Zdravotnická záchranná služba spouští systém first responderů v MSK

Po několika letech intenzivních příprav spustí 1. dubna 2019 Zdravotnická záchranná služba na území Moravskoslezského kraje tzv. first responder systém. Ve čtvrtek 28. března záchranáři představili novinku a oznámili start projektu na tiskové konferenci.

Zúčastnili se jí ředitel MUDr. Roman Gřegoř a vedoucí projektu PhDr. Petr Jaššo ze ZZS MSK, a zástupci Moravskoslezského kraje – MUDr. Martin Gebauer, náměstek hejtmana pro zdravotnictví a Mgr. Lukáš Chalás, vedoucí oddělení zdravotní správy.

Ředitel ZZS MSK Roman Gřegoř uvedl:
„Jedinečnost myšlenky spočívá v propojení záchranné služby s vyškolenými zachránci, kteří jsou v blízkosti místa události a na životě ohroženého pacienta. Operační středisko je v indikovaných případech aktivuje prostřednictvím speciální mobilní aplikace. Vyškolený zachránce tak může poskytnout základní první pomoc dříve, než posádka ZZS, vyjíždějící ze vzdálenějšího stanoviště. Takový včasný zásah může být nesmírně důležitý a zvyšuje naději pacienta na přežití.“

Realizace systému first responderů probíhá v několika fázích. Zdravotnická záchranná služba zatím vyškolila
a aktuálně eviduje 320 vybraných dobrovolníků z řad vlastních zaměstnanců, policistů a hasičů. Každý zájemce musí projít přípravným pěti hodinovým kurzem, v jehož náplni je seznámení s aplikací pro přijetí výzvy, základy první pomoci v podobě zástavy masivního krvácení, uvolnění dýchacích cest či správného vedení základní neodkladné resuscitace s využitím automatizovaného externího defibrilátoru. Nedílnou součástí je také seznámení dobrovolníků s etickým kodexem poskytování první pomoci či zvládáním stresových situací. Kurz je ukončen závěrečnou zkouškou.

Aktuálně ještě školíme dobrovolníky ze základních složek IZS. Pilotně jsme již ale připravili několik zájemců z ostatních složek IZS: Českého červeného kříže, Vodní záchranné a Horské služby, stejně jako zařazené členy jednotek požární ochrany obcí. Do kurzů je nyní začínáme zařazovat naplno v rámci další fáze rozvoje systému. Následovat bude dále osloveni zájemců pracujících ve zdravotnických povoláních – lékařů i nelékařského personálu.“ sdělil vedoucí projektu, Petr Jaššo.

Záchranáři počítají s postupným vyškolením osmi set až tisíce first responderů, kteří se v následujících měsících budou jako dobrovolníci postupně zapojovat. Další zájemci, aktuálně ze skupiny tzv. ostatních složek IZS – tedy Českého červeného kříže, Vodní záchranné a Horské služby, stejně jako zařazení členové jednotek požární ochrany obcí, se mohou hlásit. K dispozici se dají vyplněním on-line registračního formuláře:

Případné dotazy lze směrovat na e-mail: fr@zzsmsk.cz

informace portálu eOrlová předal, PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ZZS MSK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..