Za Orlovou v Krajských volbách uspěl pouze podnikatel Tomáš MICZKA, starostovi zastupitelské křeslo uteklo jen o vlásek.

11.11.2016 0 Od DROZDÍK Petr

Hezký den všem,

je nějakou dobu po volbách a máme tady první Ustavující zasedání Zastupitelstva Moravskoslezského kraje, které se původně mělo konat již 1. listopadu, ale vzhledem ke dvěma vzneseným námitkám, které dorazily ke Krajskému soudu v Ostravě téměř za 5 minut 12, bylo Ustavující zastupitelstvo odloženo na 10. listopadu.

Za Orlovou – jak jsme vás již informovali v předchozím článku – kandidovalo celkem 32 občanů, kteří reprezentovali 15 politických subjektů. Účast občanů, kteří si mohli zvolit nové zástupce v Moravskoslezském kraji bylo tradičně málo (22,88% voličů). A tato skutečnost se podepsala také na výsledku těchto voleb.

vondrak_msk

zdroj: MSK

Hejtmanem Moravskoslezského kraje se stal Prof. Ing. Ivo VONDRÁK, CSc. (ANO 2011), který doposud zastával funkci rektora Vysoké školy Báňské v Ostravě.

Z předvolební diskuse i s dalšího jednání, kterého jsme se s Petičním výborem za záchranu orlovské ZUŠ,  zůčastnili můžeme říci, že nový hejtman bude komunikativnější než jeho předchůdce Novák. Jak to bude v reálu dál, ukáže jen čas.

 

 

Kraj spolu s ním povede osm nových náměstků, na zastupitelstvu byli zvoleni také další členové krajské rady. Prvním náměstkem hejtmana s odpovědností za kulturu a památkovou péči se stal Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Jakub Unucka (ODS) se stal náměstkem pro chytrý region a dopravu a Jaroslav Kania (ANO) pro finance, majetek a investice. Martin Gebauer (ANO) bude spravovat zdravotnictví, Jarmila Uvírová (ANO) je náměstkyní pro životní prostředí a zemědělství, Jan Krkoška (ANO) bude dohlížet na regionální rozvoj, turistický ruch, evropské fondy a operační programy, Jiří Navrátil (KDU-ČSL) povede resort sociálních věcí a Stanislav Folwarczny (ODS) školství a sport. Neuvolněnými radními se stali Radomíra Vlčková (ANO) a Vít Slováček (KDU-ČSL). zdroj: MSK

 

 

Kdo se za Orlovou do zastupitelstva MSK dostal ?

Do zastupitelského křesla zasedne pouze jeden orlovák a to podnikatel Tomáš MICZKA. který reprezentoval koalici Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů. 

 

Jak dopadli ostatní ?

Orlovskému starostovi, Ing. Tomáši KUČOVI uteklo zastupitelské křeslo pouze o vlásek. ČSSD totiž ve volbách získala pouze 14 mandátů a orlovský starosta s 594 hlasy na 15. místě kandidátky jako první náhradník. Což je opravdu škoda.

Dalšími neúspěšnými kandidáty, kteří skončili jako náhradníci jsou: Bc. Martin SLIWKA (ODS) – 179 hlasů, Mgr. Vladislav SZKANDERA (KDU-ČSL) – 827 hlasů, Lenka BRZYSKOWSKÁ (ANO 2011) – 213 hlasů, Petr KOLÁČEK (KSČM) – 378 hlasů, a z koalice Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů jsou náhradníky Zdeněk PROKEŠ a Ladislav NEUVIRT, kteří mají po 75 hlasech.

Kompletní výsledkovou listinu voleb do Moravskoslezského kraje naleznete také kliknutím na tento odkaz.

 

Co můžeme očekávat ?

Určitě všichni víme, že jeden jediný člověk toho za Orlovou moc nezmůže. Budeme tedy držet panu Miczkovi palce a budeme také doufat, že se podaří pro Orlovou získat více financí, díky kterým můžeme opravovat komunikace, stavět parkoviště apod.

Zkusme se na závěr zamyslet vážení čtenáři a napište nám do komentářů zde či na facebook, jak jste s výsledkem voleb spokojeni, proč si myslíte, že k volbám chodí tak málo lidí a co by pomohlo volební účast podle vás zvednout? Pokud chcete do diskuse napsat anonymně, napište svůj příspěvek na email: redakce@eorlova.cz, Vaše jméno tím pádem nebude zveřejněno.

 

DROZDÍK Petr