Seniorům z orlovské části Lazy chybí společnost. Pomoci můžete i vy.

Seniorům z orlovské části Lazy chybí společnost. Pomoci můžete i vy.

20.3.2017 0 Od DROZDÍK Petr

Vážení čtenáři,

redakce portálu eOrlová se dlouhodobě zajímá o sociální projekty a mezi jeden z nich patří i Dobrovolnické centrum ADRA Havířov, které pořádá pravidelná školení pro dobrovolníky, kteří mají rádi společnost a chtěli by trochou svého času pomoci naplnit dlouhé chvíle našim místním seniorům.

Dnes nebude článek výjimkou. Rádi bychom prostřednictvím něho oslovili všechny naše čtenáře, ale i jejich rodinné příslušníky, blízké a přátele, kteří mají srdce na správném místě a jsou ochotni věnovat třeba hodinku týdně svého času jednomu s Orlovských seniorů.

Projekt „Nový kamarád“ přinesl mnoho radosti

Od září 2016 do února 2017 probíhal v Orlové projekt „Nový kamarád„, který finančně podpořila Nadace OKD. Jednalo se o pilotní projekt sociálního odboru města Orlová, který byl zacílen na děti ze sociálně znevýhodněných rodin.

Pro Dobrovolnické centrum ADRA Havířov bylo ctí podílet se na tomto projektu jakožto organizace zaštiťující „nové kamarády“ – studenty dobrovolníky, kteří vybraným dětem věnovali spoustu svého času. Byli to právě oni, kdo s dětmi strávili odpoledne u koní, chodili s nimi na bazén, do kina nebo hráli badmington. Prostě pomohli dětem, pro které uvedené aktivity nejsou samozřejmostí, trávit odpoledne jinak.
Projekt Nový kamarád trval půl roku, během kterého stihly děti se svými kamarády podniknout spoustu akcí. Tou poslední bylo rozlučkové odpoledne, které se uskutečnilo 28. 2. 2017 v komunitním centru MAJÁK. Bylo to odpoledne plné zábavy, kdy děti vyráběly placky (odznaky), užily si malování na tvář atd. Nemohla samozřejmě chybět ani diskotéka, která celý projekt zakončila.

 

Neutěšená situace je v domově pro seniory Slezské humanity v Orlové-Lazech.

V současné době se DC ADRA Havířov, snaží rozšířit řady dobrovolník v Orlové. Na toto téma je již připraven první termín školení pro nové zájemce o tuto dobrovolnickou činnost. Školení proběhne 27.4. v Domově Vesna v Orlové – Lutyni.

Neutěšená situace je v domově pro seniory Slezské humanity v Orlové-Lazech. Toto je zapříčiněno zejména odlehlostí a proto se chce dobrovolnické centrum právě zaměřit na tuto organizaci. „Stačí jedna až dvě hodiny týdně svého volného času ..“  vysvětluje k projektu Michal Kovár z DC ADRA Havířov.

 

Jak se stát dobrovolníkem ?

Je to opravdu jednoduché, přečtěte si následujících 5 základních bodů, které jsou nezbytné k tomu, aby jste splnili požadavky na to, stát se „novým kamarádem“ orlovských seniorů. 

  1. Rádi byste věnovali 1-2 hodiny svého času týdně?
  2. Chcete pomáhat druhým, být užiteční?
  3. Máte rádi lidi, jste empatičtí a zodpovědní?
  4. Toužíte rozšířit si obzory, získat nové zkušenosti a přátelství?
  5. Chcete prohloubit vaše lidské i komunikační dovednosti?

 

 

Pokud odpovídáte ANO, tak právě Vás srdečně zveme na školení pro nové dobrovolníky, které se bude konat ve čtvrtek 27. dubna 2017 od 15:00 v Domově Vesna, Kpt. Jaroše 999, Orlová – Lutyně.

V loňském roce v Orlové působilo celkem 44 dobrovolníků, kteří věnovali svým klientům 599 hodin během 365 návštěv. “

Také Vy možná přemýšlíte, že byste chtěli být prospěšní jiným, že byste chtěli podpořit ty, jež naši podporu a pomoc potřebují. Jsme tady pro to, abychom tuto pomoc zacílili tím správným směrem. Neváhejte, pomáhat může každý! Stačí jen 1 hodina týdně, během které můžete přinést spoustu radosti do života jiných. Jak říká jeden náš mladý dobrovolník: „Kdybych nebyl dobrovolníkem, nic bych o životě nevěděl…“! říká k projektu Michal Kovár

Školení je nezávazné, přihlásit se můžete na tel. čísle: 739 292 227 nebo e-mailem: michal.kovar@adra.cz. „Těšíme se na všechny, kteří se rozhodnou pro dobrovolnictví. Můžeme vám zaručit, že něco málo dáte – čas, své zkušenosti, dovednosti, ale velmi mnoho dostanete…“ uzavírá Kovár.

 

DROZDÍK Petr