Orlovští politici po volbách v Orlové bilancují

Hezký den všem,

naší sérii článků o volbách do zastupitelstva města Orlová uzavřeme článkem třetím.

Je 16. října 2014 – po volbách. Skončily dva dny, které byly pro mnohé plné nervozity i očekávání, dva dny, kdy městu vládli občané Orlové, kteří měli ve svých rukou budoucnost města na další 4 roky.

Hlasovací lístek pro volby do zastupitelstva Orlové

Hlasovací lístek pro volby do zastupitelstva Orlové

Volební účast 22,83% byla nejnižší za poslední léta a budí různé diskuse – mají občané města Orlová ještě zájem na tom, kdo bude rozhodovat o dění ve městě? Kdo bude rozhodovat co se opraví, co se postaví, revitalizuje? Kdo bude rozhodovat a vyjednávat o cenách tepla či jiných služeb, které ve městě občané potřebují?

Nezájem, pomsta nebo většinu občanů města program kandidujících politických stran nezaujal natolik, aby se zvedli z pohodlí domova a šli odvolit?

Myslím, že každý občan si musí nalít čistého vína a odpovědět si na tuto otázku sám. Každý z nás bude odpovědný za to, co se bude v následujících čtyřech letech v našem městě odehrávat.

A co politici? Portál eOrlová zkusil své štěstí probudit zájem orlovských politiků potřetí.

Tentokrát jsme se ptali na to, jak hodnotí výsledky letošních voleb do zastupitelstva. Také očekáváte stejný nezájem jako u předchozích dvou anket? Čtěte dále …

Koho jsme oslovili?

Ptali jsme se vítězů i poražených, protože každý názor je pro nás důležitý a zajímalo nás, zda umí jednotlivé strany i sebekritiku. Hnutí Město lidem jsme vynechali protože nám pan Gabzdyl, který byl na druhém místě jejich kandidátky dal na vědomí, že nejsme relevantní médium – proto zájem nemají. Takže si jejich vyjádření přečteme snad na jejich Facebooku, nebo webu – pokud ovšem nějaké bude.

A teď již k seznamu oslovených.

Vítězové
Vladislav SZKANDERA
 (koalice KDU-ČSL a KONS), Doc. Ing. Václav KAFKA CSc. (Nezávislí),
Kamil PALONCY (ČSSD), Petr KOLÁČEK (KSČM), ANO 2011, Volím Orlovou.

Poražení
JUDr. Vladimír Farana
(Levý blok Orlová), Petr Stuchlík (Změna pro Orlovou), Mgr. Chramostová Zoja (Úsvit přímé demokracie),

Poznámka:  kde není uvedeno jméno, tam jsme byli nuceni psát na email klubu.

 

Na co jsme se ptali ?

1) Jak hodnotíte účast v letošních volbách?
2a) Co je podle vás důvodem takového výsledku voleb? Proč lidé volili KSČM, ČSSD a ANO 2011 a ostatní místní hnutí skončily s mizerným výsledkem? (tato otázka byla položena poraženým)
2b) Jak vidíte vzájemnou spolupráci mezi ostatními zvolenými stranami. (tato otázka byla položena vítězům)
3) Prostor pro Vaše sdělení voličům a občanům města.

 

Kdo a co odpověděl ?

Kamil PALONCY (ČSSD)

1) Jak hodnotíte účast v letošních volbách?
Volební účast byla velice nízká, což mě osobně mrzí, ale na druhou stranu to dokážu pochopit. Ukazuje to na nespokojenost našich spoluobčanů a nedůvěru v politiky. Doufám, že se nám podaří přesvědčit spoluobčany, že nám záleží na našem městě a v příštích komunálních volbách bude účast vyšší.

2a) Jak vidíte vzájemnou spolupráci mezi ostatními zvolenými stranami. (tato otázka byla položena vítězům)
Naše strana se nebrání spolupráci se všemi stranami, pokud najdeme společný koncenzus na programových prioritách. 

