem nemají žádné viditelné výsledky.

Ba naopak se hovoří o problematickém vyjednávání např. s VZP, která „na poslední chvíli“ uzavřela smlouvu s místní nemocnicí POUZE do konce roku 2012. Máme i podněty ze stran občanů, kteří viděli na převozových vozech orlovské nemocnice vylepen nápis „Nepřevážíme pacienty VZP“ Jsou tyto postupy jen dalším dílkem puzzle pro rozklad místní nemocnice?  Jsou již nějaké konkrétní návrhy z kraje, jak zabezpečit provoz naší nemocnice?  V Havířovském deníku uvádíte, že převzetí nemocnice pod správu města není reálné, protože by provoz a technické zázemí město neutáhlo. Jaké jsou tedy naděje a možnosti, které jsou opravdu reálné – nikoliv spekulativní?

Ono, nejde jen o problém rušení jednotlivých odděleních. Poměrně závažný problém spíše vidím v reorganizaci zaměstnanců nemocnice, kdy zkušenému a zapracovanému personálu např. z nově vybudovaného oddělení DIP / DIOP se již od poloviny loňského roku prodlužují pracovní smlouvy velmi zvláštním způsobem, který svědčí jen o tom, že nemocnice opravdu počítá i s propouštěním a dělá si zadní vrátka, aby nemusela vyplácet odstupné. Položme si ale otázku, zkušenou, a profesionální sestru s praxí, která zachraňuje lidské životy na oddělení DIP DIOP nahradí sestra z oddělení ortopedie jen proto, že má pracovní smlouvu na dobu neurčitou? Jak může v takovém případě nemocnice zajistit profesionální lékařskou péči na stejné úrovni? Kde nemocnice vezme finanční prostředky aby rychle a kvalitně zaučila nový personál?

Jistě, chápu, personální změny se musí provádět i ekonomicky, aby měly conejmenší dopady na výdaje nemocnice, ale v tomto případě se domnívám, že se jedná o hazard s lidským zdravím, protože tady neměníme nějakého zahradníka, ale personál, který dokáže pohotově reagovat a zachránit lidský život. 

Velice by nás tedy zajímalo, jaké konkrétní stanoviska a postupy kraj plánuje, zda-li máte nějaké informace – můžete-li je veřejnosti poskytnout.

S přáním hezkého dne 

DROZDÍK Petr 
eOrlová – Informační a kulturně společenský portal města Orlová

————————————————————————————————-

Vážený pane Drozdíku,

orlovská část Karvinské nemocnice spadá opravdu pod zřizovatelství Moravskoslezského kraje, a proto  město je v těchto záležitostech spíše „morálním“partnerem. I přes tuto skutečnost se nám podařilo vedení kraje přesvědčit o nutnosti zachování fungování naší nemocnice a to vystupuje při jednáních s pojišťovnami podle naší vize pro zachování nemocnice pokud možno se stávajícím rozsahem zdtravotní péče. Jednali jsme i s vedením některých pojišťoven (VZP, Průmyslová), kde jsme také své argumenty pro tuto vizi přednesli. V současné době patrně nejsme schopni nic jiného vykonat, než takto dále jednat s pojišťovnami i vedením kraje a očekávat na dohodu mezi krajem a pojišťovnami.

Byly tady pokusy sepsat petice občanů, avšak jak se ukázalo, ty nemají na současná vyjednávání žádný vliv a pojišťovny na ně neberou žádný ohled.

V podobné situaci jsou , bohužel, i další nemocnice v kraji i v rámci ČR.

S pozdravem

PaedDr.Radislav Mojžíšek
místostarosta města Orlová
tel:596 581 714
http://www.mesto-orlova.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..