S čím jdou orlovští politici do podzimních komunálních voleb? – část 2.

Radnice Orlová

Radnice Orlová

Hezké středeční ráno přejeme !

Minulý měsíc jsme započali malou, ale podle mne zcela zásadní anketu, ve které jsme položili náhodně vybraným politikům našeho města základní otázky, týkající se jejich práce za uplynulé volební období.

Orlovští politici byli nejen zkoušení z toho, jak se dokáží pochlubit – pokud bylo ovšem čím, ale zda krom populistických hesel, která hlásají ve svých předvolebních letáčcích, v sobě najdou i sebekritiku a přiznají své chyby, kterých se za uplynulé volební období dopustili.

Nestanovili jsme krom termínu žádné hranice, takže každý mohl svobodně vyjádřit svůj postoj, pochlubit se, povznést svou politickou organizaci a nebo poukázat na chyby svých protikandidátů.

Jak jste se již dočetli v prvním článku, odpověděli z osmi zastupitelů pouze 2! Takže suma sumárum – současným politikům nestojíme ani za pár slov, hlavně, že vábí občany, aby jim dali svůj hlas na základě společenských akcí.


Za redakci k tomu můžeme jen dodat: „Vážení pánové a vážené dámy, svůj hlas si nekoupíte kulturní akcí, ale především otevřeností k občanům, ochotou hovořit o aktuálních tématech na něž se vás ptají občané, které hodláte zastupovat.“

Jelikož se nám do voleb do zastupitelstva města Orlová hlásí ale i nováčci, tak je rozhodně fér, poskytnout stejný prostor i nováčkům, kteří se letos budou ucházet o hlas občanů města.

Otázky byly zaslány opět na kontaktní email, který se podařilo dohledat. Snaha byla především najít lídry jednotlivých kandidátek, pokud na ně nebyl kontakt, byla zaslána anketa přímo na stranický email. Ankety byly odeslány 18. 9. 2014 a oficiální uzávěrka byla stanovena na 30. září do půlnoci.

A jak nováčci odpovídali? Abych pravdu řekl, očekával jsem větší zájem, daleko větší zájem nových uchazečů o zastupitelský post, nicméně, posuďte sami.

 

Koho jsme oslovili?

JUDR. Vladimír Farana (Levý blok Orlová), Petr Stuchlík (Změna pro Orlovou), Mgr. Chramostová Zoja (Úsvit přímé demokracie), Mgr. Potyšová Renata Bc. (ANO 2011), Vladislav Szkandera (KDU-ČSL s podporou Konzervativní strany)

Poznámka:  přímý kontakt nebyl k dispozici na Mgr. Zoju Chramostovou, Mgr. Renatu Potyšovou a pana Vladislava Szkanderu. Kandidáti za Úsvit přímé demokracie nejsou ani členové strany, jsou vedeni jako „Bez politické příslušnosti.“ a to dokonce i sama paní Mgr. Chramostová –  že by ani jeden z kandidátů nebyl stoprocentně přesvědčen o straně, za kterou kandiduje?

 

Na co jsme se ptali ?

1) Jak vnímáte předešlé volební období (co se povedlo a naopak nepovedlo)
2) Kde vidíte zásadní problém v dosavadním fungování města a jak máte v plánu tyto nedostatky svých     předchůdců odstranit
3) Co čeká Orlovou po vašem zvolení do zastupitelstva?

 

Kdo a co odpověděl ?

Odpověď nám poslali opět jen dva oslovení! A sice pan  Vladislav Szkandera (KDU-ČSL s podporou Konzervativní strany) a pan Petr Stuchlík (Změna pro Orlovou).

Od Úsvitu přímé demokracie přišel jen potvrzovací email, že si anketu přečetli, ale odpovědi na otázky jsme již neobdrželi.

Níže již k odpovědím jednotlivých oslovených kandidátů,

Odpovědi jsou v příloze ve formátu PDF a to proto, abychom čtenáře nezatěžovali obsáhlým textem přímo v článku. Portál eOrlová zavazuje, že uveřejněné odpovědi jsou autentické a neprošly žádnou úpravou. Šíření těchto materiálů je povoleno pouze se svolením autora.

Vladislav Szkandera (KDU-ČSL s podporou Konzervativní strany)

Petr Stuchlík (Změna pro Orlovou)

 

Volební billboardy na orlovském náměstí.

Letem světem internetem …

Mimo anketu na portále eOrlová se objevila i hlasovací anketa, kterou spustil web hnutí Orlová. Respondenti odpovídali například zda se voleb do zastupitelstva zúčastní či nikoliv, zda budou volit stejně jako minule a poslední otázka se týkala způsobu hlasování (zda se vhodí do volební urny hlasovací lístek celé strany nebo budou upřednostněny preferenční hlasy jednotlivých kandidátů).

