Dopis řediteli orlovské ZUŠ

Vážení orlované,

jak jistě víte, spor o budoucnost ZUŠ J. R. Míši stále trvá. Začátkem května orlovský starosta Mgr. Miroslav Chlubna svolal mimořádné jednání, na které si pozval všechny zúčastněné strany. A sice zástupce zřizovatele – Krajský úřad Moravskoslezského kraje, zástupce orlovské ZUŠ (učitele a vedení školy), zástupce Petičního výboru a v poslední řadě i samotné rodiče.

Cíl jednání byl vyjasnit si stanoviska jednotlivých stran a vyhodnotit situaci, která by pomohla vyřešit budoucnost současné budovy orlovské základní umělecké školy, kterou Kraj jakožto její zřizovatel má v plánu zbourat / prodat a výuku přesunout do menších prostor v centru města – konkrétně do budovy Obchodní akademie.

Schůzka bohužel nedopadla, na jednání, se kterým prvně zástupci Krajského úřadu souhlasili nakonec nikdo nepřišel, stejně tak nepřišel nikdo ze základní umělecké školy. Jednání se tedy konalo pouze za přítomnosti vedení města, zástupců Petičního výboru a několika rodičů. Přičemž právě na rodiče se nejvíce spoléhalo, ti jediní mohou ještě osud budovy současné školy pomoci zvrátit.

Mimo oficiální Petici, kterou podepsalo v roce 2015 na 900 občanů, se Petiční výbor rozhodl upevnit si svou vyjednávací pozici. Tu jim v elektronické podobě vyjadřují další občané, především rodiče žáků, ale i samotní žáci školy či bývalí absolventi orlovské ZUŠ. Tu chce Petiční výbor předložit na červnovém zastupitelstvu, které by mělo definitivně rozhodnout o osudu budovy školy.

Neochota ředitele školy

Portál eOrlová byl požádán také o zveřejnění dopisu, který adresovalo Sdružení rodičů a přátel školy řediteli orlovské ZUŠ, Andreji Vyoralovi. Ten popisuje velmi neochotný přístup ředitele k tomuto spolku, který existuje a pomáhá již řadu let.

Dopis popisuje takový přístup ředitele školy, který je pro členy rodičovského sdružení nepřijatelný a za takových okolností nemůže řádně vykonávat svou funkci. Problém byl i např. s vydáním oběžníku, který měli dostat prostřednictvím učitelů rodiče žáků – jejich distribuci však ředitel zakázal. „Chtěli jsme oslovit nové zájemce o práci v SRPŠ, jelikož nám dva členové vzhledem k současným postojům pana ředitele odchází. Ti se bohužel nenašli – rozmysleli si to, když se dozvěděli, jaké stanoviska současný ředitel zaujímá a jaké si klade podmínky na případnou spolupráci.“ vysvětluje členka rodičovského sdružení.

Podle posledních informací to vypadá tak, že z důvodu nepříznivých podmínek, které si klade současný ředitel ZUŠ, bude sdružení rodičů a přátel školy rozpuštěno.

A ředitel? Toho jsme požádali o sdělení stanoviska k výše uvedenému dopisu, jelikož na stránkách školy žádné takové není. Bohužel, ani neodpověděl. My jsme však stanovisko ředitele školy přece jen získali, a to od členky sdružení, která nám jej poskytla pro zveřejnění.

Závěrem

Jak tedy skončí budovy orlovské ZUŠ? Zbourá se? Prodá? Není jasné, Rada Kraje ještě oficiálně nerozhodla. Neoficiálně už ale náměstek pro školství prohlašuje, že s realizací úprav současné obchodní akademie chtějí začít nejdříve v roce 2020. Dopadne tedy zuš jako orlovská nemocnice?

Rozhodnout mohou ještě rodiče žáků. Podepsat výzvu proti zbourání budovy současné ZUŠ a její přesun do menších prostor v centru mohou zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..