Orlovští rybáři bilancovali – chtějí zejména omladit svou členskou základnu a zachránit rybníky Balaton.

16.3.2016 0 Od DROZDÍK Petr

Vážení čtenáři, občané,

logo_ČRS_200pxjak jsem slíbil, tak také plním. Letošní rok 2016 se chci zaměřit na podporu místních klubových organizací a pomoci jim s propagací v našem městě. Jako první – a to díky docela náhodnému setkání – se seznámíme s místní organizací Českého rybářského svazu, který na území našeho města působí již od roku 1976 a který ke konci roku 2015 čítal 486 členů.

V sobotu, 12. března 2016 se konala členská schůze ČRS MO Orlová v Domě kultury města Orlová, na které se probíraly výsledky uplynulého roku 2015 a hovořilo se také o problémech, které místní organizaci rybářů trápí a o vyhlídkách na následující rok.

Členská základna

Ta má Orlová jednu z největších na Karvinsku. Místní organizace Orlová čítá 486 členů, z toho 18 je dětí do 15 let a 9 zástupců mládeže nad 15 let věku. „Máme sice jednu z největších členských základen, ale ta nám stárne a noví mladí členové se objeví výjimečně.“ povzdechl si předseda organizace Josef NULÍČEK, který ve svazu rybářů působí již 20 let.

předsednictvo ČRS MO Orlová

Podle něj je hlavním důvodem malého zájmu mladých o tento krásný koníček „svět počítačů“, ale i skutečnost, že rodiče dávají děti spíše na hokej, fotbal a jiné sporty, ve kterých mohou spatřovat jistou vidinu návratnosti vložené investice.  „Je to opravdu škoda, protože rybářství mimo jiné upevňuje vztah k přírodě, je to nádherný koníček plný zážitků a dobrodružství. Málokdo dnes ví, jací živočichové v Orlové žijí, že se u rybníků mohou setkat např. Bobr evropský, Skokan zelený, Volavka popelaváLyska černá, ledňáčci, potápky a další. Byl bych velmi rád, kdyby se zájem o rybářství v našem městě rozrostl.“ uzavírá Nulíček.

 

Rybářská povolenka na rok zdarma.

V uplynulých měsících orlovští rybáři rozdávali v základních školách informační letáky pro děti a jejich rodiče. Doufají, že se jim podaří některé děti „nalákat“ a členskou základnu zase trochu omladit.

Jako motivaci obdrží děti do 15 let jednoroční povolenku na rybaření, která je v hodnotě 300 Kč ZDARMA. Děti od 15 let bude povolenka na rok stát 950 Kč.  Jako další motivační aktivitu pak orlovští rybáři chystají v letošním roce opět Rybářské závody, které se uskuteční ve dnech 30. dubna a 7. května 2016 na Kozím Becírku.

30. dubna budou závody určené dětem. Startovné bude 50 Kč.  Pro děti bude zajištěno bezplatné občerstvení.

7. května si budou moci zazávodit dospělí. Startovné bude symbolických 100 Kč a po celý den bude k dispozici čepované pivo, domácí gulášek i klobásky. Prezentace účastníků bude od 6 – 7 hodin, závody budou probíhat od 7 – 13 hodin odpoledne.

Lov ryb je povolen maximálně na dva pruty a jeden návazec. Soutěžit se bude ve třech kategoriích:

  1. největší ulovená ryba,
  2. druhá největší ulovená ryba,
  3. součet vylovených ryb.

 

Nedostatek Amurů i pytláctví

Problematika nedostatku Amurů, o které se na sobotní členské schůzi orlovských rybářů také hovořilo, se netýká jen Orlové, Rybáři měli přislíbeno ze sousedního Maďarska až 10 tun této ryby, avšak dorazila jich necelá desetina.

Za uplynulý rok 2015 se mohou Orlovští rybáři pochlubit 3.698 kg vylovených ryb. „Pytláctví je velký problém, jen za uplynulý rok můžeme hovořit o škodě za 68 tis.korun, což dělá v průměru 8 ks kaprů o váze 2 kg na den. Problém vidím v legislativě – kdysi bylo považováno pytláctví za trestný čin, dnes z toho udělali do 5 tis. přestupek“  vysvětluje Nulíček nelehké trestání pytláků.

členská schůze ČRS MO Orlová

 

Boj o rybníky BALATON i o zapomenutý Porubský rybník

Velkým tématem členské schůze byly i rybníky Balaton (nachází se u Petřvaldské stružky v Zimném dole), které se snaží Český svaz rybářů dostat zpět pod svou správu.

Vybudovali je svépomocí orlovští rybáři za doby, kdy pozemky patřily společnosti OKD – „tedy státu a nám všem. Vzhledem k privatizaci OKD pak došlo k převodu těchto pozemků na společnost RPG a následně na společnost ASENTAL. Firmě RPG a potažmo i ASENTALu, jsme platili roční nájem ve výši 30.000 Kč a řádně se starali o jejich rybníky a okolní pozemky. V prosinci 2015 jsme obdrželi nabídku k jejich odkoupení za 1 milion 350 tis. Schůze výboru (VÚS Ostrava), která se konala koncem ledna 2016 následně požádala společnost Asental z interních důvodů o odklad platby, ta ale následně v únoru vypsala výběrové řízení, které vyhrála ostravská společnost FINANCIAL FOUND, a.s.“ – vysvětluje NULÍČEK

Pomoci by mělo také navýšení roční povolenky, které se zvedlo o 200 Kč na rok. Tato částka poputuje do fondu, který je určen na zpětné odkoupení rybníků, které dnes vlastní soukromé společnosti.

Svaz se sice pokoušel situaci zvrátit, ale ani nabídka 1,5 milionu nepomohla. Proto se chce ČSR MO Orlová obrátit na Město Orlová o pomoc a to zejména při vyjednávání o možném zpětném odkupu chovných rybníků Balaton, které považují jako jeden z hlavních klíčových bodů své další existence.

Porubský rybník s nedalekým fotbalovým hřištěm byl kdysi pěknou součástí přírody našeho města. Dnes je již nefunkční a zarostlý – údajně z hydrogeologických důvodů. ČRS MO Orlová má zájem na jeho obnovení a v současné době o tom jedná i s Městem Orlová. Můžeme tedy doufat, že se to podaří a plán obnovy „Porubského rybníku“ bude zahrnut do investiční akce – Revitalizace údolí Zimovůdky.

 

 

Nepořádek a nepovolené koupání

Jak všichni dobře víme, nepořádek a neukázněnost některých občanů je problematika, která se týká celé Orlové. Přesvědčit se o tom můžeme každý den. A právě diskuse na téma úklidu rybářského revíru v Orlové rozpoutala spolupráci na letošním třetím ročníku akce „Ukliďme Česko – Ukliďme Orlovou!“

S předsednictvem orlovských rybářů jsme sjednotili termín na sobotu 16. dubna a společnými silami tak vzájemně podpoříme dobrou myšlenku, která pomáhá udržovat naše město čisté a šířit povědomí o potřebě chovat se k místu ve kterém žijeme s úctou a zodpovědností.

Rybáři zároveň apelují na občany, aby respektovali ZÁKAZU KOUPÁNÍ v rybářském revíru. Nejen že vstupují na soukromý pozemek, ale jde také o bezpečnost občanů.

 

DROZDÍK Petr