Sportovci, zdravotníci, děti i maminky s kočárkem uklízeli deštivou Orlovou

9.4.2019 0 Od DROZDÍK Petr

Minulou sobotu 6. dubna se konala hlavní úklidová akce, kterou všichni dobře známe jako Ukliďme Česko! – Ukliďme Svět! Město Orlová se této akce účastní pravidelně a jak je dobrým zvykem, ani déšť orlovany neodradí od jarního úklidu našeho krásného města.

Této akce se pravidelně účastní nejrůznější mládežnické kluby a organizace, a určitě je zde rád vyjmenuji, patří mezi ně florbalový klub 1. FBK Eagles Orlová, Dětský parlament Orlová a Český červený kříž Orlová. Z těch ostatních klubů určitě zmíním orlovské hokejisty, kteří sice letos nebyli, ale jinak se také účastní docela pravidelně a naše místní rybáře, kteří uklízeli kolem svých revírů. A pokud jste byli pozorní – mohli jste si všimnout, že se úklidu účastnil i známý český divadelní i televizní herec René Šmotek, ten si zahrál např. i ve známých TV seriálech jako jsou Specialisté, Dáma a Král a pod..

Na pomoc přišli ale i noví, například dobrovolníci z ADRY a orlovští šipkaři. Velmi mne překvapil i hlouček seniorů, přišla ke mě jedna starší paní (paní Konkolská … pokud si pamatuji správně) s tím, že se sice nezaregistrovala, ale že by chtěla jeden pytel aby mohla pouklízet aspoň u svého vchodu. Velký respekt té paní, ač nechci odhadovat její věk, je názorným příkladem pro ostatní, že když se chce, tak jde všechno.

Z řádně zaregistrovaných 80 dobrovolníků se nás v deštivém počasí sešlo cca 60 a to je velmi slušné číslo. Městský odbor hospodářské správy nám pro letošní rok vytipoval celkem 12 lokali, které si dobrovolníci rozdělili a před devátou se vypravili do akce. Ještě v pátek odpoledne mi volali další a další, zda se mohou připojit, dokonce i maminky s kočárkem se dotazovaly, zda mohou přijít. Zkrátka akce Ukliďme Orlovou je oblíbená a jsem velmi rád, že si stále nachází své příznivce.

Našli se ale i takoví, kterým sobotní termín nevyhovoval a proto se pustil do práce už o něco dříve. Prvním takovým je pan Petr KOHUT, který se svými kolegy Jaroslavem Křížkem a Davidem Uherkem lokalitu č. 8 na ul. TICHÁ v Orlové – PORUBĚ a zámecký park. Druhým dobrovolníkem byl pan Jaroslav, který si říká „orlovský dědek“, ten se vrhl na roklinu nedaleko místního letiště. K tomu nám napsal i svůj příběh, který si můžete přečíst zde.

Kde se uklízelo …

Z třinácti vytipovaných lokalit pokryli dobrovolníci 9. Uklízelo se v následujících lokalitách:

Lokalita č. 2 – LES NA UL. KE STUDÁNCE
tuto lokalitu si vybral šipkařský klub Orli Zátiší Orlová – sportovní klub, z. s.

Lokalita č. 4 – UL. FRANTIŠKA PALACKÉHO / LES U SLÁVIE, Orlová – Město
tuto lokalitu uklízel radní Pavel DENDIS se svou paní a organizátor akce Petr DROZDÍK

Lokalita č. 5 – ZIMNÝ DŮL – VEVERKA
tuto lokalitu si vybral pan Gracián SVAČINA se svojí ženou z dobrovolnického centra ADRA

Lokalita č. 7 – UL. SLEZSKÁ, SADY, Orlová – Poruba
tuto lokalitu si vybrala mládež organizace Dětský parlament Orlová

Lokalita č. 8 – UL: TICHÁ, Orlová – Poruba
tuto lokalitu uklízel pan Petr KOHUT, Jaroslav KŘÍŽEK a David UHEREK

Lokalita č. 9. ULICE STARÁ ŠTREKA, Orlová – Poruba
tuto lokalitu uklízela paní NITSCHOVÁ s partnerem a panem Štěrbou

Lokalita č. 11 – LESOPARK, Orlová – Lutyně
tuto lokalitu si vybral florbalový klub 1. FBK Eagles Orlová a studenti 5.G – GOA Orlová.

Lokalita č. 12 – DOLINA V LESE NA UL. DĚTMAROVICKÁ, Orlová – Lutyně
tuto lokalitu uklízeli místní občané. Report nám poslala paní Magda Čižmariková

Lokalita č. 14 – LES ZA DOUBRAVANEM a za garážemi na ul. Rydultowská, Orlová – Lutyně
tuto lokalitu si vybrali zástupci místní organizace Českého červeného kříže Orlová a pomáhal jim zastupitel Ondřej KAWECKI.

Videozáznam z úklidu, který zaznamenala internetová televize města Orlová, iTVO, si můžete pustit zde.

Závěrem


Jak jsme si letos vedli a kolik jsme toho letos nasbírali nám společnost SMO, m.a.s. prozradí koncem týdne.

Díky moc všem, kteří se tohoto výsledku letos účastnili. Každý kousek se počítá přátelé, každý dobrý skutek je velkým přínosem pro naše město a věřte nebo ne. právě takové projekty, které sdružují lidi mají velmi pozitivní vliv na kvalitu našeho společného života. Vyprávějte o tom jak jste uklízeli známým, kamarádům, vyprávějte jim, jak jste u toho viděli všechno kvést, zpívat ptáky, jak bylo fajn na čerstvém vzduchu a jak jste poznali spoustu dalších stejně pozitivně smýšlejících sousedů..

Orlová bude taková, jakou si ji uděláme a jaký k ní budeme mít vztah. Ještě jednou díky všem, jste skvělí, jste výjimeční, jste zkrátka hrdí orlované a to se musí ocenit

DROZDÍK Petr
organizátor akce