Policisté připomínají obezřetnost při Památce zesnulých.

Vážení čtenáři,

sikorova_policie_hrbitov_01

blíží se den, kdy mnozí z nás s úctou vzpomenou na své nejbližší, kteří nás navždy opustili. Památka zesnulých přináší nejen vzpomínky, ale také bohužel zvýšenou nehodovost a narůst majetkové trestné činnosti. Naší náladě, ale také silničnímu provozu nepřispívá mrazivé, deštivé počasí, spadané listí a četné mlhy, které začátek listopadu přináší. Najdou se však i takoví, kterým naopak toto počasí snížené viditelnosti hraje tzv. do noty. Typují si osamocené osoby, které se věnují úpravě hrobu a neváhají využít jakékoliv příležitosti k odcizení například odložené kabelky. Před těmito lidmi nejsou v bezpečí ani věci, které ponecháme ve svých vozidlech.


Portál eOrlová byl přítomen jedné dopravně-bezpečnostní akce, kterou Policie Moravskoslezského kraje konala v Ostravě. Byli jsme se se zvědavostí i fotoaparátem podívat, jak taková akce probíhá a o tom bude dnes krátká reportáž.

Z vlastních zkušeností víme, že den Památky zesnulých přináší zvýšený provoz a komplikace v dopravě, které jsou v jisté míře zapříčiněny takzvanými svátečními jezdci, kteří se v těchto dnech vydávají po delší době na cesty. I díky tomuto faktu bude posílen dohled nad bezpečností a plynulostí provozu dopravními policisty, kteří budou v případě potřeby regulovat a řídit provoz. Návštěvníci hřbitovů se mohou také setkat s hlídkujícími policisty, kteří dohlédnou na jejich bezpečnost.“ vysvětluje por. Mgr. Lenka SIKOROVÁ, komisařka Policie ČR, která nás bude provázet celou dopravně-bezpečnostní akcí.

 

policie_dusicky_kontrola_vozu_02

Abychom předešli majetkové trestné činnosti a nestali se tak obětí trestného činu, je dobré si připomenout:

  • ve vozidle ani v zavazadlovém prostoru neponechávejte žádné věci, i zdánlivá maličkost může přilákat zloděje,
  • vozidlo vždy řádně uzamkněte,
  • při odchodu od vozidla zkontrolujte jeho uzamčení, a to včetně zavazadlového prostoru, zkontrolujte také uzavření všech oken,
  • před ostatními zbytečně nevystavujte věci, které máte v úmyslu umístit do zavazadlového prostoru vozidla,
  • parkujte, pokud možno, na hlídaných či dobře osvětlených parkovištích,
  • jestliže se jako řidič na cestu necítíte, obraťte se s žádostí o pomoc na své příbuzné či známé,
  • při návštěvě hřbitova noste jen nejnutnější věci, cenné věci a větší finanční hotovost ponechte doma,
  • osobní věci, včetně kabelek mějte neustále při sobě, nikde je nepokládejte,
  • osobám staršího věku doporučujeme doprovod jiné osoby.

 

Jak taková dopravně-bezpečnostní akce probíhá ?

Na to jsme se ptali komisařky Policie ČR, por. Mgr. Lenky SIKOROVĚ.

 

p-sikorova-3936

por. Mgr. Lenka SIKOROVÁ

Jak dlouho probíhá taková dopravně-bezpečnostní akce?
Ten týden přibližně. Akce nám započala před Státním svátkem, teď tady máme Památku zesnulých

Na co se Policie při kontrole zaměřuje?
Budeme se zaměřovat na to, aby byl plynulejší provoz, pokud si to situace vyžádá, jsou policisté připraveni provoz na komunikacích také řídit. Dohlížet budeme určitě na dodržování zákazů stání, dodržování rychlosti, přítomnost alkoholu apod. V poslední době budeme chodit a monitorovat výskyt podezřelých osob a samozřejmě upozorňovat návštěvníky hřbitovů, aby své cenné věci neodkládali na náhrobek při úpravě hrobu apod.

Jaké jsou nejčastější přestupky v tomto období a jaká věková kategorie je nejvíce páchá?
Tu věkovou kategorii vám teď z hlavy neřeknu, v každém případě dochází v tomto období k drobné majetkové trestné činnosti, např. takové odcizení odložené kabelky či vloupání do vozidla – ono i taková malá drobnost na sedačce může zloděje opravdu zaujmout.

Co říkáte na celkovou bezpečnost na našich cestách a co by ji podle Vás mohlo zlepšit?
Bezpečnost na silnicích se určitě snažíme zlepšit formou různých bezpečnostních opatření a akcí, které pořádáme jak na celostátní úrovni tak i na krajské či lokálních úrovních. Máme např. akci „Prázdniny“ která začíná před prázdninami. Dále pak akce na chodce, cyklisty apod. Teď máme např. nakoupené nové bezpečnostní prvky, reflexní šátky, čepice, pouzdra na mobil pro běžce či prvky pro pejsky, které využíváme v tomto období právě v rámci prevence.“

Jak vnímají statistiky řidiče do 25 let a nad 60 let ? 
To jsou vždy rizikoví řidiči, my se na ně snažíme zaměřit. Máme na to různé projekty, skrze na ně cílíme. Je to většinou i v souvislosti s návykovými látkami – s tím souvisí i náš projekt „BEREŠ – Zemřeš“, který vlastně i ukazuje, jaké to je být pod vlivem návykové látky. Zmínit mohu i projekt „Řídím bez opice“, který je zaměřen na všechny věkové kategorie, kdy si řidiči mohou vyzkoušet na Polygonu, jaké to je řídit pod vlivem návykové látky. Máme takové speciální brýle, jedny jsou na alkohol, druhé na drogy a tím simulují jízdu vozidlem pod vlivem návykové látky.

 

Závěrem …

Jestliže se stanete obětí trestného činu, neprodleně kontaktujte linku 158! Osobám staršího věku rovněž doporučujeme, aby neriskovali své zdraví a životy přetahováním o kabelky, tašky či další osobní věci. Tyto konflikty končí jen zřídka kdy ve prospěch poškozeného, naopak z nich může vzejít vážná újma na zdraví. Stanete-li se obětí zloděje či útočníka, je dobré na sebe upozornit křikem, který mnohdy pachatele v jeho počínání odradí.

 

DROZDÍK Petr
POLÁČEK Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..