Požár v Elektrárně Dětmarovice definitivně uhašen, čeká se na statika

Požár v Elektrárně Dětmarovice definitivně uhašen, čeká se na statika

31.7.2017 0 Od DROZDÍK Petr

Příjemné pondělní odpoledne,

přinášíme aktuální informace z požáru v dětmarovické elektrárně, který se odehrál minulé páteční dopoledne. Požár byl hlášen po půl desáté dopoledne a k zasahujícím podnikovým hasičům byly na pomoc vyslány tři profesionální jednotky hasičů a jedna dobrovolná jednotka.

V elektrárně požár vypukl při rekonstrukci jednoho ze zařízení elektrárny.

Hasiči dnes požár prohlásili za definitivně uhašený. Nyní se čeká na posouzení statika, který rozhodne o další budoucnosti objektu, ve kterém hořelo. Zasažen byl jeden z absorbérů, zařízení pro snižování emisí síry.

Elektrárna je aktuálně mimo provoz, ale všichni zaměstnanci jsou v práci. Ti, na jejichž provozy měl požár vliv, se věnují údržbě a také provozu náhradních zdrojů, které zajišťují dodávky teplé vody pro Orlovou a Bohumín.

Výši škod ani příčinu vzniku požáru zatím není možné určit, vše záleží na práci vyšetřovatelů.

Další vývoj bude záležet na vyjádření statika, které s největší pravděpodobností ČEZ nedostane dnes. Další zprávy bychom měli podle Vladislava Sobola očekávat až v průběhu úterka.

Pokud bude něco nového, informaci doplníme do článku s časem aktualizace.

 

Aktualizace 7. srpna 2017

Elektrárna Dětmarovice je připravena na zahájení provozu

Zaměstnanci Elektrárny Dětmarovice odstranili nejváženější následky požáru absorbéru a v neděli hodinu po půlnoci byla elektrárna převedena do zálohy pro potřeby technického dispečinku ČEZ. Vlastní najetí bloků závisí na ekonomických podmínkách, tedy na ceně elektrické energie na trhu.

Požár v pátek 28. července poničil jeden za dvou absorbérů, což je zařízení pro snižování emisí síry, a částečně i společnou budovu, ve které jsou absorbéry umístěny. Druhý absorbér byl poškozen minimálně, zůstal funkční, a proto může elektrárna obnovit provoz.

Další postup závisí na vyjádření statika o stavu poškozeného absorbéru. Poškozené části bude nutné kompletně vyměnit, náklady budou hrazeny z pojištění.

Výši škody ani příčinu vzniku požáru zatím není možné určit, vše záleží na práci vyšetřovatelů.

Poznámka ke zprávám některých médií, že „při požáru vybuchovaly tlakové lahve“: V minulých dnech, tedy po uhašení požáru, byly všechny tlakové lahve s plynem z budovy absorbéru odklizeny, žádná z nich „nevybuchla“.

 

 

DROZDÍK Petr


Portál eOrlová o tom dnes informoval tiskový mluvčí Skupiny ČEZ, Vladislav SOBOL