Rodit v pohodlí domova? Ano či ne?

Rodit v pohodlí domova? Ano či ne?

23.11.2016 0 Od DROZDÍK Petr

Hezké středeční odpoledne,

minulý týden se v médiích objevila další zpráva o domácím porodu, který málem skončil tragicky. Článek rozpoutal vášnivé diskuse a to jak ze strany zastánců domácích porodů, tak i jeho odpůrců. Abych byl upřímný, trochu jsem váhal, zda toto téma najde své čtenáře i na informačním portálu pro občany města Orlové, v závěru jsem ale usoudil, že máme spoustu mladých čtenářů, pro které toto téma může být zajímavé.

Dnes odpoledne se s vámi podělíme o zajímavý pohled na domácí porody očima záchranářů, které portálu eOrlová poskytl tiskový mluvčí ZZS MSK, PhDr. Lukáš Humpl. Vy se samozřejmě můžete zapojit do diskuse a vyjádřit své pocity i názory na to, v jakých podmínkách a kde byste své děti rodily a proč.

porod_ilustracniOd posádek zdravotnické záchranné služby se v terénu očekává zvládnutí celé řady akutních stavů, ať již onemocnění či úrazů, a to u všech věkových skupin pacientů, od novorozenců až po seniory. Nedílnou součástí naší práce jsou tak i výjezdy k zásahům v souvislosti s těhotenstvím a porodem.  Často ošetřujeme nastávající maminky s příznaky počínajícího porodu, které následně transportujeme do porodnice. Několikrát ročně pak záchranáři pomohou přivést miminko na svět ještě před branami nemocnice.

 

V posledních letech se však stále častěji setkáváme také se situacemi, kdy jsou posádky záchranné služby volány k tzv. domácím porodům. Tedy k těm, které mají plánovaně proběhnout mimo zdravotnické zařízení. Pro záchranáře znamenají tyto výjezdy nejen zvýšené nároky v obecně medicínské rovině, ale také výraznou psychickou zátěž.  I když okolnosti mohou svědčit pro bezproblémový porod, nelze jeho průběh nikdy dopředu určit s jistotou. Dojde-li pak k nenadálým komplikacím, například ke krvácení, porodnímu poranění, nebo k hrožení miminka nedostatkem kyslíku, hrozí tragické následky, které se mohou rozvinout v průběhu několika málo minut. V tu chvíli je pro rodičku i miminko ideální, nachází-li se v péči odborníků.

Zatímco v nemocnici je pro řešení těchto případů okamžitě k dispozici specializovaný tým, při nečekaných komplikacích v terénu je volána výjezdová skupina záchranné služby. Většinou se tak děje již v době rozvinutých příznaků závažné komplikace. Kompenzační mechanizmy organizmu mohou v této fázi být již vyčerpány a léčba složitější a náročnější.  Prostředky a možnosti záchranářů jsou a přes veškerou snahu vždy budou, omezené. Zdravotnický personál záchranné služby nemá odbornou erudici specializovaných porodníků či neonatologů. Seberychlejší příjezd vozidla zdravotnické záchranné služby, prvotní vyšetření, ošetření a transport do nemocnice, zaberou vždy několik desítek minut. Vážné poškození zdraví matky či dítěte však může nastat podstatně dříve.

Řešení vážných porodních komplikací záchranáři tedy znamená vždy suplování vysoce specializované nemocniční péče. Žádný vůz záchranné služby nedisponuje vybavením, které by se mohlo rovnat porodnímu sálu s veškerým zařízením, a pokud zdravotní stav ženy či dítěte začne akutně vyžadovat např. císařský řez, je řešení v terénu krajně obtížné, ne-li nemožné.

Nemůžeme a nechceme nikomu nic diktovat nebo nařizovat. Přejeme všem nastávajícím maminkám, aby mohly rodit bez komplikací a v prostředí, které si samy po zralé úvaze vyberou. Než se však rozhodnou pro domácí porod, měly by zvážit možnost výskytu komplikací, ohrožujících život miminka nebo jejich vlastní. Tyto skutečnosti u porodu nikdy nelze předem vyloučit. Považujeme zároveň za velmi důležité, aby o těchto skutečnostech byly rodiny, očekávající radostnou událost, seriózně a objektivně informovány a své rozhodnutí o domácím porodu činily zodpovědně s ohledem na možné dopady svého rozhodnutí.

 

PhDr. Lukáš Humpl
tiskový mluvčí a klinický psycholog ZZS MSK