V domově seniorů Pohoda proběhlo další setkání dobrovolníků.

domov_vesna_orlova_300pxMinulou středu proběhlo v domově seniorů Pohoda v Orlové – Lutyni další setkání dobrovolníků Dobrovolnického centra ADRA – Havířov, na kterém se vzájemně diskutuje o zážitcích a zkušenostech, které jednotliví členové během své dobrovolnické činnosti získávají.

Tyto schůzky jsou velmi cenné, jelikož pomáhají odbourávat jisté obavy z dobrovolnictví u nováčků či zájemců o tuto společnosti prospěšnou činnost. Dobrovolníci si mezi sebou formou povídání vyměňují své zkušenosti, aby se mohli zdokonalit ve své práci.

Sešlo se jich celkem 10 a po celou hodinku a půl vládla velmi příjemná a přátelská atmosféra. Překvapilo mne věkové rozmezí jednotlivých dobrovolníků, kteří se ten den sešli. Některé z nich jsem pro inspiraci našim čtenářům a případným zájemcům o dobrovolnictví v Orlové vyzpovídal.

Setkání dobrovolníků nadace ADRA

Pokud samozřejmě budete mít jakékoliv další dotazy k dobrovolnictví, neváhejte se zeptat, buď k nám do redakce, nebo můžete oslovit přímo koordinátorku dobrovolníků, paní Hanu ČADOVOU a to na emailu: hana.cadova@adra.cz.

Jak se vnímá dobrovolnictví očima dobrovolníků ?

Šárka (63 let)

Dobrovolnictví se věnuji dva roky. Rozhodla jsem se pro něj ze zvědavosti a doufala jsem, že můj život svým způsobem nově obohatí. Možná jsem i tak trochu uvažovala tím směrem, že jsem se vcítila do jejich role a řekla si, jednou tuto pomoc mohu potřebovat i já, tak proč to nezkusit. 

Senioři rádi předávají své životní zkušenosti, rádi si povídají. Program se rýsuje vždy v daný den, neplánujeme jej dopředu, oni ti senioři již nejsou tak aktivní, že byste si s nimi dopředu plánovali, jakou aktivitu budete dělat příští návštěvu. Je potřeba v nich tu aktivitu probudit. Rádi vzpomínají a je to velmi příjemné je poslouchat.

 

Zdeněk PRAUS (43 let)

Dobrovolnictví se věnuji v Domově VESNA v Orlové – Lutyni, Scházím se se skupinkou seniorů a hrajeme pravidelně karty. Je to zábava, jsou velmi bystří. Beru je jako svou druhou rodinu.

 

Klárka a Nikol (2. ročník Střední zdravotnické školy Karviná)

V dobrovolnickém programu jsme teprve dva měsíce a zatím chodíme jednou měsíčně. Nechodíme do domovů pro seniory, ale rozhodli jsme se pro projekt SETKAVÁRNA. Chodime si povídat s pacienty do Orlovské nemocnice. Doneseme čaj, kávu nebo si s nimi povídáme, abychom jim zpříjemnili pobyt v nemocnici. 

 

Povídání s dobrovolníky bylo velmi zajímavé, bylo vidět na každém z nich nadšení, byly cítit emoce a příjemný pocit z odvedené práce. Orlová má v tuto chvíli velmi málo dobrovolníků a rádi bychom touto cestou pomohli k rozšíření.

Je to velmi zajímavá životní zkušenost, budeme rádi, když to alespoň zkusíte.

 

Závěrem

V závěru bychom jen připomněli, že v Orlové vzniká charitativní obchůdek nadace ADRA, který bude umístěn vedle pobočky Městské policie Orlová na ulici Slezská v Orlové – Lutyni. Jedná se o prodej v režimu veřejné sbírky, jehož celý výtěžek je použit na podporu dobrovolnických programů u seniorů, zdravotně postižených, dětí, sociálně potřebných a těžce nemocných občanů. Pokud tedy chcete pomoci touto formou, můžete do daného obchůdku darovat zachovalé oblečení, obuv, hračky, povlečení, ručníky, nádobí, knihy, bytové doplňky apod.

Seznam dalších charitativních obchůdků naleznete zde.

 

DROZDÍK Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..