Hasiči varují! Pozor na adventní věnce a nevhodné svíčky!

Začal Advent, a to je z hlediska bezpečnosti občanů rizikové období – s možností zvýšeného výskytu požárů, v horším případě i zranění a úmrtí od špatně instalovaných svícnů v adventních věncích i svíček na jiných místech bytů, připravovaných na přicházející čas vánoční.

Do adventního věnce a dalších předvánočních výzdob jsou ideální hořící svíčky, které jsou odděleny od zbytku věnce ve skleněné nádobce. Při odchodu z domova byste je měli automaticky sfoukávat. Pokud není svíčka řádně oddělená od hořlavé části adventního věnce, nesmí se svíčky zapalovat. Když zapalujete svíčky na dekoraci, vždy se ještě jednou přesvědčte, zda jsou řádně upevněny na nehořlavé podložce nebo v nehořlavém držáku tak, aby se nepřevrhly.

K požáru v domácnostech „postačí“ také jediná zapálená svíčka, stojící v blízkosti bytových textilií, v nábytkových sestavách či se dotýkající smrkových či jedlových větviček, a ještě stojící v průvanu. Zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by měla být umístěna na stabilní ohnivzdorné podložce v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů.

za jak dlouho vzplane vánoční sfromeček

Zapálené svíčky by neměly zůstávat bez dozoru dospělých osob, nejlépe ani při vašem přesunu do jiného pokoje, hlavně ne mezi rozdováděnými dětmi či volně se pohybujícími domácími mazlíčky.

Pozor by si měli dávat zvláště majitelé koček domácích. Hasičští vyšetřovatelé se setkávají s případy, kdy příčinou požáru byl adventní věnec, který ze stolu shodila kočka. Ta skočila na stůl, stáhla z něj ubrus i s hořícím věncem, a už hořelo.

Po odchodu z domu je jednoznačně nejlepším řešením všechny hořící svíčky zhasnout. Základní zásadou ale zůstává: neponechat zapálenou svíčku nikdy bez dozoru. Byly zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár.

Například před pěti lety způsobil v našem kraji požár neodborně „položený“ adventní věnec. Rodinka z Opavska dostala opravdu, ale opravdu nedobrou radu, že adventní svíčka musí vždy dohořet bez uhašení. Proto na noc položili tito lidé adventní věnec zodpovědně v koupelně do „bezpečné“ vany. Zapomněli ale, že není litinová, ale plastová. Následný požár v koupelně způsobil škodu nejméně za 150 tisíc korun, tři lidé byli zraněni – při hašení se nadýchali kouře…

I Betlémské světlo, které se obvykle nezhasíná, by mělo hořet pouze v jednoznačně bezpečném prostředí – pokud nemáte speciální vázu či uzavřenou lucerničku s kovovým rámem a skleněnými stěnami, poslouží třeba větší zavařovací (okurková) sklenice. Ale nesmí být použita příliš vysoká svíčka…

Co dělat v případě požáru?

Pokud přes všechna bezpečnostní opatření přece jen dojde k požáru, je třeba zachovat chladnou hlavu. Můžete se pokusit požár zlikvidovat vlastními silami. V takovém případě je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, vlhkými utěrkami, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou (pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny.) V žádném případě nepřeceňujte své síly. Lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit za každou cenu sami. Pokud zjistíte, že požár sami nemůžete uhasit, ihned volejte hasiče pomocí tísňové linky 150 nebo 112. Ti na místo dorazí za několik minut.

A několik užitečných rad v kostce

  • Velkou pozornost věnujte už tomu, jaký adventní věnec kupujete. Věnec by neměl být vyroben z vysoce hořlavého materiálu – např. suchých dřevěných pilin, hoblin apod., na nichž jsou bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky. Pokud pak svíce dohoří až k základně, může lehce způsobit požár, problém nastane i tehdy, pokud se svíčka ulomí.
  • Správně vybírejte i svíčky na věnec. Klasické svíčky (určené např. do svícnů) nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří a mohou věnec či okolí zapálit. Existují speciální adventní svíčky ošetřené speciální voskovou vrstvou, které hoří dlouho.
  • Uvědomte si, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. Pouze na stabilní nehořlavou podložku bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím či větvičkami adventního věnce).
  • Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.
  • Věnce jsou po nějaké době již zcela vyschlé a snadno chytnou.
  • Rizikovým faktorem jsou i děti nebo zvířata, které mohou adventní věnec či svíčku převrhnout.
  • Zapálené svíčky nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát.

za článek děkujeme tiskovému mluvčí, por. Mgr. Petr Kůdela z HZS MSK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..