3) Prostor pro Vaše sdělení voličům a občanům města.
Jménem ČSSD bych chtěl poděkovat všem voličům, kteří přišli k volbám. Zvlášť bych chtěl poděkovat voličům, kteří nám dali svůj hlas. Také bych chtěl slíbit, že budeme pracovat ve prospěch našeho města tak, aby byli naší spoluobčané co nejvíce spokojeni. Věřím, že poctivou prací se nám mohou mnohé věci podařit.

 

Ing. Petr HRDINA (hnutí ANO Orlová)

1) Jak hodnotíte účast v letošních volbách?
Jestliže mám hodnotit účast voličů, můžu jen konstatovat, že nezájem Orlovanů o komunální politiku nadále trvá. Ve srovnání s jinými volebními roky od roku 1998 je volební účast 22,85% (z 25 608-mi oprávněných voličů přišlo k volbám pouze 5 852 občanů) druhá nejnižší (v roce 1998 to bylo 22,16%, naopak v roce 2010 28,42%). Tato čísla jsou však vždy cca na jedné polovině celorepublikového i krajského průměru.

Jestli mám hodnotit naši účast, myslím si, že jsme dosáhli toho, čeho jsme chtěli dosáhnout a to je výrazným způsobem vstoupit do dění na Orlovské radnici. Druhé místo se stejným počtem mandátů jako vítězná KSČM snad hovoří za své.

2a) Jak vidíte vzájemnou spolupráci mezi ostatními zvolenými stranami. (tato otázka byla položena vítězům)
V prvé řadě bych rád ocenil korektní jednání všech stran a hnutí před volbami (snad s jedinou výjimkou).

Co se týče povolební spolupráce, nechci předjímat, protože koaliční jednání právě probíhají, ale za svou osobu jsem ochoten spolupracovat se všemi subjekty, které uspěly ve volbách a které mají zájem o město a jeho občany, vadí jim korupční jednání, arogance, nehospodárnost, plýtvání, neoprávněné obohacování a klientelismus.

3) Prostor pro Vaše sdělení voličům a občanům města.
Vážení občané Orlové,
za sebe, jako člena hnutí ANO, bych rád touto cestou ještě jednou poděkoval za projevenou důvěru, kterou od části z Vás jsem dostal já i naše hnutí v letošních volbách. Cítíme to všichni jako závazek a alespoň té části bych rád slíbil a těm ostatním naopak dokázal, že se nebojím, nekradu, učím se, pracuji, naslouchám a jsem otevřený ke změnám.

 

Mgr. Bc. Renáta POTYŠOVÁ (hnutí ANO Orlová)

1) Jak hodnotíte účast v letošních volbách?
Bohužel, Orlová se opět zapsala do černých čísel v republice, a to  nejmenším zájmem občanů o volby a tím i dění  a snahu něco ve městě posunout dopředu.

2a) Jak vidíte vzájemnou spolupráci mezi ostatními zvolenými stranami. (tato otázka byla položena vítězům)
Domnívám se, že  spolupráce by měla  být  v prvé řadě ku prospěchu občanů a až v poslední řadě je to o barvách. Nicméně po fiasku, které bylo v  průběhu minulého volebního  období, si některé barvy bez ztráty kytičky  nedokáži v koalici až tak zcela představit

3) Prostor pro Vaše sdělení voličům a občanům města.
Děkujeme všem voličům, kteří nám dali hlasy, zejména pak těm, kteří nás budou v našem snažení dále v průběhu volebního období  podporovat a nadále se budou zajímat o dění a posun v Orlové.

 

Vladislav SZKANDERA (koalice KDU-ČSL a KONS)

1) Jak hodnotíte účast v letošních volbách?
Účast považuji za zarážejícím způsobem nízkou. Je to dlouhodobý problém našeho města a přestože k volbám chodí noví lidé, je to celkově málo. Myslím si, že je to jakási pohodlnost a také ztráta odpovědnosti.

