Máte připravený komín na topnou sezónu ?

Zásah hasiče při požáru komína

Zásah hasiče při požáru komína

Máme tady říjen a s ním se pomaličku blíží i topná sezóna. Průměrné teploty se pohybují okolo 10 stupňů a ve vyšších polohách už už nám pomalu začíná chumelit. Blíží se nám zima a s tím i povinnost dbát na svůj komín, který by měl být před začátkem topné sezóny odborně zkontrolován a vyčištěn.

A proč na to dávat takový zřetel? Podle statistik v loňské topné sezóně (říjen 2013/březen 2014) vyjížděli hasiči k celkem 957 případům, kdy byla za vzniklý požár právě odpovědná špatná údržba nebo vadná konstrukce komína což je velice vysoké číslo. Tyto požáry způsobily celkovou škodu ve výši 44 mil. a vyžádaly si zranění 32 osob. (Zdroj: HZS ČR)

Jak tedy správně čistit komín?

Úkony jako pravidelné čištění a kontroly upravuje zákon, který říká, že spotřebiče paliv do 50kW při celoročním provozu by se měly čistit 3x ročně a to jak u tuhých paliv tak i kapalných. Spotřebiče na plynná paliva stačí jednou za rok. Přičemž minimálně jednou za rok by měl každý komín prohlédnout kominík.

 

 

Co dělat když začne v komíně hořet?

Sice klepeme na stůl a modlíme se, aby k takové situaci nedošlo, ale kdyby přece jen náhodou, rada se určitě hodí.

Především odstraňte veškerý hořlavý materiál v blízkosti komínového tělesa a zavolejte hasiče (112 nebo 150). POZOR, požár v komíně NIKDY NEHASTE VODOU, mohlo by dojít k popraskání tělesa a výbuchu. Doporučuje se hasit vhazováním písku vymetacímí dvířky nebo ze střechy rovnou do komína.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..