A jak anketa dopadla na webu hnutí Orlovák? Na výsledek se můžete podívat zde.

Níže už jen komentář k této anketě od pana Radima Lapšanského, kterému tímto děkuji za poskytnutí dat.

Viz. 1. anketa:
Zase, tak nereálné není, že by k volbám přišlo 70% obyvatel Orlové. I když … Ale bylo by to příjemné 🙂

Viz. 2. anketa:
Tady je to hodně reálné: 30% bude volit stejně jako posledně, 30% už ví, že budou volit jinak a 60% lidí stále týden před volbami neví koho budou volit.

Viz. 3. anketa:
Tady zase je to zajímavé: skoro 40% lidí bude volit preferenčně, větší polovina vhodí lístek bez preferencí a 6% lidí chce vhodit neplatný hlas.

Za zmínku také stojí anonymní profil na Facebooku s názvem Orlovský občan X, který působí nejen na Facebooku ale i na speciálně vytvořených stránkách ke komunálním volbám v Orlové.

Kdo za ním stojí? To je bohužel záhadou, a zřejmě to tak asi i zůstane, jelikož si – ať skupina či jednotlivec – dal na anonymitě opravdu záležet. Každopádně měl stejný nápad – pokládat politickým stranám a hnutím otázky týkající se komunálních voleb – jen tak trochu víc na tělo a obsáhleji a za to mají palec nahoru!

 

Volební pře politiků

Za zmínku stojí i „konflikt“ který započal uvedením Volebního speciálu TV POLAR. Moravskoslezská regionální televize v tomto projektu představuje od 2. do 9. října 2014 jednotlivé kandidáty politických stran z Ostravy, Havířova, Opavy, Karviné, Frýdku-Místku, Třince a Orlové.

A právě tento Volební speciál rozdělil Orlovou na dva tábory.

Jeden si „postěžoval“, že město Orlová, které na svém oficiálním webu prvně časový rozpis dotazovaných kandidátů za Orlovou zveřejnilo a poté záhy z neznámého důvodu stáhlo – stránka již prostě neexistuje.

Proč? Na to jsme se zkusili zeptat tiskové mluvčí, paní magistry Cibulkové, ale nepřišla nám ani informace o přečtení emailu.

Druhá skupinka se zase cítí diskriminována proto, že nedostala také svou příležitost vystoupit ve volební diskusi TV POLAR.

Oba tábory se však shodli na jediném – jak stažení časového rozpisu z oficiálního webu města, tak výběr politických kandidátů do volební diskuse má politický podtext. Je tomu skutečně tak? Jelikož tento „konflikt“ vyvolal na sociálních sítích a internetu poměrně bouřlivé emoce, požádal jsem jak regionální televizi Polar tak i společnost Datamar, aby nám zaslali svá stanoviska. Dále už to necháme na posouzení samotného čtenáře.

TV POLAR provedla výběr kandidátů do Volebního expresu na základě zpracované ankety výzkumné společnosti Datamar. Vyjádření si můžete přečíst zde: DatamarTV Polar.

Na to zástupci sedmi politických stran (mimo hnutí Město lidem, které nebylo k tomuto aktu přizváno) na Volební expres TV Polar reagovali svým prohlášením.

Reakci hnutí Město lidem, ale ani na Facebooku MM-Mladé město Orlová, ani na jejich webu nenajdete.

Až 7. října 2014 portál eOrlová obdržel prostřednictvím Facebooku vyjádření od pana Radima Gabzdyla (Město lidem), k neúčasti na předvolební anketě. Město lidem se odmítlo k anketě vyjádřit, jelikož nepovažuje portál eOrlová za relevantní médium.

 

Slovo závěrem

Volby se uskuteční 10. a 11. října 2014 (10. října od 14:00 do 22:00, 11. října od 08:00 do 14:00). Případné druhé kolo v termínu 17.-18. října 2014.

A vy, naši čtenáři, občané města Orlová, máte teď jedinečný prostor si udělat obrázek o svých favoritech, než půjdete k volební urně a dáte jim svůj hlas. Na základě čeho se budete rozhodovat právě vy? Napište nám.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se podíleli na tomto článku, jmenovitě Petru Stuchlíkovi (Změna pro Orlovou) a Vladislavu Szkandorovi (KDU-ČSL), dále pak panu Janu Korytáři ze společnosti Datamar a paní Renátě Eleanoře Orlíkové z regionální televize Polar za poskytnutí tiskového prohlášení. V poslední řadě panu Radimovi Lapšanskému  z hnutí Orlovák za poskytnutí dat ze své hlasovací ankety.

DROZDÍK Petr
šéfredaktor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..