2a) Jak vidíte vzájemnou spolupráci mezi ostatními zvolenými stranami. (tato otázka byla položena vítězům)
Zvolené strany vidím jak projev vůle voličů a mám za to, že by se měly umět dohodnout na vedení města. Od toho jsou přece politiky 🙂  Byl bych nerad, kdyby orlovské zastupitelstvo bylo prostorem pro vzájemné překřikování a napadání. Jsem si samozřejmě vědomý různých motivací, které jednotlivé zastupitele do jejich funkce, stejně jako ideovou rozdílnost jednotlivých subjektů. Snažit se ale budeme…

3) Prostor pro Vaše sdělení voličům a občanům města.
Především děkuji za důvěru vloženou do naší koaliční kandidátky. Nesmírně si toho vážím a vytváří to pro mně umocnění zodpovědnosti za toto město i za  společnost obecně. Budeme se, podle svých sil, přesvědčení a schopností být výživným vkladem do fungování města a komunální politiky. Rádi přivítáme jakékoliv podněty a jsme otevřeni pro spolupráci a to nejen s našimi voliči.

 

Petr STUCHLÍK  (Změna pro Orlovou)

1) Jak hodnotíte účast v letošních volbách?
Účast byla katastrofálně žalostná. Že by tím pěkným počasím? Nebo je to jeden z výsledků minulé garnitury. Nejlépe je rozhodovat bez zasahování voličů v rámci „zastupitelské demokracie“.
Volby by neměly být platné dokud k nim nepřijde alespoň 35% obyvatel.
Jak napsal jeden orlovský „pseudopolitik“: „Ve dnech 10.a11.10.2014 budou vládnout občané a mezi řádky čteme “A pak budeme opět vládnout 4 roky MY!“

2a) Co je podle vás důvodem takového výsledku voleb? Proč lidé volili KSČM, ČSSD a ANO 2011 a ostatní místní hnutí skončily s mizerným výsledkem?
KSČM a ČSSD mají stálou voličskou základu – navíc organizovanou členstvím v mnoha spolcích a klubovou činností, do kterých si posílají pravidelně nemalé peníze z městského rozpočtu na jejich „činnost“. ANO na sebe odklonilo nespokojené voliče ODS, SPO, ML, SNK-ED, kteří ztratili veškerou důvěru svých voličů a voliči očekávají, že pod dohledem pana Babiše ANO pohne se stojatými vodami městské politiky. 8 mandátů ANO znamená – ztráta 3 mandáty ODS, 3 mandáty SNK-ED, 3 mandáty SPO a 2 mandáty ML, kteří se tentokrát do zastupitelstva nedostali a neobhájili ani jediný zastupitelský mandát. Také se v průřezu nízké volební účasti projevilo zmenšení počtu členů zastupitelstva z 35 na 31.

3) Prostor pro Vaše sdělení voličům a občanům města.
Děkujeme všem našim voličům a příznivcům za moc pěkný výsledek. Změna pro Orlovou získala 4,91%. Tedy je jen o chlup bez zastupitele. Tento výsledek nás zavazuje pokračovat v práci.
Budeme stínovou opozicí a budeme se v průběhu volebního období 2014 – 2018 vyjadřovat ke všem zásadnějším otázkám a dění ve městě. 
Chceme navrhovat /zveřejňovat/ naše řešení tak, abychom pomohli Orlovou začít uzdravovat. 
Nebudeme se bránit žádné diskusi, či konfrontaci aby nás orlováci mohli lépe poznat a v dalších volbách nám dali voliči důvěru, kterou se nám ke vstupu do zastupitelstva města za tři měsíce fungování jen těsně nepodařilo získat.    
Je nám smutno, že se Orlová „proslavila“, v rámci republiky, jako obec s nejmenší účastí voličů v komunálních volbách.
Tento druh zviditelňování našemu městu Orlová mimořádně škodí!
Také je potřeba dodat, že používané metody předvolebního boje, zejména některých subjektů, byly pod úroveň stravitelnosti i jinak dosti otrlých občanů Orlové!

