Internetem se šíří HOAX o práci záchranných složek

Internetem se šíří HOAX o práci záchranných složek

22.1.2018 0 Od DROZDÍK Petr

Příjemné odpoledne,

jak jste již někteří stihli zaregistrovat, internetem se šíří informace o správném značení mobilních telefonních kontaktů, které má pomoci záchranným složkám při kontaktování příbuzných zraněných osob, např. u dopravních nehod. Jedná se o takzvanou zkratku ICE, nebo-li In Case Of Emergency)

Náhled HOAXu

Náhled HOAXu

Nápad pochází z Anglie přibližně z roku 2005, kdy se tuto pomůcku pokusil zavést jeden britský záchranář. Návrh ale nikdy přijat složkami IZS nebyl. Od té doby se tato informace šíří po celém světě jako HOAX.

Na používání této zkratky jsme se ptali tiskového mluvčího ZZS MSK, Lukáše HUMPLA.

Za zdravotnickou záchrannou službu je ICE zcela nevyužitelná věc, a to z několika důvodů:

  1. 1.  Pokud záchranáři ošetřují pacienta, který není schopen komunikovat, jde prakticky vždy o život ohrožující stav a posádka jednoduše nemá čas prohledávat telefon a zabývat se kontaktováním příbuzných. Záchrana života má jednoznačně přednost a blízké pacienta je možno informovat později.

  2. Mobilní telefony jsou proti přístupu cizí osoby a možnému zneužití běžně zajištěny uzamčením – heslem, gestem, otiskem…

  3. ZZS by rozhodně neinformovala blízké pacienta prostřednictvím telefonu, potažmo v případě, kdy jde o vážné poškození zdraví. Domnívám se, že stejně to budou mít nastaveno i ostatní složky IZS.

  4. Vedoucí zasahujícího týmu ZZS informuje o stavu pacienta (nebo zemřelého) a podává informace osobám blízkým, které jsou přítomny na místě. Pokud na místě zásahu nejsou, předává ZZS situaci PČR a jejím úkolem pak je vyhledat, kontaktovat nejbližší osoby a informace jim sdělit.

 

DROZÍK Petr