Pojďme v Orlové oslavit podzim lampióny

Pojďme v Orlové oslavit podzim lampióny

28.10.2013 0 Od DROZDÍK Petr

Když se řekne Lampion, každý z nás si vybaví dětství, kdy jsme jako žáci základní školy v podvečer 9. května chodívali na lampionový průvod.

Tradice lampionu sahá až 250 let před našim letopočtem a pochází z Číny kde byl neodmyslitelnou součástí různých svátků jako například narození dítěte, svatby nebo i pohřbu. Původ vzniku vypouštění lampionů je založen na legendě. Podle ní poprvé lampiony použil čínský vojenský stratég Zhu Geliang, aby zmátl nepřátelské astrology. Postupem času se však lampiony staly prostředkem, kterým lidé posílali různá přání napsané na lampionech bohům.

Lampionový průvod v Orlové

Lampionový průvod v Orlové

Výroba lampionů byla záležitost celé rodiny, konstrukce se zhotovovaly z bambusů a plášť z lehkého papíru. Lampiony při vypuštění pak dosahovaly výšek až několika metrů. Mezi nejznámější patří vypouštění lampionů v Pingxi (lampiony byly nahoře uzavřené, aby neunikal horký vzduch a do spodní drátěné části se vložil svazek rituálních papírových peněz, namočených do směsice petroleje a zeleninového oleje a tento se zapálil. Vzduch vevnitř se zahřál, získal menší hustotu než vzduch kolem a tím stoupal vzhůru.)

 

V České republice se tento svátek slaví různě, z pravidla od 31. října, den před Svátkem všech svatých a Dušičkami.