 

A co poražení ?

Od poražených stran jsme obdrželi vyjádření pouze od hnutí Změna pro Orlovou. A ostatní? Možná nemají co na srdci, možná se přiklání k názoru hnutí Město lidem … kdo ví.

Z vítězných stran zase naopak neodpověděl pan Koláček z KSČM.

A co vy přátelé? Jak jste spokojeni s výsledkem voleb a komentáři vašich nových zastupitelů města Orlová?
Podle posledních dostupných informací, které již stačily problesknout tiskem je již vše upečeno. Vládnout v Orlové bude ČSSD spolu s hnutím ANO a koalicí KDU-ČSL s KONS.

Překvapení? Komunisté se již podle Deníku nechali slyšet, že je to pěkný podraz.

Napište nám do redakce, Váš názor nás rozhodně zajímá. Portál eOrlová NECENZURUJE (vyhrazujeme si pouze mazat vulgární příspěvky) a jsme ochotni zachovat i anonymitu – pokud si nebude pisatel přát být jmenován. Pište a komentujte.

 

DROZDÍK Petr
šéfredaktor portálu eOrlová

 

3 komentáře

  • M.H. on 16.10.2014 at 18:02
  • Reakce

  Koláček – ten je zvyklý komunikovat jen na chodníku. Ten jeho předvolební spot to snad řekl jasně. Jen musím říct, že od povolebního vyjednávání v Orlové je základní jednotkou hlouposti 1/Koláček! Je to taky nejarogantnější základní jednotka. Ať se zlobí nebo ne.

  1. Neochota komunikovat, selekce s kým se budu a nebudu bavit je známka neprofesionality.

 1. Tak a polovina tajenky je vyluštěná !
  Ve čtvrteční podvečer vystoupil bílý dým z radničního komína a my můžeme volat : Habemus Kuča „!
  Pro mě naprosto překvapivý tah, který sebou ovšem nese spoustu ale opravdu spoustu otázek, otazníků a tipu jaký politický kalkul v tom byl.
  Otázka č.1- proč téměř vítězné hnutí ANO se najednou rozhodlo, že v Orlové nebude LÍP?
  Otázka č. 2 – Co všechno musel položit na váhy při koaličním dohadování „vlakotramvaj“ Kuča aby splnil slib daný synovi 12.2.1995 ???
  Otázka č.3-řečnická- kolik podrazu musí ještě zažít komunisté, aby pochopili reálie orlovské politiky???

  Samozřejmě kromě otázky č.3 se odpovědí, které tvoří druhou část tajenky budou na veřejnost soukat pomalu – jak z příslovečné chlupaté deky, jenže nebude už zase pozdě? Jediným pozitivem je pro mě v koalici osoba Mgr Szkandery, který pokud mu bude dána možnost je povinen své koaliční partnery držet na uzdě.
  Také poměr 17:14 je pro koalici poměrně odvážným tahem. Vynechaní vždy závislých „Nezávislých“ a poměrně čitelného seskupení Volím Orlovou se může v příštím období při plné determinaci opozičních stran a předpokládaných neshodách v koalici vymstít, ale to je již písnička budoucnosti…
  Budoucností, která je ovšem občanům toho města naprosto ukradena ! Nespokojenost občanů Orlové neplyne z rozbitých cest, zdevastovaného náměstí, nedořešeného systému dopravy, ani z celkového nezájmu o lidí. Míra nespokojenosti je v našem městě měřena teplotou piva, poruchou herního automatu a vzdálenosti větší jak 100 metrů do nejbližší hospody.
  A zde mám návod pro populisty, kteří chtějí uspět v příštích komunálních volbách- založte „Hnutí pro veselejší Orlovou“, zařiďte volební místnost v každé hospodě a můžete se válet ve křesle starosty další volební období…

  Bronislav Schimke

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..