Jak s odpadem a podněty občanů v Orlové

22.8.2021 0 Od DROZDÍK Petr

Nepořádek, černé skládky, nábytek i elektronika u popelnic na našich sídlištích. I toto je vizitka našeho města posledních několika měsíců. Není cílem tohoto článku rozebírat to, co je příčinou tohoto dění, ale dát ucelený návod všem občanům našeho města, jak správně nakládat s odpadem.

Určitě se všichni shodneme na tom, že to není pěkný pohled, když jdeme na procházku nebo cestou do práce a míjíme zastaralý nábytek či domácí spotřebiče u popelnic na našem sídlišti. Než se pustíme do výše zmiňovaného „návodu“, je potřeba si ujasnit několik důležitých věcí:

  1. Technické služby města, (SMO Orlová) se mají sice starat o čistotu v našem městě, ale nejsou tady od toho, aby odváželi vysloužilé spotřebiče, elektroniku či nábytek.
  2. Nábytek, matrace a jiné, lákají místní bezdomovce, kteří si to pak rozebírají a tahají do svých brlohů. Čímž přispíváme k dalšímu nepořádku, vytváření černých skládek a kumulaci těchto lidí v místech našeho obydlí.
  3. A nejsou to jen bezdomovci, které takto odložený odpad láká, jsou to i některé děti, které kusy nábytku či elektroniku používají na hraní a mohou se tak velmi lehce zranit.
  4. Odložená elektronika mimo sběrné kontejnery a hlavně baterie uvolňují jedovatý prvek zvaný thalium, který se dostává do půdy a půdních vod, ten při kontaktu s člověkem nebo zvířetem postihuje nervovou soustavu. Otrava nastává u člověka při dávce 0,1 až 0,5 gramu, smrt při dávce jeden až pět gramů.

Mysleme tedy na tyto základní 4 body, než se opět rozhodneme si ulehčit práci a necháme vysloužilý spotřebič nebo kus nábytku u popelnice na sídlišti. Buďme ohleduplní k životnímu prostředí, ale i k ostatním spoluobčanům.

Sběrné dvory

Sběrné dvory máme v Orlové celkem dva. Jeden je na ulici Okružní a druhý pak na ulici Nádražní. Jejich provozní dobu naleznete na webových stránkách městské společnosti SMO Orlová zde.

Naleznete tam také informace, kde jaký odpad lze uložit. Mimo stavební odpad je uložení ZDARMA. Nebojte se tedy odvézt svou vysloužilou kancelářskou židli, koberec, starou skříňku apod. Pokud toho máte na vyhození více a nemáte velké auto, je možno si zapůjčit přívěsný vozík přímo od společnosti SMO. Aktuální nabídku vozíků naleznete také na jejich stránkách.

U vysloužilých domácích elektrospotřebičů využívejte odvozu firmou, která Vám přiveze nový. Většinou bývá svoz vysloužilého spotřebiče ZDARMA nebo za menší poplatek.

Velkooběmové kontejnery

Nadměrný odpad jako skříňky, židle apod. lze také umístit do velkooběmových kontejnerů, které jsou v předem určených termínech přistavovány na různých částech našeho města. Pokud tedy nemáte možnost sami vysloužilý nábytek apod. odvézt do sběrného dvora. Využijte přistavených kontejnerů. Termíny jejich svozu naleznete níže:

Nádoby na potravinářské oleje

Přepálený olej s fritéz nebo např. při smažení na pánviče, nevylévejte do odpadu v dřezu nebo do záchodu, ale skladujte např. v prázdné PET lahvi od nápojů a ty pak umístěte do speciálních kontejnerů, které jsou rozmístěny po celém městě. Seznam kontejnerů naleznete níže v přiložené mapce. Nádoby jsou zelené a jsou viditelně označeny. Do těchto nádob nepatří oleje nebo nádoby od olejů motorových vozidel.

Hlášení podnětů městu

v poslední řadě bychom se rádi věnovali tématu hlášení nejrůznějších podnětů, stížností či poruch odpovědným osobám našeho města. Poslední dobou se stává zvykem, že se nejrůznější podněty či požadavky zveřejňují na sociálních sítích v nejrůznějších skupinách. Uvědomte si prosím že není reálné, aby pracovníci technických služeb nebo úředníci či dokonce vedení města, na denní bázi kontrolovali příspěvky na sociálních sítích a hledali mezi nimi podněty k řešení. Navíc jsou některé podněty bez kompletního popisku, místa určení a tak je velmi těžké zjistit, o co konkrétně jde.

K zadávání podnětů prosím využívejte přímo oficiálních komunikačních nástrojů města a technických služeb. Kontakty naleznete přímo na webových stránkách města i městské společnosti SMO Orlová.

Nejpohodlnější způsob jak předávat nejrůznější podněty, hlášení ztrát a nálezů osobních věcí nebo zvířat, či oznámit pohřešovanou osobu. Je prostřednictvím mobilní aplikace Mobilní rozhlas. Aplikace je ZDARMA a je k dispozici jak pro telefony se systémem Android tak i pro iOS. Ovládání aplikace je velmi jednoduché a intuitivní. Velmi snadno vytvoříte hlášení a předáte bez jakýchkoliv znalostí a složitého vyhledávání kontaktů kompetentní osobě. Aplikace Vás samozřejmě bude informovat o stavu Vašeho hlášení až po jeho dořešení.

Níže přikládáme krátký videonávod, jak aplikaci ovládat, pokud by jste si nevěděli rady, neváhejte a napište např. na email: redakce@eorlova.cz

Závěrem

vážení a milí spoluobčané. Věřím, že tento krátký manuál poslouží dobré věci a že společnými silami pomůžeme zbavit naše město toho špatného návyku, který hýzdí naše město. Všichni chceme, aby naše město hezky vypadalo, aby se nám v něm lépe žilo a aby nebylo terčem posměchu jiných.

Nebuďme prosím k tomu lhostejní a pokud narazíte na někoho, kdo odkládá výše uvedený odpad tam, kde nepatří, poučte jej, pomozte mu najít informace o tom, jak nakládat s odpadem, pomozte mu najít velkooběmový kontejner nebo nádobu na jiný druh odpadu. Je jasné, že ne vždy to bude mít své plody a proto když zjistíte, že i přes všechnu snahu dotyčný i nadále nedbá doporučení, nebojte se to oznámit na městský úřad nebo Městskou policii. Chápu, že někomu to může být proti srsti, ale uvědomme si, že za takového nezodpovědného souseda to nakonec zaplatíme všichni, tedy i Vy, který jste zodpovědný a dáte si tu práci odvézt vysloužilý nábytek či spotřebič tam, kam patří – do sběrného dvora.

Často se na sociálních sítích čteme rozhořčení nad zvyšováním ceny za svoz odpadu. Níže uvádím pro přehled tabulku, která je jednou z příčin zvýšení ceny. Stojí to za zamyšlení. Tabulka uvádí kolik tun odpadu se odvezlo nad rámec běžného svozu komunálního odpadu, tedy (nábytek, elektrospotřebiče, koberce, autodíly apod) a kolik nás to ročně stálo:

r. 2018 … cca 1,47 tis. Kč (cca 222 tun),
r. 2019 … cca 1,49 tis. Kč (cca 239 tun),
r. 2020 … cca 1,52 tis. Kč (cca 245 tun)

Za 3 roky stálo městskou kasu svoz takového odpadu NAVÍC téměř 4,5 milionu korun!!! O tom, co by mohlo město pořídit za tuhle sumu se rozepisovat asi nemusím.

DROZDÍK Petr