Po vzoru Bohumína, Rychvaldu a Karviné jezdí „Senior Taxi“ od února i v Orlové.

Po vzoru Bohumína, Rychvaldu a Karviné jezdí „Senior Taxi“ od února i v Orlové.

23.3.2015 4 Od DROZDÍK Petr
Ilustrační foto (zdroj: internet)

Ilustrační foto (zdroj: internet)

V současné době se stále častěji rozšiřuje nová služba pro občany, tzv. „Senior Taxi“. A protože by tuto službu uvítali i občané našeho města, tak jsem se rozhodl, že se povídám na tuto novinku pěkně z blízka.

Služba umožňuje starším občanům (nad 65 let) cestovat levněji a komfortněji např, k lékaři do sanatoria, do lázní či na úřad. Cena jedné jízdy vyjde od 15 – 20 Kč, zbytek ceny jízdného uhradí vždy příslušný městský úřad v daném městě, kde je služba provozována.

Služba je to velmi pozitivní a mne zajímalo, jak jsou s jejím provozem spokojeni městské úřady jednotlivých měst. Tato služba se v našem regionu provozuje už v Bohumíně, Rychvaldu, Karviné a nově i v Ostravě – Mariánských Horách a v Ostravě – Hulváky.

Oslovil jsem tedy zástupce měst Bohumín, Rychvald a Karviná, aby se podělili o své zkušenosti s provozováním této služby.

Senior Taxi v Bohumíně

Bohumínské senior taxi slaví mezi Bohumíňáky úspěch. Ulicemi Bohumína se prohání už dva roky a dva měsíce. Za tu dobu už absolvovalo jedenáct tisíc jízd. Od ledna 2015 jej nově mohou využívat senioři od 65 let, tzn. 3 600 Bohumíňáků. „Službu jsme zavedli po vzoru sousedního Rychvaldu, který měl hranici 65 let. Byli jsme zpočátku opatrní, protože u nás jde o mnohem větší rozsah, jezdí se na více míst a máme více seniorů, a proto jsme si to vyzkoušeli na hranici 70 let. Služba se velmi osvědčila. Finančně dopadla podle našich odhadů, a proto jsme si mohli dovolit její rozšíření na hranici 65 let. Senioři jsou v tomto věku čipernější, náklady nám tedy příliš nestoupnou, ale umožníme ji využívat i těm, kteří mají s pohybem a dopravou potíže,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

„Ve 22tisícovém Bohumíně dojíždí senior taxi na předem určená místa. Do nemocnice, na polikliniku i k obvodním lékařům v různých částech Bohumína. Seniory zaveze také do aquacentra, do centra k radnici i na všechny pošty a hřbitovy v Bohumíně. Provoz senior taxi financuje město ze svého rozpočtu.
Pro tento rok má na něj vyčleněno 480 tisíc korun. Měsíčně za službu zaplatí přibližně přes 40 tisíc korun.

Zatímco v prvním roce fungování taxi uskutečnilo měsíčně asi 300 jízd, o rok později to bylo už 500 jízd. První dva měsíce letošního roku ukazují, že po snížení věkové hranice se měsíční počet jízd opět zvýšil, a to na téměř osm set. Od začátku fungování uskutečnilo senior taxi přes jedenáct tisíc jízd, a ujelo přibližně 26 tisíc kilometrů. Město za ni zaplatilo dohromady 560 tisíc korun.“  Dodala tisková mluvčí, Lucie Balcarová.

 

Senior Taxi v Karviné

„Město Karviná provozuje levnou taxislužbu pro seniory dva roky.  Letos jsme už vydali 1.514 průkazek, což už je skoro na úrovni celého roku loňského (to bylo celkově 1600 a nyní máme březen…). V Karviné dnes žije cca 7000 seniorů nad 70 let.  Za 15 korun mají karvinští senioři nad 70 let možnost jet do nemocnice nebo do ambulance k lékaři, ale třeba taky na magistrát nebo na městské hřbitovy, a to vždy 4x v jednom měsíci.  

Jedinou podmínkou je registrace formou průkazky, kterou na kalendářní rok vydává magistrátní sociální odbor. V lednu musela nasmlouvaná taxislužba dokonce jízdy odmítat, takový byl zájem, v únoru už to bylo klidnější, takže zájem je obrovský. Město v tomto roce vyčlenilo milión korun   ( je to zakázka vysoutěžená na rok, takže měsíční náklady nejsou vypovídajícím údajem), vloni to bylo 800 tisíc. Určitě to byl dobrý krok, o službu je zájem.“ Uvedla tisková mluvčí, Mgr. Šárka Swiderová

 

Senior Taxi v Ostravě

Zatímco většina radnic ze svého rozpočtu dotuje cestování vybranému taxikáři či taxislužbě, mariánskohorská radnice zvolila jinou cestu. „Službu nenakupujeme. Využili jsme stávající vozidlo úřadu a vlastní zaměstnance,“ uvedl místostarosta obvodu Patrik Hujdus pro portál iDNES.cz

Za jednu cestu zaplatí senior, případně i doprovod, dvacet korun. Doprovod držitele průkazu ZTP a ZTP/P má jízdu zdarma. Pokud si lidé stihnou vyřídit své záležitosti do patnácti minut, řidič na ně počká a odveze je domů bez dalších poplatků. Zdrží-li se déle, řidič pro ně přijede, ale každý znovu zaplatí dvacet korun,“ vysvětluje Hujdus.

Služba bude k dispozici v pracovní dny od 7:00 do 15:00 hodin. Od 16. března do 15. dubna ale ve zkušebním provozu jen pro obyvatele domů s pečovatelskou službou, až poté pro celou cílovou skupinu. Auto je nutné objednat nejpozději den předem.

Zdroj:http://ostrava.idnes.cz/senior-taxi-se-siri-levny-odvoz-zavadi-prvni-ostravsky-obvod-pur-/ostrava-zpravy.aspx?c=A150316_2147691_ostrava-zpravy_jog

 

V Orlové jezdí „Senior Taxi“ od února letošního roku?

V době, kdy byl článek ještě v přípravě a shromažďovaly se materiály, vyšla minulý pátek (20.3.2015) reportáž na TV Polar, která informovala o tom, že „Senior Taxi“ funguje od února i v Orlové.

A jaké má výhody?

Služba je dostupná od pondělí do pátku v čase od 7:00 – 15:30 a je zapotřebí si jízdu dopředu objednat na telefonním čísle: 733-363-214.

Uživatel si zakoupí přímo u řidiče pernamentku, které jsou buď na 10, 30 a nebo 60 km, přičemž cena za 1km je stanovena na 11Kč. Svést k lékaři i mimo region, např. do Doubravy nebo Petřvaldu se mohou senioři od 60 let věku a od 55 let lidé, kteří jsou trvale nemocní(průkazy ZTP/TP a pod.), zdravotně postižení nebo těm, kterým službu objedná sociální pracovník.

Provozovatelem služby je Český červený kříž Karviná. Město Orlová již schválilo na podporu tohoto projektu dotaci ve výši 70tis. Kč. Na následujícím zasedání je potřeba ještě schválit smlouvu s provozovatelem této služby.